Azərbaycan-Belarus biznes forumu keçirilmişdir
Martın 13-də İqtisadiyyat və Sənaye Nazirliyinin dəstəyi və Azərbaycanda İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Fondunun (AZPROMO) təşkilatçılığı ilə Azərbaycan-Belarus biznes forumu keçirilmişdir. Tədbirdə hər iki tərəfdən rəsmi şəxslərlə yanaşı, kənd təsərrüfatı, sənaye, tikinti, maşınqayırma, nəqliyyat və digər sahələrdə fəaliyyət göstərən 60-dan çox iş adamı iştirak etmişdir.
AZPROMO-nun rəhbəri Rüfət Məmmədov biznes forumdakı çıxışında Azərbaycan iqtisadiyyatı, eləcə də ölkəmizin Belarus Respublikası ilə ticarət-iqtisadi əlaqələrinə dair məlumat vermişdir. Qeyd edilmişdir ki, ölkəmizdə uğurla həyata keçirilən sosial-iqtisadi siyasət nəticəsində davamlı və dayanıqlı iqtisadi inkişafa nail olunmuş, makroiqtisadi sabitlik təmin edilmiş, əlverişli biznes və investisiya mühiti yaradılmışdır. Bunun nəticəsidir ki, xarici iş adamlarının ölkəmizə marağı artır, Azərbaycana yatırılan investisiyaların həcmi çoxalır. Azərbaycanın dayanıqlı iqtisadi inkişafı, eləcə də iş adamlarının artan imkanları ölkəmizi xarici investora çevirmişdir. Bu gün Azərbaycan iş adamları dünyanın bir çox ölkələrində həyata keçirilən layihələrdə uğurla iştirak edir, xarici ölkələrə investisiya yatırır. Rüfət Məmmədov Belarus iş adamlarını ölkəmizdə yaradılmış əlverişli biznes və investisiya mühitindən yararlanmağa, Azərbaycan sahibkarları ilə fəal əməkdaşlığa dəvət etmişdir. Belarus Ticarət-Sənaye Palatasının Minsk bölməsinin direktoru Aleksandr Fedorçuk Belarus Respublikasının iqtisadiyyatı barədə məlumat vermiş, iş adamları arasında əlaqələrin genişləndirilməsi üçün ikitərəfli görüşlərin və biznes forumların əhəmiyyətini qeyd etmiş, belə tədbirlərin davam etdirilməsinin iqtisadi əməkdaşlığın inkişafına, eləcə də yeni əlaqələrin qurulmasına töhfə verəcəyini bildirmişdir.
Biznes forumda AZPROMO-nun nümayəndəsi Zaur Qardaşov Azərbaycanın biznes mühiti və investisiya imkanlarına dair təqdimatla çıxış etmişdir.Təqdimat belarus iş adamları tərəfindən maraqla qarşılanmışdır.
Sonra “Minsk” azad iqtisadi zonasının rəhbəri A.Axremçik təqdimatla çıxış edərək Minsk şəhərinin sənaye potensialı və “Minsk” azad iqtisadi zonasının fəaliyyəti barədə məlumat vermişdir.

On March 13, Azerbaijan-Belarus business forum was held with the support of Ministry of Economy and Industry and Azerbaijan Export and Investment Promotion Foundation(AZPROMO). Forum hosted more than 60 officials and businessmen from agriculture, industry, construction, engineering industry, transportation and etc. sectors.
Rufat Mammadov, President of AZPROMO, gave information about Azerbaijan Industry and trade relations between Azerbaijan and Belarus. It was noted that Azerbaijan reached sustainable developed economy, favorable business climate and investment opportunities, and these successes were the result of social and economic policies. For these reasons, foreign investors shows great interests to Azerbaijan, and amount of investments are increasing day by day. Today, Azerbaijani businessmen invest in foreign countries and participate in successful international projects. Rufat Mammadov invited Belarusian businessmen to use favorable business and investment opportunities and collaborate with Azerbaijani businessmen.
Alexandre Fedorchuk, Director of Minsk Chamber of Commerce of Belarus, gave information about Belarus`s economy, and underlined importance of business forums and meetings in order to create new partnerships and relations with Azerbaijan and Belarus.
During the forum, Zaur Gardashov, representative of AZPROMO, gave presentation about business opportunities and doing business in Azerbaijan, presentation was appreciated by Belarusian businessmen.
Then, director of Minsk Offshore Zone, A.Akhremchik gave information about industrial potential of Minsk city and Offshore Zone`s activities.
Business forum continued with the discussion of partnership opportunities by the both Azerbaijani and Belarusian businessmen.