Dekabrın 14-də İqtisadiyyat Nazirliyinin dəstəyi, Azərbaycanda İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Fondunun (AZPROMO) təşkilatçılığı ilə Azərbaycan-Türkiyə biznes forumu keçirilib.
Tədbirdə rəsmi şəxslərlə yanaşı, hər iki tərəfdən qida sənayesi, səhiyyə, turizm, sənaye və tikinti sahəsində fəaliyyət göstərən 70-ə yaxın iş adamı iştirak edib.
AZPROMO-nun vitse-prezidenti Murad Abdullayev Azərbaycanın biznes və investisiya mühiti barədə təqdimatla çıxış edib, Azərbaycanda qeyri-neft sektorunun inkişafı istiqamətində görülən tədbirlər, iqtisadiyyatın şaxələndirilməsi, özəl sektorun inkişafının stimullaşdırılması, ixracın genişləndirilməsi, "Made in Azerbaijan" brendinin və xarici investisiyaların təşviqi, biznes mühitinin daha da yaxşılaşdırılması istiqamətində görülən işləri diqqətə çatdırıb.
Van Ticarət və Sənaye Palatasının rəhbəri Necdet Takva Azərbaycan və Türkiyə işgüzar dairələri arasında iqtisadi-ticarət əlaqələrinin inkişaf etdiyini bildirib, mövcud imkanlardan səmərəli istifadənin ikitərəfli əlaqələrin inkişafında rolunu qeyd edib. Van Ticarət və Sənaye Palatasının iş adamları arasında yeni əlaqələrin qurulması istiqamətində həyata keçirdiyi tədbirləri diqqətə çatdırıb, Van vilayətinin iqtisadi potensialı barədə məlumat verib.
Tədbirdə AZPROMO və Türkiyənin Van Ticarət və Sənaye Palatası arasında iqtisadi-ticarət və investisiya əlaqələrinin inkişaf etdirilməsinə, ixracın və xarici sərmayələrin təşviqi sahəsində təcrübə mübadiləsinə dair Anlaşma Memorandumu imzalanıb.

14 декабря при поддержке Министерства экономики и организации Фонда поощрения экспорта и инвестиций в Азербайджане (AZPROMO) состоялся азербайджано-турецкий бизнес-форум.
Наряду с официальными лицами на мероприятии присутствовало около 70 бизнесменов с обеих сторон, занятых в пищевой промышленности, здравоохранении, туризме, промышленности и строительстве.
Вице-президент AZPROMO Мурад Абдуллаев выступил с презентацией о деловой и инвестиционной среде в Азербайджане, сообщил о мерах, направленных на развитие ненефтяного сектора в Азербайджане, диверсификацию экономики, стимулирование развития частного сектора, продвижение бренда «Made in Azerbaijan», а также поощрение иностранных инвестиций и дальнейшее улучшение бизнес-среды.
Глава Торгово-коммерческой палаты провинции Ван Неждет Таква отметил, что торгово-экономические отношения между бизнес-сообществами Азербайджана и Турции усиленно развиваются и эффективное использование существующих перспектив для еще большего развития двусторонних отношений очень важно. Он рассказал о мероприятиях, проводимых Торгово-коммерческой палатой провинции Ван в целях установления новых отношений между предпринимателями и информированил об экономическом потенциале провинции Ван.
На мероприятии между AZPROMO и Торгово-коммерческой палаты провинции Ван был подписан Меморандум о сотрудничестве по развитию торгово-экономических и инвестиционных отношений, а также нацеленный на обмен опытом в области стимулирования экспорта и инвестиций.