Azərbaycan-İran biznes forumu keçirilmişdir
Avqustun 7-də İran nümayəndə heyətinin Azərbaycana səfəri çərçivəsində İqtisadiyyat və Sənaye Nazirliyinin dəstəyi, Azərbaycanda İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Fondunun (AZPROMO) təşkilatçılığı ilə Azərbaycan-İran biznes forumu keçirilmişdir. Tədbirdə rəsmi şəxslərlə yanaşı, İran tərəfindən iqtisadiyyatın müxtəlif sahələrində, o cümlədən sənaye, kənd təsərrüfatı, ticarət, tikinti materiallarının istehsalı, təhsil, logistika və s. sahələrdə fəaliyyət göstərən 50-dən çox şirkətin nümayəndəsi iştirak etmişdir. Azərbaycan tərəfi isə biznes forumda analoji sahələrdə fəaliyyət göstərən 100-dən çox iş adamı ilə təmsil olunmuşdur.
Biznes forumda çıxış edən İqtisadiyyat və Sənaye naziri Şahin Mustafayev qeyd etmişdir ki, Azərbaycan və İran arasında siyasi əlaqələr yüksək səviyyədədir və 2014-cü ilin əvvəlində Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin İran İslam Respublikasının Prezidenti cənab Həsən Ruhani ilə Davosdakı görüşü, eləcə də Prezident İlham Əliyevin bu ilin aprelində İrana rəsmi səfərindən sonra ölkələrimiz arasında əlaqələr yeni inkişaf mərhələsinə qədəm qoymuşdur. Hazırda Azərbaycan və İran arasında əlaqələr iqtisadiyyatın müxtəlif sahələrində uğurla davam edir və bu əməkdaşlığın genişlənməsində iş adamları arasında əlaqələrin inkişafı əhəmiyyətlidir.
Nazir Şahin Mustafayev qeyd etmişdir ki, İran nümayəndə heyətinin Azərbaycana səfəri çərçivəsində Azərbaycan Respublikası ilə İran İslam Respublikası arasında iqtisadi, ticarət və humanitar sahələrdə əməkdaşlıq üzrə Dövlət Komissiyasının 9-cu iclası keçirilib və iclas çərçivəsində müzakirə edilən bütün məsələlər üzrə razılıqlar əldə edilib. Belə ki, Dövlət Komissiyasının dünən keçirilmiş iclasında Azərbaycan və İran arasında ticarət dövriyyəsinin artırılması və qarşılıqlı tələbatın müəyyənləşdirilməsi məqsədilə ixrac qabiliyyətli mallar haqqında, eləcə də investisiya fəaliyyətinin genişləndirilməsi məqsədilə bu sahədə mütəmadi məlumat mübadiləsinin aparılması barədə razılıq əldə edilib. Qeyd olunub ki, bu məsələ ilə bağlı Azərbaycan Respublikası Sahibkarlar (İşəgötürənlər) Təşkilatları Milli Konfederasiyası və İranın Ticarət Palatasının iştirakı ilə İşçi Qrupu yaradılacaq. Azərbaycan Respublikası Hökuməti və İran İslam Respublikası Hökuməti arasında “Xudafərin” və “Qız qalası” hidroqovşaqlarının və su elektrik stansiyalarının tikintisinin davam etdirilməsi, istismarı, enerji və su ehtiyatlarından istifadə sahəsində əməkdaşlığa dair” Sazişin imzalanması ilə bağlı işlərin sürətləndirilməsi barədə Dövlət Komissiyasının iclası çərçivəsində razılığa gəlinib. Bundan başqa, Azərbaycan Respublikasının Prezidentinin İrana rəsmi səfəri zamanı imzalanmış “Azərbaycan Respuiblikası Hökuməti və İran İslam Respublikası Hökuməti arasında Ordubad və Marazad Su Elektrik Stansiyalarının Tikintisi və İstismarı haqqında Saziş”in İranın aidiyyəti orqanları tərəfindən təsdiq olunmasının sürətləndirilməsi və Sazişin icrasına başlanması barədə iki ölkə arasında razılıq əldə edilib. Eyni zamanda, Dövlət Komissiyasının iclası çərçivəsində Şimal-Cənub nəqliyyat dəhlizinin bir hissəsi olan “Rəşt-Astara (İran) - Astara (Azərbaycan) dəmir yolu” layihəsinin həyata keçirilməsi ilə əlaqədar işlərin sürətləndirilməsi sahəsində də razılıq əldə olunub. Azərbaycan və İran arasında artan iqtisadi əlaqələri nəzərə alaraq Bilsuvar-Culfa (İran) dövlət sərhədlərində buraxılış məntəqəsinin 24 saatlıq iş vaxtına keçirilməsi, Astara (İran) - Astara (Azərbaycan) sərhəd keçid məntəqəsində razılaşdırılmış ərazidə yeni dəmir və avtomobil yolu, həmçinin piyada körpülərinin tikintisi, müştərək sərhəd keçid məntəqələrində rüsumların azaldılması məsələsinə baxılması barədə də razılıqlar əldə edilmişdir. Dövlət Komissiyasının iclası çərçivəsində həmçinin, investisiya qoyuluşu, enerji, bank, İKT, kənd təsərrüfatı və s. sahələrdə də əməkdaşlığın genişləndirilməsinə dair məsələlər müzakirə edilib və razılıqlar əldə olunub.
