Oktyabrın 16-da İqtisadiyyat Nazirliyinin dəstəyi, Azərbaycanda İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Fondunun (AZPROMO) təşkilatçılığı ilə Azərbaycan-ABŞ biznes forumu keçirilib.
Tədbirdə rəsmi şəxslərlə yanaşı, hər iki tərəfdən kənd təsərrüfatı və qida sənayesi, sənaye, maliyyə, İKT, səhiyyə, tikinti, logistika və xidmət sahəsində fəaliyyət göstərən 150-ə yaxın iş adamı iştirak edib.
Biznes forumda çıxış edən İqtisadiyyat nazirinin müavini Sahil Babayev Azərbaycanın beynəlxalq miqyasda iqtisadi əlaqələrin genişləndirilməsinə böyük önəm verdiyini bildirib, bu məqsədlə işgüzar dairələrin iştirakı ilə təşkil edilən tədbirlərin əməkdaşlığın dərinləşməsində əhəmiyyətini vurğulayıb. Nazir müavini həmçinin, Azərbaycan iqtisadiyyatı, yaradılmış əlverişli biznes və investisiya mühiti, ölkəmizin ABŞ-la iqtisadi-ticarət əlaqələri barədə məlumat verib. Diqqətə çatdırılıb ki, Azərbaycan siyasi və makroiqtisadi cəhətdən sabit, davamlı və dayanıqlı iqtisadi inkişafa malik ölkə, beynəlxalq aləmdə etibarlı tərəfdaş, iri regional enerji və nəqliyyat layihələrinin iştirakçısıdır.
Azərbaycan - ABŞ iqtisadi-ticarət əlaqələri barədə məlumat verən nazir müavini bildirib ki, bu ilin səkkiz ayında iki ölkə arasında ticarət dövriyyəsi ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 7% artıb. Qeyd edilib ki, indiyədək ABŞ şirkətləri Azərbaycan iqtisadiyyatına 12.7 milyard dollar dəyərində investisiya yatırıb. Azərbaycanın ABŞ-a yatırdığı investisiyaların həcmi 3 mlrd. dollardır. Sənaye, kənd təsərrüfatı, təhsil və s. sahələrdə ABŞ-la uğurlu əməkdaşlıq davam etdirildiyini bidir’n Sahil Babayev ABŞ-şirkətlərini Azərbaycanda yaradılan sənaye parkları və sənaye zonalarında təklif edilən imkanlardan yararlanmağa dəvət edib.
Sahil Babayev son dövrlər Azərbaycanda qeyri-neft ixracının genişləndirilməsi, investisiyaların təşviqi sahəsində həyata keçirilən tədbirlər barədə də məlumat verərək, ixraca dəstək mexanizmlərinin ölkəmizin xarici iqtisadi əlaqələrinin genişləndirilməsində, ixrac imkanlarının artırılmasında əhəmiyyətini vurğulayıb. Qeyd olunub ki, xarici şirkətlərin fəaliyyəti üçün ölkəmizdə əlverişli şərait yaradılıb və ABŞ iş adamları da bu imkanlardan yararlanmaqla fəaliyyətini genişləndirə və ya yeni biznes layihələri həyata keçirə bilərlər. Azərbaycan-ABŞ biznes forumu iş adamları arasında birbaşa əlaqələrin qurulması, əməkdaşlığın genişləndirilməsi baxımından əhəmiyyətli olacaqdır.
Amerika Birləşmiş Ştatlarının Azərbaycan Respublikasındakı səfiri Robert Sekuta ABŞ və Azərbaycan arasında iqtisadi əlaqələrin daha da genişləndirilməsi üçün mövcud potensialdan səmərəli istifadənin, iş adamları arasında əlaqələrin genişləndirilməsinin ABŞ-Azərbaycan iqtisadi-ticarət əməkdaşlığının inkişafında əhəmiyyətini, iqtisadi əlaqələrin inkişaf istiqamətlərini diqqətə çatdırıb.
AZPROMO-nun rəhbəri Rüfət Məmmədov Azərbaycanın biznes və investisiya mühiti barədə təqdimatla çıxış edib, Azərbaycanda qeyri-neft sektorunun inkişafı istiqamətində görülən tədbirlər, iqtisadiyyatın şaxələndirilməsi, özəl sektorun inkişafının stimullaşdırılması, ixracın genişləndirilməsi, "Made in Azerbaijan" brendinin və xarici investisiyaların təşviqi, biznes mühitinin daha da yaxşılaşdırılması istiqamətində görülən tədbirlər barədə məlumat verib.
