Oktyabrın 20-də İqtisadiyyat Nazirliyinin dəstəyi, Azərbaycanda İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Fondunun (AZPROMO) təşkilatçılığı ilə Azərbaycan - Körfəz Ərəb Dövlətlərinin Əməkdaşlıq Şurasına(KƏŞ) üzv ölkələri biznes forumu keçirilib.
Azərbaycanın biznes mühiti, ölkəmizdə həyata keçirilən islahatlar barədə KƏŞ biznes dairələrin məlumatlandırılması, Azərbaycan-Körfəz Ərəb Dövlətlərinin Əməkdaşlıq Şurasına üzv ölkələri iş adamları arasında əməkdaşlığın genişləndirilməsi imkanlarının geniş müzakirə edildiyi biznes forumda çıxış edən İqtisadiyyat naziri Şahin Mustafayev təşkilata üzv dövlətlərlə Azərbaycan arasında siyasi əlaqələrin yüksək səviyyədə olduğunu, qarşılıqlı hörmət və dostluq münasibətlərinin uğurla inkişaf etdiyini diqqətə çatdırıb, yüksək səviyyəli qarşılıqlı səfərlərin əlaqələrin genişləndirilməsi baxımından əhəmiyyətini vurğulayıb. Bildirilib ki, Azərbaycanda islam həmrəyliyinə böyük önəm verilir. 2017-ci il Azərbaycanda İslam Həmrəyliyi İli elan edilib, Bakıda 4-cü İslam Həmrəyliyi Oyunları keçirilib. Körfəz Ərəb Dövlətlərinin Əməkdaşlıq Şurasına üzv ölkələrdən 100-ə yaxın iş adamının ölkəmizə səfəri, turizm, maliyyə, sənaye, kənd təsərrüfatı, qida, təhsil, səhiyyə, konsaltinq və digər sahələrdə fəaliyyət göstərən 120-ə yaxın azərbaycanlı iş adamının iştirakı ilə keçirilən biznes forum bu əməkdaşlığa verilən önəmin göstəricisidir. Forum bu formatda ilk belə tədbirdir və iş adamları arasında birbaşa ünsiyyət qurmağa, konkret biznes layihələrini müzakirə etməyə şərait yaradır. Bildirilib ki, Şuraya üzv olan ölkələr tərəfindən Azərbaycan iqtisadiyyatına 1,3 mlrd. dollar, Azərbaycan tərəfindən isə 300 mln. dollar investisiya yatırılıb. Azərbaycanda körfəz ölkələrindən olan 280 şirkət fəaliyyət göstərir. 2016-cı ildə Azərbaycan və körfəz ölkələri arasında ticarət dövriyyəsi 86 mln. dollar, 2017-ci ilin 8 ayı ərzində isə 40 mln. dollardan çox olub. Vurğulanıb ki, Azərbaycanda fəaliyyət göstərən körfəz ölkələri şirkətlərinin sayının artırılması, ticarət əlaqələrinin genişləndirilməsi üçün imkanlar genişdir.
Nazir Şahin Mustafayev vurğulayıb ki, Azərbaycan siyasi sabit, təhlükəsiz ölkədir, xalqla iqtidar arasında böyük etimad və bağlılıq var. Azərbaycan investisiyalar üçün əlverşli ölkədir. Körfəz Ərəb Dövlətlərinin Əməkdaşlıq Şurasına üzv ölkələrin Azərbaycana investisiya qoyması üçün yaxşı imkanlar var. Bununla yanaşı, KƏŞ iş adamları ölkəmizdə fəaliyyət göstərən sənaye parklarındakı güzəştli rejimdən istifadə edərək istehsal müəssisələri yarada, KƏŞ-ə üzv ölkələr Azərbaycanın tranzit imkanlarından istifadə edə bilərlər. Azərbaycanın kənd təsərrüfatı məhsullarının ixracı baxımından KƏŞ ölkələri önəmli bazardır. Artıq bir sıra Körfəz ölkələrinə ixrac missiyaları təşkil edilib, Azərbaycan məhsulları KƏŞ ölkələrinin iri ticarət şəbəkələrində satılır. Dekabr ayında Azərbaycanın ixrac missiyası Səudiyyə Ərəbistanına səfər edəcək. Eyni zamanda maşınqayırma, kimya, alternativ enerji, İKT sahələrində də əməkdaşlıq imkanları genişdir. Körfəz ölkələri şirkətləri Azərbaycan İnvestisiya Şirkəti ilə müxtəlif layihələr çərçivəsində əməkdaşlı edə bilər. Birgə investisiya fondları yaradıla bilər. Artıq bu sahədə təcrübə var – Xəzər Beynəlxalq İnvestisiya Şirkəti fəaliyyət göstərir. Qətərlə də birgə investisiya fondunun yaradılması istiqamətində müzakirələr aparılır. Nazir Şahin Mustafayev qeyd edib ki, viza rejiminin sadələşdirilməsi, eləcə də körfəz ölkələri ilə Azərbaycan arasında həftə ərzində həyata keçirilən 50 aviareyis nəticəsində ölkəmizə gələn körfəz ölkələri turistlərinin sayı artıb. Gələcəkdə aviareyislərin sayı daha da artırılacaq.
