Azərbaycan – Avropa İttifaqı Biznes Forumu
Mayın 18-də "ADA" Universitetində 2-ci Azərbaycan- Avropa İttifaqı biznes forumu keçirilmişdir. İqtisadiyyat Nazirliyinin, "ADA" Universitetinin, Azərbaycanda İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Fondunun (AZPROMO), "East İnvest" təşkilatının, Alman-Azərbaycan Xarici Ticarət Palatasının birgə təşkilatçılığı ilə keçirilmiş tədbirdə rəsmi şəxslərlə yanaşı, Avropa Birliyi ölkələrindən və Azərbaycandan qida, kənd təsərrüfatı, nəqliyyat, logistika, turizm, konsaltinq və sənayenin müxtəlif sahələrində fəaliyyət göstərən 300-dən çox iş adamı, o cümlədən Avropa İttifaqı ölkələrindən 70-dən çox iş adamı iştirak etmişdir.
Biznes forumda çıxış edən Xarici işlər nazirinin müavini, "ADA" Universitetinin rektoru Hafiz Paşayev iş adamlarının iştirakı ilə keçirilən belə tədbirlərin biznes dairələri arasında əlaqələrin genişləndirilməsi, ölkə iqtisadiyyatının tanıdılması baxımından əhəmiyyətini qeyd etmişdir. Azərbaycan və Avropa İttifaqı ölkələri arasında əlaqələrin iqtisadiyyatın müxtəlif sahələri ilə yanaşı, təhsil sahəsini də əhatə etdiyini qeyd edən Hafiz Paşayev "ADA" Universitetinin Avropa İttifaqının təhsil müəssisələri ilə uğurla əməkdaşlıq etdiyini bildirmişdir.
İqtisadiyyat naziri, Azərbaycan Respublikasının Avropaya İnteqrasiyası üzrə Dövlət Komissiyasının sədri Şahin Mustafayev tədbirin Azərbaycanın aparıcı təhsil müəssisələrindən olan "ADA" Universitetində yüksək səviyyədə təşkil edildiyini qeyd etmiş, Avropa İttifaqı ilə davamlı və səmərəli münasibətlərin qurulmasının və inkişafının Azərbaycanın xarici siyasətinin əsas istiqamətlərindən olduğunu vurğulamışdır. Bildirilmişdir ki, bu münasibətlərin əsası 1996-cı ildə imzalanmış Tərəfdaşlıq və Əməkdaşlıq Sazişi ilə qoyulmuşdur. 2009-cu ildə Azərbaycanın qoşulduğu Şərq Tərəfdaşlığı Təşəbbüsü, Viza və Readmissiya haqqında sazişlərin imzalanması, həmçinin enerji sahəsində əməkdaşlıq Avropa İttifaqı ilə əlaqələrin daha da genişlənməsinə zəmin yaratmışdır. Avropa İttifaqının Azərbaycanın əsas ticarət tərəfdaşı olduğunu diqqətə çatdıran nazir Şahin Mustafayev ötən il Avropa İttifaqı ilə ticarət dövriyyəsinin həcminin ümumi ticarətdəki payının 47%, 2016-cı ilin I rübündə isə 43% olduğunu vurğulamışdır. Son 10 ildə Avropa İttifaqı ölkələrinin Azərbaycanda əsas kapitala yönəlmiş və qeyri-neft sektoruna qoyulmuş birbaşa investisiyalarının ümumi xarici investisiyalarda xüsusi çəkisi müvafiq olaraq 45,6% və 35% olmuşdur. Avropa İttifaqının 23 üzv ölkəsi ilə Azərbaycan arasında ikiqat vergitutmanın aradan qaldırılması, 18 ölkəsi ilə sərmayələrin təşviqi və qarşılıqlı qorunması haqqında sazişlər imzalanmış, 14 üzv ölkə ilə Hökumətlərarası Komissiya, 2 ölkə ilə İşçi Qrupu yaradılmışdır. 2012-ci ildən indiyədək Avropa İttifaqı ölkələri ilə 100-ə yaxın biznes forum və müxtəlif tədbirlər təşkil edilmişdir. Dünən keçirilmiş Azərbaycan-Niderland biznes forumunda müxtəlif sahələrdə memorandumlar imzalanmışdır.
