İyunun 20-də Bakıda İqtisadiyyat Nazirliyinin dəstəyi və Azərbaycanda İxrac və İnvestisiyaların Təşviqi Fondunun (AZPROMO) təşkilatçılığı ilə Azərbaycan-Rusiya biznes forumu keçirilmişdir.
Tədbirdə rəsmi şəxslərlə yanaşı, kimya, maşınqayırma, qida sənayesi, energetika, nəqliyyat, yüngül və ağır sənaye, ticarət, mühəndislik, maliyyə, səhiyyə və digər sahələri təmsil edən şirkətlərin 200-ə yaxın nümayəndəsi iştirak etmişdir.
Biznes forumda çıxış edən İqtisadiyyat nazirinin müavini Niyazi Səfərov Azərbaycanla Rusiya arasında siyasi əlaqələrin strateji tərəfdaşlıq səviyyəsinə yüksəldiyini, hər iki ölkənin dövlət başçılarının siyasi-iqtisadi əlaqələrin inkişafına xüsusi önəm verdiklərini, dövlət başçılarının, rəsmi və işgüzar dairələrin yüksək səviyyəli qarşılıqlı səfərlərinin bunun əyani göstəricisi olduğunu vurğulamışdır. Niyazi Səfərov bir neçə gün öncə hər iki ölkənin iqtisadiyyat nazirlərinin Rusiyada keçirdiyi görüşləri, iqtisadi əlaqələrin genişləndirilməsi istiqamətində aparılan müzakirələri diqqətə çatdırmışdır.
Niyazi Səfərov Azərbaycan və Rusiya arasında ənənəvi regionlararası forumların keçirildiyini, bu ilin sonunadək növbəti – VII belə forumun Azərbaycanda təşkil ediləcəyini, ümumilikdə son beş ildə iki ölkə arasında 40 tədbirin keçirildiyini vurğulamışdır.
Azərbaycanın əldə etdiyi iqtisadi uğurlar barədə məlumat verən nazir müavini son 10 ildə ÜDM istehsalının 2.3 dəfə, dövlət büdcəsinin gəlirlərinin 8.3 dəfə, qeyri-neft sektorunun 2.3 dəfə, strateji valyuta ehtiyyatlarının 16.3 dəfə artdığını, qeyri-neft sektorunun ÜDM-də payının 69.3%-ə çatdığını vurğulamışdır.
Qeyd edilmişdir ki, iki ölkə arasında möhkəm müqavilə-hüquqi baza yaradılmış, 50-dən çoxu iqtisadi sahəyə aid olmaqla 170 saziş imzalanmışdır. Rusiya Azərbaycanın əsas ticarət tərəfdaşlarındandır. Ötən il iki ölkə arasında ticarət dövriyyəsi 1.9 mlrd dollar təşkil etmişdir. Azərbaycanda 600-ə yaxın Rusiya kapitallı şirkət fəaliyyət göstərir. Rusiya şirkətləri indiyədək Azərbaycan iqtisadiyyatında 3 mlrd. dollar investisiya yatırıb, dəyəri 69.5 mln manat olan dövlət sifarişini yerinə yetirirlər. Azərbaycanlı iş adamları isə Rusiya iqtisadiyyatına 1 mlrd. dollardan çox sərmayə qoyublar.
Tədbirdə Azərbaycanda əlverişli biznes və investisiya mühitinin olduğu vurğulanmış, xarici investisiyaların və investorların mənafelərinin qorunmasının əlverişli investisiya mühitinin əsas göstəricilərindən olduğu, təkcə 2015-ci ildə Azərbaycan iqtisadiyyatına 20 mlrd. dollar, indiyədək isə 220 mlrd. dollardan çox investisiya qoyulduğu, Azərbaycanda 6 mindən çox xarici kapitallı şirkətin fəaliyyət göstərdiyi bildirilmiş, rusiyalı iş adamları daha fəal əməkdaşlığa dəvət edilmişdir.
Rusiya Federasiyasının Yaroslav vilayətinin qubernatoru Serqey Yastrebov Azərbaycan-Rusiya iqtisadi əlaqələrinin uğurla inkişaf etdiyini, iki ölkə arasında ticarət dövriyyəsinin artdığını diqqətə çatdırmış, işgüzar dairlələrin iştirakı ilə keçirilən tədbirlərin iqtisadi əlaqələrin inkişafına mühüm töhfə verdiyini, eləcə də Rusiyanın federal subyektləri ilə Azərbaycan arasında əlaqələrin inkişafı baxımdan əhəmiyyətini diqqətə çatdırmış, azərbaycanlı iş adamlarını Yaroslavda yaradılmış investisiya imkanlarından yararlanmağa çağırmışdır.