Körfəz Ərəb Dövlətlərinin Əməkdaşlıq Şurasının baş katibi Əbdüllətif bin Raşid Əl-Zəyyəni Azərbaycanın dövlət müstəqilliyinin bərpa olunmasının 26-cı ildönümü ilə bağlı təbriklərini çatdırıb. Azərbaycana ikinci dəfə səfər etdiyini qeyd edən Əbdüllətif bin Raşid Əl-Zəyyəni ölkəmizin yüksək inkişafını vurğulayıb. Qeyd edilib ki, Şuraya üzv ölkələr Azərbaycanla əməkdaşlığa xüsusi önəm verir, əlaqələrimiz uğurla inkişaf edir. Azərbaycana geniştərkibli nümayəndə heyəti ilə səfər bu əlaqələrin genişləndirilməsinə olan böyük marağın göstəricisidir. Əbdüllətif bin Raşid Əl-Zəyyəni səfər zamanı KƏŞ nümayəndə heyətinin Azərbaycan Respublikasının Prezidenti tərəfindən qəbul edildiyini və görüşdə iqtisadiyyatın müxtəlif sahələrində əməkdaşlığa dair geniş fikir mübadiləsinin aparıldığını vurğulayıb. Qeyd edilib ki, bu gün ilk dəfə keçirilən Azərbaycan-Körfəz Ərəb Dövlətlərinin Əməkdaşlıq Şurasına üzv ölkələri biznes forumunun Azərbaycanın dövlət başçısı tərəfindən elan edilmiş İslam Həmrəyliyi İlində keçirilməsi diqqətə layiqdir. Forum iqtisadi əməkdaşlığın genişləndirilməsi, qarşılıqlı maraq doğuran digər məsələlərin müzakirə edilməsi baxımından əhəmiyyətlidir.
Sonra biznes forum çərçivəsində AZPROMO ilə KƏŞ Ticarət Palataları Federasiyası arasında qarşılıqlı əməkdaşlığa dair, AZPROMO ilə Səudiyyə Ərəbistanının Yanbu şəhərinin Ticarət və Sənaye Palatası arasında qarşılıqlı əməkdaşlıq haqqında və Azərbaycan Standartlaşma İnstitutu və KƏŞ Standartlaşdırma Təşkilatı arasında anlaşma memorandumları imzalanıb.
Körfəz Ərəb Dövlətlərinin Əməkdaşlıq Şurasının Ticarət Palataları Federasiyasının baş katibi Abdulrahim Hasan Naqi Şuraya üzv ölkələrin iqtisadi-ticarət əlaqələri barədə məlumat verib, Körfəz ölkələrində Azərbaycan istehsalı olan məhsullara böyük maraq olduğunu qeyd edib. Abdulrahim Hasan Naqi keçirilən görüşlərin və aparılan müzakirələrin ticarət əlaqələrinin inkişafına töhfə verəcəyinə əminliyini bildirib, əməkdaşlığın genişləndirilməsi perspektivlərinə dair fikirlərini bölüşüb, 2018-ci ildə Bakıda körfəz ölkələri məhsullarının sərgisinin keçirilməsinə, birgə investisiya fondunun yaradılmasına dair təkliflərlə çıxış edib.
Azərbaycanın investisiya mühiti və biznes imkanları barədə İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Fondunun (AZPROMO) rəhbəri Rüfət Məmmədovun təqdimatı dinlənilib.
Körfəz Sənaye Məsləhəti Təşkilatının baş katibi Abdulaziz Al Agil KƏŞ dövlətlərində ticarət və investisiya məsələləri, Şuranın Standartlaşdırma Təşkilatının baş katibi Nabil Molla standartlaşdırmanın iqtisadiyyatda rolu və KƏŞ-in üzv dövlətləri ilə Azərbaycan arasında ticarətin təşviqi, Səudiyyə Ərəbistanının Yanbu şəhərinin Ticarət və Sənaye Palatasının sədri Murad Əli Alorvai turizm və investisiya imkanları mövzusunda təqdimatlarla çıxış ediblər.
Azərbaycanın Birləşmiş Ərəb Əmirliklərindəki ticarət nümayəndəsi Elnur Əliyev ölkəmizlə Səudiyyə Ərəbistanı arasında iqtisadi-ticarət əlaqələrinə dair məlumat verib, iş adamlarını fəal əməkaşlığa dəvət edib.
Biznes forum çərçivəsində iş adamları arasında ikitərəfli görüşlər təşkil edilib, əməkdaşlığın genişləndirilməsi məsələləri müzakirə olunub.

Azerbaijan-Gulf Cooperation Council (GCC) Member States Business Forum held on October 20 with the support of Ministry of Economy and organization of Azerbaijan Export and Investment Promotion Foundation (AZPROMO).
