Berlində keçirilən ənənəvi "Beynəlxalq Yaşıl Həftə-2015" ("Green Week 2015") sərgisi dünən başa çatıb.
İqtisadiyyat və Sənaye Nazirliyinin təşkilatçılığı ilə sərginin Azərbaycan pavilyonunda ölkəmizdə istehsal olunan 200-dən çox çeşiddə müxtəlif kənd təsərrüfatı və yeyinti məhsulları nümayiş olunub. Sərgiyə İqtisadiyyat və Sənaye, Kənd Təsərrüfatı nazirliklərinin, Azərbaycanda İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Fondunun (AZPROMO) nümayəndələri ilə yanaşı, 20-dən çox yerli şirkət qatılıb.
Azərbaycanın artıq 8-ci dəfə iştirak etdiyi sərgiyə bu il də maraq böyük olub. Sərginin açılışında Latviya Respublikasının Prezidenti Andris Berzinş, Almaniya Federativ Respublikasının ərzaq və kənd təsərrüfatı naziri Kristian Smidt və Almaniyanın 70-ə yaxın aidiyyəti qurumlarının nümayəndələri iştirak etmişdir.
Azərbaycan şirkətlərinin məhsulları ziyarətçilərdə böyük maraqla qarşılanmış, tədbir iştirakçılarına ölkəmizin investisiya və biznes imkanları barədə, həmçinin kənd təsərrüfatı sahəsində istehsal olunan rəqabətqabiliyyətli məhsullarla bağlı məlumat verilmişdir. Sərgini ziyarət edənlərə Azərbaycan haqqında müxtəlif çap materialları, jurnallar, broşürlər və disklər təqdim edilmişdir.
Sərginin Azərbaycana aid pavilyonunda Naxçıvan Muxtar Respublikası üçün ayrılmış stenddə muxtar respublikada fəaliyyət göstərən şirkətlərin məhsulları nümayiş etdirmişdir.
Sərgidə iştirak edən kənd təsərrüfatı nazirinin müavini İlham Quliyev BMT-nin Ərzaq və Kənd Təsərrüfatı Təşkilatının və Avropa İttifaqının rəhbər şəxsləri, o cümlədən bir sıra ölkələrin kənd təsərrüfatı nazirləri ilə görüşərək kənd təsərrüfatı sahəsində qarşılıqlı əməkdaşlığın perspektivlərini müzakirə etmiş, kənd təsərrüfatı nazirlərinin yeddinci Kənd Təsərrüfatı və Qida Forumuna qatılmışdır.
Qeyd edək ki, bu il sərgidə dünyanın 68 ölkəsindən 1660-dan çox müəssisə və 5000-ə qədər KİV nümayəndəsi iştirak etmişdir. Sərgini gün ərzində orta hesabla 20 mindən çox insan ziyarət edir.

The annual exhibition, “International Green Week-2015”, has come to end in Berlin. More than 200 kinds of agriculture products and goods, which were produced in Azerbaijan, were demonstrated in the Azerbaijani pavilion organized by the Ministry of Economy and Industry. The delegates of Ministry of Economy and Industry, Ministry of Agriculture, Azerbaijan Export and Investment Promotion Foundation (AZPROMO), and more than 20 local companies represented Azerbaijan in Germany.
There was a huge interest to the exhibition where Azerbaijan was represented for the 8th time. The President of Latvia: Andris Bērziņš, Federal Ministry of Food and Agriculture of Germany: Christian Schmidt, and delegates of more 70 relevant state agencies of Germany were present during opening ceremony of exhibition. The participants of exhibition showed great interest to Azerbaijani brands, where they were informed about business and investment opportunities in Azerbaijan and agricultural products that have comparative advantage produced in Azerbaijan. The visitors of Azerbaijani pavilion had chance to get different promotional printed materials, journals, brochures, and video materials. The products that produced by local companies of Nakhchivan Autonomous Republic were exhibited during the Green Week.
Deputy Minister of Agriculture of Azerbaijan Ilham Guliyev met with Agricultural association`s representatives of United Nations, European Union, and agriculture ministers of different countries, and discussed possible collaborations in the future, then he participated in the 7th of “Agriculture and Food Forum” for the ministers of agriculture.
In addition, in this year 68 countries with 1660 companies and more 5000 members of media were present during the “International Green Week-2015” in Berlin, and exhibition hosted more than 20 thousands visitors in one day.