Nazir Şahin Mustafayev Azərbaycan və İran arasında iqtisadi əlaqələrin genişlənməsi, yeni əməkdaşlığın qurulması baxımdan biznes forum, işgüzar görüş və sərgilərin əhəmiyyətini qeyd etmiş, bugünkü biznes forumun da iş adamları arasında əməkdaşlığın inkişafına, ikitərəfli ticarət əlaqələrinin genişlənməsinə töhfə verəcəyini vurğulamışdır. İqtisadiyyat və Sənaye naziri Azərbaycan iqtisadiyyatına dair məlumatları da tədbir iştirakçılarının diqqətinə çatdırmışdır.
İran İslam Respublikasının Rabitə və İnformasiya Texnologiyaları naziri Mahmud Vaezi çıxışında Azərbaycan Respublikası Prezidentinin bu ilin aprel ayında İrana rəsmi səfərinin hər iki ölkə, eləcə də beynəlxalq aləm üçün xüsusi əhəmiyyət daşıdığını vurğulamış, bu səfərdən sonra İran Prezidenti cənab Həsən Ruhaninin Azərbaycanla əlaqələri prioritet hesab edərək ölkələrimiz arasında əməkdaşlığın genişləndirilməsi barədə aidiyyəti qurumlara tapşırıqlar verdiyini qeyd etmişdir. Cənab Vaezi ölkələrimizin iqtisadi əlaqələrinin daha da genişləndirilməsi üçün böyük potensialın olduğunu döqqətə çatdırmış, Azərbaycan və İran arasında iqtisadiyyatın müxtəlif sahələrində əməkdaşlığın genişləndirilməsi, eləcə də iş adamları arasında əlaqələrin daha da inkişafına dair fikirlərini bölüşmüşdür. İranlı nazir Azərbaycan və İran arasında müştərək ticarət və əməkdaşlıq palatasının yardılmasını təklif etmiş və bunun ölkələrimiz arasında iqtisadi əlaqələrin müsbət dinamikasını daha da inkişaf etdirəcəyini bildirmişdir.
Tədbirdə AZPROMO-nun rəhbəri Rüfət Məmmədov Azərbaycanın biznes mühiti və investisiya imkanlarına, İran Ticarət, Sənaye, Mədən və Kənd Təsərrüfatı Palatasının sədr müavini  ƏliƏkbər Fərazi isə İran iqtisadiyyatına dair təqdimatlarla çıxış etmişlər.
Biznes forum çərçivəsində AZPROMO ilə İran İnvestisiya, İqtisadi və Texniki Dəstək Təşkilatı (OİETAİ) arasında əməkdaşlığa dair Anlaşma Memorandumu imzalanmışdır.
Biznes forum İran iş adamlarının Azərbaycanda müvafiq sahələrdə fəaliyyət göstərən şirkətlərlə ikitərəfli görüşləri ilə davam etmişdir.

Within the framework of the visit of the Iranian delegation, the Azerbaijan-Iran business forum organized by the Azerbaijani Export and Investment Promotion Foundation (AZPROMO) and supported by the Ministry of Economy and Industry was held on August 7 in Baku. Along with officials from the both sides, more than 150 entrepreneurs working in the spheres of industry, agriculture, logistics, production of construction materials, education etc. have participated in the forum.
