İyulun 4-də İqtisadiyyat Nazirliyinin dəstəyi, Azərbaycanda İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Fondunun (AZPROMO) təşkilatçılığı ilə Azərbaycan-Pakistan biznes konfransı keçirilib. Tədbirdə rəsmi şəxslərlə yanaşı, hər iki tərəfdən sənaye, kənd təsərrüfatı, əczaçılıq, tikinti, siğorta, turizm, logistika və digər sahələrdə fəaliyyət göstərən 250-ə yaxın iş adamı iştirak edib.
Biznes-konfransda çıxış edən İqtisadiyyat nazirinin müavini Rüfət Məmmədov Azərbaycanda həyata keçirilən sosial-iqtisadi siyasət nəticəsində ölkəmizdə davamlı və dayanıqlı iqtisadi inkişafın, əlverişli biznes və investisiya mühitinin yaradıldığını diqqətə çatdırıb, sahibkarlıq sahəsində həyata keçirilən iqtisadi islahatlar barədə məlumat verib.
Diqqətə çatdırılıb ki, Azərbaycanın əldə etdiyi sosial-iqtisadi uğurlar nüfuzlu beynəlxalq reytinq agentliklərinin hesabatlarında da öz əksini tapır.
Azərbaycan-Pakistan iqtisadi-ticarət əlaqələri barədə də danışan Rüfət Məmmədov qeyd edib ki, indiyədək ölkəmizdə 270-ə yaxın Pakistan şirkəti qeydiyyatdan keçib.
Pakistanın Ravalpindi Ticarət və Sənaye Palatasının (RCCİ) prezidenti Zahid Lətif Xan Azərbaycan və Pakistanın işgüzar dairələri arasında iqtisadi-ticarət əlaqələrinin inkişaf etdiyini bildirib, mövcud imkanlardan səmərəli istifadənin ikitərəfli əlaqələrin inkişafında rolunu qeyd edib, sahibkarlar arasında yeni əlaqələrin qurulması istiqamətləri barədə fikirlərini bölüşüb.
Tədbirdə Azərbaycan və Pakistan iqtisadiyyatına, bu ölkələrin biznes və investisiya imkanlarına dair təqdimatlar keçilib.
Konfrans çərçivəsində AZPROMO və RCCİ arasında iqtisadi-ticarət və investisiya əlaqələrinin inkişaf etdirilməsinə, ixracın və xarici sərmayələrin təşviqi sahəsində təcrübə mübadiləsinə dair Anlaşma Memorandumu imzalanıb.

4 июля состоялся Азербайджано-Пакистанский бизнес-форум при поддержке Министерства экономики и организации Азербайджанского фонда поощрения экспорта и инвестиций. В мероприятии приняли участие около 250 бизнесменов от обеих сторон, задействованных в отраслях промышленности, сельского хозяйства, фармацевтики, строительства, страхования, туризма, логистики и других областях экономики.
Руфат Мамедов, заместитель министра экономики, выступил с речью на бизнес-форуме, обратив внимание на то, что непрерывное и устойчивое экономическое развитие, взаимополезная деловая и инвестиционная среда была создана благодаря социально-экономической политике, проводимой в Азербайджане, и предоставил информацию об экономических реформах осуществленных в области предпринимательства.
Было обращено внимание на то, что достигнутые в Азербайджане социально-экономические успехи нашли свое отражение в докладах известных международных рейтинговых агентств.
Руфат Мамедов, рассказав также о торгово-экономических отношениях между Азербайджаном и Пакистаном, отметил, что на сегодняшний день в Азербайджане зарегистрировано около 270 пакистанских компаний.
Захид Латиф Хан, президент Торгово-промышленной палаты Равальпинди (ТППР), заявил, что экономические и коммерческие отношения между деловыми кругами Азербайджана и Пакистана успешно развиваются, кроме того, он отметил роль эффективного использования существующих возможностей в развитии двусторонних отношений и поделился своими взглядами в направлении развития новых взаимоотношений между предпринимателями.
В рамках мероприятия были продемонстрированы презентации об экономике Азербайджана и Пакистана, бизнес среде обеих стран.
В рамках форума между АЗПРОМО и ТППР был подписан Меморандум о взаимопонимании по развитию торгово-экономических и инвестиционных отношений, обмену опытом в области продвижения экспорта и иностранных инвестиций.