Business forum focused on discussions about business environment in Azerbaijan, information of GCC business communities about reforms carried out in Azerbaijan and potential of enhancement of cooperation with business owners from Azerbaijan and Gulf Cooperation Council (GCC) Member States. Shahin Mustafayev, ministry of economy noted in his speech in business forum that political relationships of Azerbaijan and state members of organization are at high level, mutual respect and friendship successfully improve and emphasized the significance of high level mutual visits from the point of view of relationships enhancement. The minister said that Islamic solidarity in Azerbaijan is of great value. 2017 was announced Islamic Solidarity year and Baku hosted the 4th Islamic Solidarity Games. Business forum, in which attend about 100 businessmen from GCC member states and more than 120 Azerbaijani business owners engaged in tourism, finance, industry, agriculture, food, education, health, consulting and other fields is the indicator of significance that is attached to cooperation. The forum is the first event in such a format and creates enabling environment for business owners to directly communicate and discuss certain business projects. It was also noted that GCC member states invested in Azerbaijan 1.3 billion dollars and 300 million dollars invested by Azerbaijan to these countries. 280 companies from gulf countries function in Azerbaijan. Trade turnover in 2016 between Azerbaijan and gulf countries was 86 mln. dollars, in 8 months of 2017 - more than 40 mln. dollars. It was emphasized that there is large-scale potential for increasing the number of gulf countries companies functioning in Azerbaijan, as well as enhancement of trading relationships.
The Minister Shahin Mustafayev said that Azerbaijan is politically stable and safe country, where there is a great confidence between the people and governance. Azerbaijan is a favorable country for investment. There are prospective potential for Gulf Arabic States Cooperation countries investments in Azerbaijan. Besides, GCC business owners can establish industry enterprises taking advantage of discount regimes in industry parks functioning in Azerbaijan, as well as GCC member states can use transit opportunities of Azerbaijan. GCC countries are a significant basis for export of Azerbaijan agriculture products. Export missions have been almost organized to several gulf countries and Azerbaijan products being sold in large trade networks in GCC countries. Azerbaijan export mission will make a visit to Saudi Arabia. At the same time there are wide opportunities for partnership in machinery, chemistry, alternative energy, ICT fields. GCC member state companies may cooperate with Azerbaijan Investment Company within different projects. We may create joint investment foundations. There is already experience in this field – Caspian International Investment Company function. We negotiate with Qatar on creation of joint investment foundation. Minister Shahin Mustafayev noted that simplification of visa regime, as well as 50 flights conducted during a week between Azerbaijan and gulf countries lead to the increase of the number of tourists from gulf countries. The number of flights will be increased in the future.
Chief Secretary of Gulf Arabic States Cooperation Council Abdullatif bin Rashid Al-Zayyani delivered his congratulations on 26th anniversary of Azerbaijan restoration of independence. Abdullatif bin Rashid Al-Zayyani noted that it is his second visit to Azerbaijan and that it developed in a great scale. It was also noted that Council member states attach a great significance to the cooperation with Azerbaijan, our relationships successfully develop. The visit to Azerbaijan with a large delegation is an indicator of great interest in the enhancement of these relationships. Abdullatif bin Rashid Al-Zayyani emphasized that during the visit GCC delegation was received by the President of Azerbaijan Republic and large exchange of opinions made at the meeting on the partnership in different fields of economy. It was marked that the fact of holding first business forum of GCC member states in the year that was announced as a year of Islamic Solidarity deserves an attention. The forum is also significant for enhancement of economic partnership and discussion of mutually interesting issues.
Afterwards within business forum were signed Memorandums between AZPROMO and Federation of GCC Trade Board on mutual cooperation, between AZPROMO and Trade and Industry Board of Yanbu, Saudi Arabia on mutual cooperation and between Azerbaijan Standardization Institute and GCC Standardization Organization on understanding.
Chief Secretary of Gulf Arabic States Cooperation Council Trade Boards Federation Abdulrahim Hasan Nagi informed the attendees about economic and trade relationships of GCC member countries and noted the great interest to Azerbaijan products in gulf countries. Abdulrahim Hasan Nagi expressed his assurance that hold meetings and discussions will contribute to the development of trading relations, shared his views about the prospects on enhancement of cooperation and made suggestions on the organization of exhibitions in Baku with products from gulf countries and creating joint investment foundation.
The head of Azerbaijan Export and Investment Promotion Foundation (AZPROMO) Rufat Mammadov made a presentation on investment environment and business prospects in Azerbaijan.
The presentations were made by Chief Secretary of Gulf Industry Consulting Organization Abdulaziz Al Agil on the issues of trade and investments in GCC states, by Chief Secretary of the Council Standardization Organization Nabil Molla on the role of standardization in the economy and promotion of trade between GCC member states and Azerbaijan, by chairman of Saudi Arabia Yanbu city Trade and Industry Board Murad Ali Alorvai on tourism and investment prospects.
Trade representative of Azerbaijan in United Arab Emirates Elnur Aliyev informed about economic and trading relationships between our countries and invited business owners to active cooperation.
Double-sided meetings organized between businessmen within business forum and discussed the issues related to enhancement of partnership.