Azərbaycan Avropanın enerji təhlükəsizliyinin təmin edilməsində əhəmiyyətli rol oynayır və bu sahədə Azərbaycan-Avropa İttifaqı əməkdaşlığı strateji əhəmiyyət daşıyır. Cənub Qaz Dəhlizi layihəsi enerji sahəsində strateji əməkdaşlığımızın gözəl nümunələrindəndir və bu layihə Avropa İttifaqının prioritet layihələrinə daxil edilmişdir. BTC-nin Azərbaycan və Avropa İttifaqı arasında əlaqlərin inkişafında əhəmiyyətini diqqətə çatdıran Şahin Mustafayev dünən Yunanıstanda təməli qoyulmuş TAP layihəsinin də əməkdaşlığa daha bir nümunə olduğunu vurğulamışdır.
Nazir Şahin Mustafayev qeyd etmişdir ki, Azərbaycan ilə Avropa İttifaqı ölkələri investisiya, tranzit, turizm, İKT, maliyyə, əczaçılıq və tibbi avadanlıqların istehsalı, ətraf mühitin mühafizəsi, qeyri-neft məhsullarının istehsalı, qablaşdırılması və ixracı və s. sahələrdə əməkdaşlıq edə bilərlər.
Azərbaycan iqtisadiyyatı, son zamanlar müxtəlif sahələrdə, o cümlədən sahibkarlıq sahəsində həyata keçirilən kompleks islahatlar barədə məlumat verən nazir Şahin Mustafayev qeyri-neft sektorunun inkişafının, iqtisadiyyatın şaxələnməsinin, idxaldan asılılığın azaldılamsının, tranzit imkanlarından səmərəli istifadənin prioritetliyini qeyd etmişdir. Bildirilmişdir ki, son zamanlar iqtisadi sahədə aparılan islahatlar çərçivəsində sahibkarlıq sahəsində aparılan yoxlamalar dayandırılmış, lisenziyaların sayı kəskin azaldılmış, gömrük prosedurları sadələşdirilmiş, Apelyasiya Şuraları yaradılmış, maliyyə bazarlarına nəzarət gücləndirilmiş, Tranzit daşımaları üzrə Koordinasiya Şurası yaradılmışdır. "ASAN xidmət" Azərbaycan brendinə çevrilmişdir. Aparılan iqtisadi islahatların mühüm istiqamətlərindən biri də investisiyaların təşviqi ilə bağlıdır. İnvestisiya təşviqi sənədini almış sahibkarlar mənfəət və gəlirin 50 faizinin vergisindən, əmlak və torpaq vergisindən, həmçinin idxal etdikləri texnika, texnoloji avadanlıq və qurğular üzrə idxalda ƏDV-dən və idxal rüsumlarından 7 il müddətinə azad edilirlər. Ölkə ərazisində sənaye parkları və məhəlləri, aqroparklar yaradılır ki, burada dövlət tərəfindən sahibkarlar üçün hər cür şərait yaradılır. Ələtdə yaradılan azad ticarət zonası da Avropalı iş adamlarına əməkdaşlıq üçü yeni imkanlar açacaqdır. Bütün bunlar isə ölkə iqtisadiyyatına investisiya qoyuluşunu və iş adamları arasında əlaqələrin genişləndirilməsini stimullaşdırır.
Avropa İttifaqının Azərbaycan Respublikasındakı nümayəndəliyinin rəhbəri Malena Mard Azərbaycan ilə Avropa İttifaqı arasında əlaqələr və əməkdaşlığın genişləndirilməsi imkanlarını diqqətə çatdırmışdır.
Almaniya-Azərbaycan Xarici Ticarət Palatasının İdarə Heyətinin sədri Samir Axundov çıxışında iş adamları arasında əlaqələrin genişləndirilməsi baxımından biznes forum və işgüzar görüşlərin əhəmiyyətindən danışmışdır.
Niderland Parlamentinin keçmiş senatoru, Avropa Şurası Parlament Assambleyasının sabiq prezidenti Rene van der Linden çıxışında Azərbaycanın sürətlə inkişaf etdiyini, ötən müddət ərzində xeyli dəyişdiyini vurğulayaraq stabilliyi ilə seçilən, sülməramlı təkliflərə daim dəstək verən ölkəmizin parlaq gələcəyi olduğunu qeyd etmiş, Avropa İttifaqı və Azərbaycan arasında əlaqələrin genişlənməsində iş adamlarının rolunu diqqətə çatdırmışdır.
Sonra biznes forumda Avropa Ticarət Palataları Prezidentliyinin üzvü Georgi Stoev, Şərq Qonşuluğunda Regional Proqramlar Bölməsinin rəhbəri Vassilis Maragos çıxış edərək tədbirin əhəmiyyətini qeyd etmişlər.