Addressing the forum, Azerbaijani Minister of Economy and Industry Shahin Mustafayev said that political relations between Azerbaijan and Iran are on a high level and after the meeting between the President of the Republic of Azerbaijan Mr. Ilham Aliyev and President of the Islamic Republic of Iran Hassan Rouhani in Davos in the beginning of 2014, as well as an official visit of President Ilham Aliyev to Iran in April this year, our bilateral relations have entered a new stage of development.
Currently, relations between Iran and Azerbaijan in various spheres of economy are well under way and it is important for expanding cooperation in business relations development. Minister Shahin Mustafayev noted that, during the visit of the Iranian delegation to Azerbaijan the 9th meeting of the State Commission on economic, trade and humanitarian cooperation between the Republic of Azerbaijan and the Islamic Republic of Iran was held and agreed on all the issues discussed during the meeting.
At the State Commission meeting held yesterday was reached an agreement for constant exchange of information about increasing the trade turnover between Azerbaijan and Iran, and determining demand for the goodswith export potensial and expansion of investment activities.
It was noted that on the issue a working group will be established by the National Confederation of Entrepreneurs (Employers') Organizations of Azerbaijan and Iranian Chamber of Commerce. During the meeting of the Commission between the Government of the Republic of Azerbaijan and the Government of the Islamic Republic of Iran it was agreed to speed up works on continuation of the construction and maintenance of "Khudaferin" and "Maiden Tower" hydroelectric power stations, and cooperation in the sectors of energy and water resources. In addition, during the official visit of the President of the Republic of Azerbaijan to Iran two countries agreed to launch the document "Agreement between the Government of Azerbaijan and the Government of the Islamic Republic of Iran about construction and operation of Ordubad and Marazad hydropower stations" and accelerating the implementation approval by the relevant authorities in Iran. During the meeting of the State Commission, there has also been achieved an agreement on speeding up the implementation works within the framework of the "Rasht-Astara (Iran) - Astara (Azerbaijan) railway" project which is part of the North-South transport corridor. Considering the growing economic relations between Azerbaijan and Iran, it was decided to change the working time of a state border checkpoint in Bilasuvar-Julfa (Iran) to a 24-hour regime, and maintain construction of railway and roads, as well as pedestrian bridges at the Astara (Iran) - Astara (Azerbaijan) border crossing point and considered reducing tariffs on joint border crossing points. At the State Commission meeting, there have been discussed the issues of enhancing cooperation in such fields as investment, energy, banking, ICT, agriculture and so on, and an appropriate agreement was reached.
Minister Shahin Mustafayev stressed the importance of business forums, meetings and exhibitions in expansion of economic relations and new partnership between Azerbaijan and Iran and said that people in today's business forum will contribute to the development of bilateral trade relations. Minister of Economy and Industry provided information on the Azerbaijani economy.
Mr. Vaezi mentioned the great potential for further expansion of economic relations between two countries, and shared his views about expansion of cooperation between Iran and Azerbaijan in various spheres of the economy and development of relations between bussinesmen.
The Iranian minister offered to establish a joint chamber of trade and cooperation between Azerbaijan and Iran and claimed that it would develope positive dynamics of economic relations between the two countries. Minister of Communications and Information Technologies of the Islamic Republic of Iran, Mahmoud Vaezi stressed in his speech the importance of the Azerbaijani President’s latest official visit to Iran, not only for the two countries but also for the international community and noted that after this visit, President of Iran Hassan Rohani, considering relations with Azerbaijan a priority, instructed relevant authorities to enhance cooperation between the countries.
During the event, the President of AZPROMO Rufat Mammadov made a presentation on business climate and investment opportunities in Azerbaijan and the vice-president of Iran Chamber of Commerce, Industry, Mines and Agriculture, Ali Akbar Fərazi made a presentation on the Iranian economy.
Within the framework of the forum, AZPROMO and Organization for Investment, Economic and Technical Assistance of Iran (OİETAİ) signed a Memorandum of Understanding.
The business forum continued with bilateral meetings in which cooperation opportunities between entrepreneurs were discussed.