Rusiya Federasiyasının "Delovaya Rossiya" İctimai Birliyinin rəhbəri Aleksey Repkin hər iki ölkənin böyük potensiala malik olduğunu, mövcud imkanlardan səmərəli istifadə etməklə əməkdaşlığın daha da genişləndirilə biləcəyini vurğulamış, azərbaycanlı sahibkarları rusiyalı həmkarları ilə əməkdaşlığı genişləndirməyə dəvət etmişdir.
AZPROMO-nun rəhbəri Rüfət Məmmədov Azərbaycanın biznes və investisiya mühiti, Rusiya Federasiyasının Strateji Təşəbbüslər üzrə Yeni Layihələrin Dəstəklənməsi Agentliyinin rəhbəri Andrey Nikitin isə Rusiya Federasiyasında investisiya mühiti və işgüzar imkanlar mövzusunda təqdimatlarla çıxış etmişlər.
Biznes forum çərçivəsində Azərbaycanda İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Fondu (AZPROMO) ilə Rusiyanın "Delovaya Rossiya" İctimai Birliyi arasında, AZPROMO və "UK Viktoriya Esteyt" QSC arasında, AZPROMO ilə "Bank VTB" (Azərbaycan) arasında əməkdaşlığa dair Anlaşma Memorandumları, həmçinin "Vita-A" MMC (Azərbaycan), "Azərbaycan İnvestisiya Şirkəti" ASC və "R-Farm" (Rusiya) şirkətləri arasında Azərbaycan Respublikası ərazisində beynəlxalq standartlara və tələblərə uyğun müasir əczaçılıq məhsullarının istehsalının təşkilinə dair niyyət protokolu imzalanmışdır.

On 20 June, Azerbaijan Export and Investment Promotion Foundation (AZPROMO) organized Azerbaijan-Russia Business Forum in Baku with support of the Ministry of Economy.
Government officials and up to 200 businessmen representing food industry, energy, transport, heavy and light industry, trade, engineering, finance, medicine and others attended the event.
The Deputy Minister of Economy Niyazi Safarov emphasized the importance of strategic partnership between Azerbaijan and Russia, given that heads of both states attach high value to development of political and economic relations, which is reflected in mutual visits by government officials and business circles. The Deputy Minister reminded the meetings and discussions held in Russia between the ministers of Economy a few days ago with the aim to expand economic ties of both countries. Summarizing the events, regional forums and other traditional events, he said that during the last 5 years 40 events have already been held and subsequent one will be the 7th forum, which will be organized in Azerbaijan till the end of the year.
Niyazi Safarov then touched upon the economic successes of our country for the last 10 years, adding that GDP growth increased by 2.3 times, government budget by 8.3, non-oil sector by 2.3 and strategic currency reserves by 16.3. Plus, share of the non-oil sector in GDP reached 69.3%.
It was noted that strong legal base has been established between two countries and 170 agreements have been signed, of which more than 50 cover economic sphere. Russia is one of Azerbaijan’s main trade partners. Last year the trade turnover between the countries was $19 billion. Nearly 600 companies with Russian capital operate in Azerbaijan. Mutually, Russian companies have invested $3 billion in Azerbaijan’s economy and fulfill the government order worth 69.5 million in manat, while Azerbaijani businessmen have more than a billion dollars investment in Russia.
In the forum, it was also stated that Azerbaijan’s business and investment climate protects foreign investments and investor interests which is the main indicator of favorable ‘doing business’ atmosphere. More than 6 thousand companies with foreign capital have been established in Azerbaijan and more than $220 billion have been invested in our economy so far, of which $20 billion were the last year’s share.
Russian Governor of Yaroslavl Region Sergei Yastrebov spoke about successful improvement of Azerbaijan-Russia economic relations, mentioning the increased trade turnover between countries. In this regard, the events held in participation with business circles have a significant contribution to the developing atmosphere, the governor added and Azerbaijani businessmen were invited to take advantage of business opportunities in Yaroslavl.
The head of ‘Delovaya Rossiya’ Business Association Aleksei Repkin talked about potentials and favorable opportunities offered by both countries and urged entrepreneurs to further contribute to deepening cooperation between Azerbaijan and Russia.
The president of Azerbaijan Export and Investment Promotion Foundation (AZPROMO) Rufat Mammadov and the head of Agency for Strategic Initiatives of Russian Federation to promote new projects Andrei Nikitin gave detailed presentations on business and investment climates in Azerbaijan and Russia, respectively. In the framework of the forum, Memorandums of Understanding have been signed between AZPROMO and “Delovaya Rossiya”, AZPROMO and “UK Victoria Estates” JSC, AZPROMO and “Bank VTB” (Azerbaijan). Moreover, “VITA-A” LLC (Azerbaijan), “Azerbaijan Investment Company” JSC and “R-Farm” (Russia) signed Protocol of Intention on establishment of modern pharmaceuticals production in Azerbaijan in accordance with international standards.