Tədbir çərçivəsində kənd təsərrüfatı və qida, nəqliyyat və logistika, turizm sahələrində imkanlar, Azərbaycanda biznes imkanları mövzularında panel iclaslar, iş adamları arasında ikitərəfli görüşlər keçirilmişdir.

Azerbaijan-EU Business Forum
On May 18 the 2nd Azerbaijan-EU Business Forum was held in ADA University. The event co-organized by the Ministry of Economy, ADA University, Azerbaijan Export and Investment Promotion Foundation (AZPROMO), “East Invest” Organization and the German-Azerbaijan Chamber of Commerce, where more than 370 businessmen from food industry, agriculture, transport and logistics, tourism, consulting etc. representing the both sides attended along with the government officials.
Deputy Minister of Foreign Affairs and the rector of ADA University Hafiz Pashayev noted the significance of these events in expansion of cooperation among business circles and presentation of country’s economy worldwide. Mentioning the educational relations with EU member sates, Hafiz Pashayev put that ADA University successfully cooperates with EU educational units. In his turn, the Minister of Economy and Chairman of the State Commission for European Integration of the Republic of Azerbaijan Shahin Mustafayev noted that realization of sustainable and beneficial relations with the EU is one of the major foreign policy directions of Azerbaijan, which was built upon the Partnership and Cooperation Agreement of 1996. Azerbaijan’s inclusion into the Eastern Partnership (EaP) in 2009, visa and readmission agreements, along with energy cooperation gave way to further expansion of bilateral relations. The Minister emphasized that as our main trade partner, last year EU had 47% share in general trade turnover, while it has been 43% for the first quarter of 2016. During the last 10 years, comparison of FDIs from the EU member states directed to capital and non-oil sector to general foreign investments were 45.6% to 35%, respectively. Double taxation was eliminated with 23, agreements were reached on promotion and mutual protection of investments with 18, intergovernmental commissions were established with 14 and 2 working groups with 2 EU member states were established. Since 2012, up to 100 business forums and other events have been organized with EU. Several memorandums have been signed at the Azerbaijan-Netherlands Business Forum yesterday.
Since Azerbaijani plays an important role in provision of energy security of Europe, Azerbaijan-EU cooperation in this sphere has a strategic significance. One of the examples, in this regard, is the Southern Gas Corridor, which has been included into the priority projects list of the EU. Remembering the role of BTC pipeline, Shahin Mustafayev emphasized the TAP’s foundation ceremony that took place a day before.
The minister stated that there is a huge potential for Azerbaijan and EU member states co cooperate in investment, tourism, IT, finance, pharmaceuticals and medical equipment production, environmental protection, production of the non-oil products, packaging, export and so on.
After talking about reforms conducted in various fields, along with entrepreneurship, the Minister noted the importance of non-oil sector, diversification of economy, reduction of import-oriented profile of the economy, and favourable usage of transit routes as prioritized directions of our economy. Moreover, it was mentioned that, recently in the framework of the reforms all the inspections have been stopped in the field of entrepreneurship, licences have been dramatically reduced, customs procedures have been facilitated, regulations on financial markets have been enforced, Appeals Councils have come into existence and Coordination Council has been established on transportation issues. ASAN Service has turned to be the brand of Azerbaijan. Investment promotion is one of the main directions of the reforms so far. Resident investors, who get the Investment Promotion Document are exempt from 50% of income tax, property and land tax, VAT taken from equipment that are being imported and plus, import duties for 7 years after starting in Azerbaijan. The government provides favorable conditions for entrepreneurs to operate in industrial parks. Alat Free Trade Zone will also create new opportunities for European businessmen to do business in our country. All these mentioned factors themselves stimulate investment promotion and expansion of cooperation between business circles.
In her turn, Malena Mard, the Head of Delegation of the European Union to Azerbaijan, spoke about potentials for further cooperation between Azerbaijan and EU members.
Chairman of the German-Azerbaijan Camber of Commerce Samir Akhundov highlighted the significance of business forums and other related events in expanding the networking and cooperation among businessmen.
Ex-senator of the Parliament of the Netherlands and former president of the Parliamentary Assembly of the Council of Europe Rene van der Linden talked about rapid economic development and positive changes, stability and prosperity in Azerbaijan, and went on to note the role of businessmen in bilateral cooperation between the sides.
During the forum, B2B and panel meetings were held among businessmen on agriculture and food industry, transport and logistics, tourism and other business opportunities in Azerbaijan.