Azərbaycan - ABŞ biznes forumu keçirilib
Oktyabrın 16-da İqtisadiyyat Nazirliyinin dəstəyi, Azərbaycanda İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Fondunun (AZPROMO) təşkilatçılığı ilə Azərbaycan-ABŞ biznes forumu keçirilib.
Tədbirdə rəsmi şəxslərlə yanaşı, hər iki tərəfdən kənd təsərrüfatı və qida sənayesi, sənaye, maliyyə, İKT, səhiyyə, tikinti, logistika və xidmət sahəsində fəaliyyət göstərən 150-ə yaxın iş adamı iştirak edib.
Biznes forumda çıxış edən İqtisadiyyat nazirinin müavini Sahil Babayev Azərbaycanın beynəlxalq miqyasda iqtisadi əlaqələrin genişləndirilməsinə böyük önəm verdiyini bildirib, bu məqsədlə işgüzar dairələrin iştirakı ilə təşkil edilən tədbirlərin əməkdaşlığın dərinləşməsində əhəmiyyətini vurğulayıb. Nazir müavini həmçinin, Azərbaycan iqtisadiyyatı, yaradılmış əlverişli biznes və investisiya mühiti, ölkəmizin ABŞ-la iqtisadi-ticarət əlaqələri barədə məlumat verib. Diqqətə çatdırılıb ki, Azərbaycan siyasi və makroiqtisadi cəhətdən sabit, davamlı və dayanıqlı iqtisadi inkişafa malik ölkə, beynəlxalq aləmdə etibarlı tərəfdaş, iri regional enerji və nəqliyyat layihələrinin iştirakçısıdır.
Azərbaycan - ABŞ iqtisadi-ticarət əlaqələri barədə məlumat verən nazir müavini bildirib ki, bu ilin səkkiz ayında iki ölkə arasında ticarət dövriyyəsi ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 7% artıb. Qeyd edilib ki, indiyədək ABŞ şirkətləri Azərbaycan iqtisadiyyatına 12.7 milyard dollar dəyərində investisiya yatırıb. Azərbaycanın ABŞ-a yatırdığı investisiyaların həcmi 3 mlrd. dollardır. Sənaye, kənd təsərrüfatı, təhsil və s. sahələrdə ABŞ-la uğurlu əməkdaşlıq davam etdirildiyini bidir’n Sahil Babayev ABŞ-şirkətlərini Azərbaycanda yaradılan sənaye parkları və sənaye zonalarında təklif edilən imkanlardan yararlanmağa dəvət edib.
Sahil Babayev son dövrlər Azərbaycanda qeyri-neft ixracının genişləndirilməsi, investisiyaların təşviqi sahəsində həyata keçirilən tədbirlər barədə də məlumat verərək, ixraca dəstək mexanizmlərinin ölkəmizin xarici iqtisadi əlaqələrinin genişləndirilməsində, ixrac imkanlarının artırılmasında əhəmiyyətini vurğulayıb. Qeyd olunub ki, xarici şirkətlərin fəaliyyəti üçün ölkəmizdə əlverişli şərait yaradılıb və ABŞ iş adamları da bu imkanlardan yararlanmaqla fəaliyyətini genişləndirə və ya yeni biznes layihələri həyata keçirə bilərlər. Azərbaycan-ABŞ biznes forumu iş adamları arasında birbaşa əlaqələrin qurulması, əməkdaşlığın genişləndirilməsi baxımından əhəmiyyətli olacaqdır.
Amerika Birləşmiş Ştatlarının Azərbaycan Respublikasındakı səfiri Robert Sekuta ABŞ və Azərbaycan arasında iqtisadi əlaqələrin daha da genişləndirilməsi üçün mövcud potensialdan səmərəli istifadənin, iş adamları arasında əlaqələrin genişləndirilməsinin ABŞ-Azərbaycan iqtisadi-ticarət əməkdaşlığının inkişafında əhəmiyyətini, iqtisadi əlaqələrin inkişaf istiqamətlərini diqqətə çatdırıb.