ABŞ Kommersiya Xidmətinin baş kommersiya müşaviri Bill Çaykovski və Amerika-Azərbaycan Ticarət Palatasının icraçı direktoru Süsən Sadıqova Azərbaycandakı Amerika Ticarət Palatasının Azərbaycan və ABŞ iş adamları arasında işgüzar əlaqələrin təşviqi və iqtisadi əməkdaşlığın genişləndirilməsində fəal rol oynadığını qeyd edib, iş adamları arasında yeni əlaqələrin qurulması baxımından bu gün keçirilən biznes forumun əhəmiyyətini vurğulayıblar.
Tədbir iş adamları arasında ikitərəfli görüşlərlə davam etdirilmiş, əlaqələrin genişləndirilməsi və yeni biznes əməkdaşlığının qurulması məsələləri müzakirə olunmuşdur.

16 октября при поддержке Министерства Экономики и при организации Фонда Поощрения Экспорта и Инвестиций Азербайджана (AZPROMO) состоялся бизнес – форум Азербайджан-США.
Наряду с официальными лицами Азербайджана и США, на мероприятии также приняли участие около 150 бизнесменов двух стран из сельского хозяйства и пищевой промышленности, промышленности, финансов, ИКТ, здравоохранения, строительства, логистики и услуг.
Выступая на форуме, заместитель министра Экономики Сахиль Бабаев заявил, что Азербайджан придает большое значение расширению международных экономических отношений и подчеркнул важность мероприятий, проводимых с этой целью с участием деловых кругов для углубления сотрудничества. Заместитель министра также рассказал об экономике Азербайджана, о создании благоприятной предпринимательской и инвестиционной среды, об экономических и торговых отношениях нашей страны с Соединенными Штатами. Было отмечено, что Азербайджан является страной со стабильным, устойчивым и сильным экономическим развитием с политической и макроэкономической точки зрения, надежным партнером на международной арене, а также участником крупных региональных энергетических и транспортных проектов.
Сообщив об азербайджано-американских экономических и торговых отношениях, заместитель министра заявил, что торговый оборот между двумя странами за первые восемь месяцев этого года увеличился на 7% по сравнению с аналогичным периодом прошлого года. Было отмечено, что до сих пор американские компании инвестировали 12,7 млрд долларов в экономику Азербайджана. Азербайджан инвестировал 3 млрд долларов в экономику США. Отметив успешное сотрудничество с США в таких сферах, как промышленность, сельское хозяйство, образование и т.д., Сахиль Бабаев призвал американские компании воспользоваться возможностями, предлагаемыми в индустриальных парках и промышленных зонах, созданных в Азербайджане.
Сахиль Бабаев также проинформировал о мерах, принятых в целях расширения не нефтяного экспорта в Азербайджане и содействия инвестициям в последние годы, подчеркнул важность механизмов экспортной поддержки в расширении внешнеэкономических связей и расширении экспортных возможностей. Было отмечено, что в нашей стране созданы благоприятные условия для деятельности иностранных компаний, и американские бизнесмены могут расширить свою деятельность или реализовать новые бизнес - проекты, воспользовавшись этими возможностями. Азербайджанско-американский бизнес - форум будет иметь важное значение для создания прямых контактов между предпринимателями и расширения сотрудничества.
Посол Соединенных Штатов Америки в Азербайджане Роберт Секута подчеркнул важность эффективного использования существующего потенциала для дальнейшего расширения экономических отношений между США и Азербайджаном, укрепления отношений между предпринимателями в развитии торгово-экономического сотрудничества между США и Азербайджаном и развития экономических отношений.
Глава AZPROMO Руфат Мамедов выступил с презентацией о бизнес и инвестиционной среде Азербайджана, рассказал о мерах, принятых по развитию не нефтяного сектора в Азербайджане, диверсификации экономики, стимулировании развития частного сектора, расширение экспорта, продвижение азербайджанской продукции под брендом «Made in Azerbaijan» и иностранных инвестиций, а также о мерах, принятых для дальнейшего улучшения бизнес среды.
Главный коммерческий советник Торговой Службы США Билл Чайковский и исполнительный директор Американско-Азербайджанской Торговой Палаты Сусан Садыгова отметили, что Американская торговая палата в Азербайджане играет активную роль в развитии деловых отношений и расширении экономического сотрудничества между азербайджанскими и американскими бизнесменами, а также они отметили важность бизнес-форума, который был сегодня проведен.
Мероприятие продолжилось двусторонними встречами между предпринимателями, а также были обсуждены вопросы, связанные с расширением отношений и налаживанием нового делового сотрудничества.