Noyabrın 13-də Bakı Biznes Mərkəzində İqtisadiyyat Nazirliyinin dəstəyi, Azərbaycanda İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Fondunun (AZPROMO) təşkilatçılığı ilə Azərbaycan-Slovakiya biznes forumu keçirilib. Tədbirdə Azərbaycan və Slovakiya rəsmiləri ilə yanaşı, sənaye, energetika, İKT, maşınqayırma, kimya, qida, səhiyyə və s. sahələrdə fəaliyyət göstərən 200-ə yaxın şirkətin nümayəndəsi iştirak edib.
Tədbirdə çıxış edən İqtisadiyyat naziri Şahin Mustafayev biznes forumun işgüzar dairələr arasında birbaşa danışıqlar aparmaq və əməkdaşlığın perspektivli sahələrini müəyyənləşdirmək, konkret layihələrlə bağlı müzakirələr aparmaq üçün əlverişli platforma olduğunu vurğulayıb. Qeyd olunub ki, Azərbaycan Avropa İttifaqı ölkələri, o cümlədən Slovakiya ilə əlaqələrin inkişafına böyük əhəmiyyət verir. Bu gün Azərbaycan və Avropa İttifaqı arasında geniş əməkdaşlıq mövcuddur. Azərbaycanın Avropanın enerji təhlükəsizliyinin təmin edilməsində rolu, çoxsaylı biznes forumlar, işgüzar görüşlər, həyata keçirilən birgə layihələr uğurlu iqtisadi əməkdaşlığın nümunələridir.
Avropa İttifaqı Azərbaycanın əsas xarici ticarət tərəfdaşıdır. 2017-ci ildə Avropa İttifaqı ölkələrinin Azərbaycanın ticarət dövriyyəsində payı 42% (9,4 mlrd. dollar) təşkil edib və 2018-ci ilin 9 ayında 26% artaraq 9 mlrd. dollardan çox olub. Azərbaycan və Slovakiya arasında ticarət dövriyyəsi bu ilin 9 ayında ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 33% artıb. Hazırda Azərbaycanda xidmət, ticarət, tikinti, nəqliyyat və s. sahələrdə 11 Slovakiya sərmayəli şirkət fəaliyyət göstərir. Bununla belə, ölkələrimiz arasında qarşılıqlı icarət, iqtisadi və investisiya əməkdaşlığını daha da inkişaf etdirmək imkanlar vardır. İqtisadiyyat naziri Azərbaycan və Slovakiya arasında sənaye, energetika, kənd təsərrüfatı, turizm, İKT, nəqliyyat və s. sahələrdə əməkdaşlıq üçün potensialı qeyd edib, hər iki ölkənin işgüzar dairələrini əlverişli biznes mühitdən yararlanmağa, Azərbaycan və Slovakiya arasında ticarət və iqtisadi əlaqələrin inkişafına töhfə verəcək birgə layihələr həyata keçirməyə dəvət edib.
Nazir Şahin Mustafayev Azərbaycan iqtisadiyyatı, həyata keçirilən islahatlar və beynəlxalq maliyyə institutlarının hesabatlarında ölkəmizin mövqeyinin yaxşılaşması barədə də məlumat verib. Qeyd olunub ki, Azərbaycan Cənubi Qafqazın siyasi və iqtisadi mərkəzidir. Cənubi Qafqazda ÜDM istehsalının 60%-dən çoxu Azərbaycanın payına düşür. Geniş tranzit potensialı, reallaşdırılan regional layihələr, əlverişli biznes və investisiya mühiti və s. Azərbaycanı xarici investisiyalar üçün cəlbedici edir. Azərbaycanın uğurları beynəlxalq maliyyə institutları tərəfindən də yüksək qiymətləndirilir. Belə ki, Dünya Bankının “Doing Business 2019” hesabatında Azərbaycan öz mövqeyini 32 pillə yaxşılaşdıraraq 190 ölkə arasında 25-ci yerdə qərarlaşıb, dünyanın islahatçı 10 ölkəsi siyahısına daxil edilib və ən çox islahat aparan ölkə elan olunub.
