Azərbaycan-Belarus biznes forumu keçirilib
Oktyabrın 17-də Bakı Biznes Mərkəzində İqtisadiyyat Nazirliyinin dəstəyi və Azərbaycanda İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Fondunun (AZPROMO) təşkilatçılığı ilə Azərbaycan-Belarus biznes forumu keçirilib.
Tədbirdə Azərbaycan və Belarusdan rəsmi şəxslərlə yanaşı, kənd təsərrüfatı, sənaye, tikinti, əczaçılıq, İKT, turizm, konsaltinq, maliyyə və digər sahələrdə fəaliyyət göstərən 100-ə yaxın iş adamı iştirak edib.
AZPROMO-nun vitse-prezidenti Yusif Abdullayev Azərbaycanda qeyri-neft sektorunun inkişafı istiqamətində həyata keçirilən tədbirlər, özəl sektorun gücləndirilməsi, ixracın genişləndirilməsi, "Made in Azerbaijan" brendinin və xarici investisiyaların təşviqi, biznes mühitinin daha da yaxşılaşdırılması istiqamətində görülən işlər, eləcə də Azərbaycan-Belarus iqtisadi əlaqələri və əməkdaşlıq imkanları barədə məlumat verib.
Azərbaycan Respublikası Sahibkarlar (İşəgötürənlər) Təşkilatları Milli Konfederasiyasının prezidenti Məmməd Musayev Azərbaycanla Belarus arasında illik ticarət dövriyyəsinin artaraq 100 milyon dollara çatdığını qeyd edib, iki ölkənin iş adamları arasında əlaqələrin genişləndiyini vurğulayıb, iqtisadi-ticarət əməkdaşlığının inkişafında Belarusda yaradılan Azərbaycanın ilk Ticarət Evinin əhəmiyyətini diqqətə çatdırıb.
Belarusun Ticarət Sənaye Palatasının rəhbəri Vladimir Ulaxoviç Azərbaycan iqtisadiyyatına ölkəsində marağın böyük olduğunu, iki ölkə arasında iqtisadiyyatın müxtəlif sahələrində geniş əməkdaşlıq imkanlarını vurğulayıb. Vladimir Ulaxoviç yeni biznes əlaqələrinin qurulması baxımından işgüzar görüşlərin və biznes forumların əhəmiyyətini diqqətə çatdırıb, hər iki ölkənin iş adamlarını fəal əməkdaşlığa dəvət edib.
Biznes forum çərçivəsində Azərbaycan Sahibkarlar (İşəgötürənlər) Təşkilatları Milli Konfederasiyası ilə Belarusun Ticarət Sənaye Palatası arasında əməkdaşlığa dair Memorandum imzalanıb.

Business Forum Azerbaijan - Belarus held
Azerbaijan-Belarus Business forum was held on October 17 with support of Ministry of Economy of Azerbaijan Republic and organization of Azerbaijan Export and Investment Promotion Foundation (AZPROMO).
Apart from officials, about 100 business owners engaged in agriculture, industry, construction, pharmacy, ICT, tourism, consulting, finance and other fields attended the event.
The vice-president of AZPROMO Yusif Abdullayev talked about the measures carried out towards the development of non-oil and strengthening of private sectors, enhancement of export, promotion of “Made in Azerbaijan” brand and foreign investments, further improvement of business environment, as well as economic relationships and cooperation potential between Azerbaijan and Belarus.
The president of National Confederation of Azerbaijan Republic Businessmen (Employers) Organizations Mammad Musayev noted that annual trade turnover between Azerbaijan and Belarus has increased and reached 100 million USA dollars and informed that relationships between the business owners from two countries improved, as well a s the significance of the first Trade House of Azerbaijan established in Belarus in the development of economical-trade partnership.
The head of Trade and Industry Board of Belarus Vladimir Ulakhovich said that there is a great interest in his country towards Azerbaijan economy and noted large-scale prospects of partnership in different fields of economy between two countries. Vladimir Ulakhovich talked about the role of business meetings and forums in establishing new business relationships and invited the establishers from two counties to active partnership.
Within the business forum a Partnership Memorandum signed between the National Confederation of Azerbaijan Business Owners (Employers) Organizations and Trade and Industry Board of Belarus.