AZPROMO-nun rəhbəri Rüfət Məmmədov Azərbaycanın biznes və investisiya mühiti barədə təqdimatla çıxış edib, Azərbaycanda qeyri-neft sektorunun inkişafı istiqamətində görülən tədbirlər, iqtisadiyyatın şaxələndirilməsi, özəl sektorun inkişafının stimullaşdırılması, ixracın genişləndirilməsi, "Made in Azerbaijan" brendinin və xarici investisiyaların təşviqi, biznes mühitinin daha da yaxşılaşdırılması istiqamətində görülən tədbirlər barədə məlumat verib.
ABŞ Kommersiya Xidmətinin baş kommersiya müşaviri Bill Çaykovski və Amerika-Azərbaycan Ticarət Palatasının icraçı direktoru Süsən Sadıqova Azərbaycandakı Amerika Ticarət Palatasının Azərbaycan və ABŞ iş adamları arasında işgüzar əlaqələrin təşviqi və iqtisadi əməkdaşlığın genişləndirilməsində fəal rol oynadığını qeyd edib, iş adamları arasında yeni əlaqələrin qurulması baxımından bu gün keçirilən biznes forumun əhəmiyyətini vurğulayıblar.
Tədbir iş adamları arasında ikitərəfli görüşlərlə davam etdirilmiş, əlaqələrin genişləndirilməsi və yeni biznes əməkdaşlığının qurulması məsələləri müzakirə olunmuşdur.

Azerbaijan - USA Business Forum held
Azerbaijan-USA business forum held on October 16 with the support of the Ministry of Economy and organization of Azerbaijan Export and Investment Promotion Foundation (AZPROMO).
Apart from officials, about 150 business owners from both countries engaged in agriculture and food industry, finance, industry, ICT, health, construction, logistics and service fields attended the event.
Deputy of Minister of Economy Sahil Babayev making a speech at the business forum talked about the significance Azerbaijan attaches to the improvement of economic relationships in international scene and noted the importance of events organized with the participation of business communities in the enhancement of cooperation. Deputy Minister informed about Azerbaijan economy, favorable business and investment environment created in the country and Azerbaijan-USA economical relationships as well. He noted that from political and macroeconomic point of views Azerbaijan is the stable and consistently developing country, as well as a reliable partner in international stage and participant of large-scale regional energy and transport projects.
Deputy Minister informing about Azerbaijan-USA economical relationships notified that trade turnover between two countries for 8 month of 2017 with analogical period of last year increased for 7%. It was also noted that USA companies invested 12.7 bln.dollars in Azerbaijan economy till now, while Azerbaijan investment in USA comprised 3 bln.dollars. Sahil Babayev talking about successful relationships in industry, agriculture, education and other spheres, invited USA companies to take advantage of opportunities offered in industry parks and zones established in Azerbaijan.
Sahil Babayev informed the attendees about the measures carried out recently towards the enhancement of non-oil sector export and promotion of investments, emphasized the significance of export supportive mechanisms in improvement of foreign economical relationships and increase of export potential of Azerbaijan. It was noted that favorable environment is created for functioning of foreign companies in our country and USA companies may enhance their activity or carry out business projects taking advantage of these opportunities. Azerbaijan-USA business forum will be effective for establishing of direct relationships between business owners, as well as enhancement of cooperation.
The USA Ambassador in Azerbaijan Republic Robert Sekuta talked about the importance of effectively using existing potential for further enhancement of USA-Azerbaijan relationships, as well as the significance of improvement of cooperation between business owners for USA-Azerbaijan economic-trade partnerships and noted the development directions of economic relationships.
The Head of AZPROMO Rufat Mammadov made a presentation on business and investment environment in Azerbaijan and gave information on the measures carried out towards non-oil sector development, diversification of economy, stimulation of private sector, enhancement of export, promotion of “Made in Azerbaijan” brand and foreign investments, further improvement of business environment in the country.
Chief Commercial Advisor of USA Commerce Service Bill Chaykovski and Executive Director of USA-Azerbaijan Trade Board Susan Sadigova emphasized essential role of USA Board of Trade in Azerbaijan in the promotion of business relationships between the owners and enhancement of economical cooperation and noted the significance of held today business forum in establishing new relationships between businessmen.
The event proceeded to double-sided meetings with business owners, where discussed the issues related to the enhancement of relationships and establishing new business partnership.