Slovakiya Respublikasının Baş naziri Peter Pellegrini Azərbaycana səfərindən məmnunluğunu bildirib, biznes forumda çoxlu sayda iş adamının iştirak etməsinin əlaqələrin inkişafına verilən önəmin göstəricii olduğunu vurğulayıb. Bildirilib ki, Azərbaycan qısa müddət ərzində böyük inkişaf yolu keçib, regionun önəmli ölkələrindəndir. Peter Pellegrini Slovakiya iş adamlarının energetika, bərpa olunan enerji, maşınqayırma, kimya, İKT və s. sahələrdə əməkdaşlıqda maraqlı olduğunu qeyd edib, biznes forumun əməkdaşlığın genişləndirilməsinə, yeni əlaqələrin qurulmasına töhfə verəcəyini vurğulayıb. Baş nazir yaxın zamanlarda Slovakiyanın Azərbaycanda səfirliyinin açılmasının, eləcə də ölkələrimiz arasında birgə Hökumətlərarası Komissiyanın yaradılmasının nəzərdə tutulduğunu qeyd edib.
Sonra AZPROMO-nun rəhbəri vəzifəsini icra edən Yusif Abdullayev, Slovakiyanın İnvestisiya və Ticarətin Təşviqi Agentliyinin (SARİO) rəhbəri Tibor Buçek və SARİO-nun nümayəndəsi Tomaş Şandor müvafiq olaraq Azərbaycanın və Slovakiyanın biznes və investisiya mühiti barədə təqdimatlarla çıxış ediblər.
Biznes forumda Slovakiya şirkətləri barədə məlumat verilib, iş adamları arasında ikitərəfli görüşlər keçirilib.

Azerbaijan-Slovakia business forum was held
Azerbaijani-Slovakian business forum was held in Baku Business Center on 13 November with the support of the Ministry of Economy and Azerbaijan Export and Investment Promotion Foundation (AZPROMO). The ceremony was attended by Azerbaijani and Slovakian officials, including representatives of 200 companies operating in industry, energy, ICT, machine building, chemistry, food, healthcare and other fields.
Speaking at the ceremony, Minister of Economy Shahin Mustafayev emphasized that the business forum is a favorable platform for direct negotiations between business circles and for defining promising areas of cooperation and discussing concrete projects. It was noted that Azerbaijan attaches great importance to the development of relations with EU countries, including Slovakia. Today, there is broad cooperation between Azerbaijan and the European Union. Azerbaijan's role in ensuring Europe's energy security, numerous business forums, business meetings, and joint projects are examples of successful economic cooperation.
The European Union is a major foreign trade partner of Azerbaijan. The share of EU countries in the trade turnover of Azerbaijan was 42% ($ 9.4 billion) in 2017 and increased by 26% in 9 months of 2018 to $ 9 billion. The trade turnover between Azerbaijan and Slovakia increased by 33% in the first nine months of this year compared to the same period of last year. At present, there are 11 Slovak-based companies in the fields of service, trade, construction, transport and etc.in Azerbaijan.
However, there are opportunities to further develop mutual co-operation, economic and investment cooperation between our countries. The Minister of Economy emphasized the potential for cooperation in the fields of industry, energy, agriculture, tourism, ICT, transport and etc.between Azerbaijan and Slovakia and invited business circles of both countries to take advantage of favorable business environment and to implement joint projects contributing to the development of trade and economic relations between Azerbaijan and Slovakia.
Minister Shahin Mustafayev also informed about the improvement of the position of our country in the economy of Azerbaijan, in the reforms and reports of international financial institutions. It was noted that Azerbaijan is the political and economic center of the South Caucasus. More than 60% of GDP in the South Caucasus belongs to Azerbaijan. Broad transit potential, implemented regional projects, favorable business and investment climate, etc. makes Azerbaijan attractive for foreign investment. The success of Azerbaijan are highly appreciated by international financial institutions. Thus, in the “Doing Business 2019” report of World Bank Azerbaijan is ranked 25th among 190 countries, improving its position by 32 points and it was included in the list of 10 world reformist countries and declared the most reforming country.
Prime Minister of the Slovak Republic Peter Pellegrini expressed his satisfaction with his visit to Azerbaijan and noted that the participation of a large number of business people in the business forum is an indicator of the importance attached to the development of relations. It was noted that Azerbaijan has passed a period of great development in the short run and is one of the important countries in the region. Peter Pellegrini mentioned the interest of Slovakian businessmen in cooperation of energy, renewable energy, machine-building, chemistry, ICT and other fields. He noted that the business forum would contribute to the expansion of cooperation and the establishment of new ties. The Prime Minister noted the opening of the Slovak embassy in Azerbaijan in near future and the establishment of Joint Intergovernmental Commission between two countries.
Yusif Abdullayev, the executive director of AZPROMO and the head of the Slovak Investment and Trade Promotion Agency (SARIO) Tibor Buchek and SARIO representative Tomas Shandor made presentations on business and investment climate of Azerbaijan and Slovakia respectively.