Noyabrın 9-da öz işinə başlamış sərgidə Azərbaycan AZPROMO, Azərbaycan Şərab İstehsalçıları və İxracatçıları Assosiasiyası, eləcə də şərab istehsalı və ixracı ilə məşğul olan 12 şirkətin nümayəndəsi ilə təmsil olunur. Noyabrın 11-dək davam edəcək sərginin keçirildiyi Honqkonq Beynəlxalq Sərgi və Konqres Mərkəzində Azərbaycan şərablarının təbliği məqsədilə müxtəlif tanıtım plakatları asılıb.
Azərbaycan şərabları, şampanlar, meyvə və otlardan hazırlanmış spirtli içkilər xüsusi dizaynda hazırlanmış, 126 kvadratmetrlik “Made in Azerbaijan” vahid ölkə stendində nümayiş olunur. Pavilyonumuzda rəqabətqabiliyyətli və ixracyönümlü Azərbaycan şərabları nümayiş olunmaqla yanaşı, sərgi ziyarətçilərinə ölkəmizdə yaradılmış əlverişli biznes və investisiya mühiti, istehsal olunan təbii və keyfiyyətli məhsullar barədə məlumat verilir, çap materialları təqdim edilir. Azərbaycan şərabları sərginin təşkilat komitəsinin üzvləri, ziyarətçilər, alıcılar və media nümayəndələri tərəfindən maraqla qarşılanır.
Sərginin açılış mərasimindəki çıxışlarında Honqkonq Ticarət və İnkişaf Şurasının və Sərgi Mərkəzinin rəhbəri Marqaret Fonq Azərbaycanın ilk dəfə olaraq bu sərgidə vahid ölkə stendi ilə təmsil olunduğunu vurğulayıb, AZPROMO-nun vitse-prezidenti Yusif Abdullayev isə yerli məhsullarımız və stendimiz barədə məlumat verib. Sonra iştirakçı ölkələrin nümayəndə heyətləri Azərbaycanın vahid ölkə stendi ilə tanış olub, stendimizə şərab alıcılarının xüsusi turu təşkil edilib. Açılış mərasimi çərçivəsində keçirilmiş müsabiqənin qaliblərinə hədiyyə olaraq Azərbaycan şərabları da təqdim edilib.
Sərgi çərçivəsində Azərbaycan iş adamları potensial müştərilərlə əməkdaşlıq imkanlarına dair müzakirələr aparıb, şərab istehsalında tətbiq olunan yeni texnologiyalarla tanış olublar. Bundan başqa, sərgidə iştirak edən Azərbaycan şirkətlərinin nümayəndələri yerli bazarı araşdırmaq məqsədi ilə müxtəlif marketlərdə olublar.

At the 10th International Wine and Spirits Exhibition held in the territory of the Hong Kong Special Administrative Region of the People's Republic of China, Azerbaijani wines were demonstrated for the first time with a national stand "Made in Azerbaijan". At the International Wine and Spirits Exhibition, which is considered one of the biggest and largest Asian exhibition in the field, this year attended 1070 participants from 38 countries, including Azerbaijan.
At the exhibition that started on November 9, Azerbaijan was represented by officials from AZPROMO, the Association of Producers and Exporters of Wine of Azerbaijan, as well as representatives of 12 companies engaged in the production and export of wine. For introduction of Azerbaijan wines different promotion banners have been installed in Hong Kong International Exhibition and Congress Center, where the exhibition held until November 11.
Azerbaijani wines, champagne, fruit and herbal spirits are demonstrated on a specially designed pavilion of the national "Made in Azerbaijan" stand, 126 sq.m. At the exhibition pavilion, along with the demonstration of the most competitive and export-oriented Azerbaijan wines, information and printed materials on a favorable business environment open for investment and produced in our country of natural and high-quality products are presented to visitors. Azerbaijani wines are gaining increasing attention among the members of the exhibition organizing committee, visitors, as well as media representatives.
In her speeches at Exhibition Opening Ceremony the Head of Hong Kong Trade Development Council and Convention and Exhibition Center Margaret Fong emphasized that Azerbaijan is represented for the first time at this exhibition with national stand and vice-president of AZPROMO Yusif Abdullayev informed about our local products and stand. Afterwards, delegations of participant countries were introduced with Azerbaijan national stand, a special wine customers tour was organized to our mount. Azerbaijan wines were presented to the winners of a competitive held within the opening ceremony.
Within the exhibition, Azerbaijan business owners made discussions on the cooperation prospects with potential customers and acquainted with up-to-date technologies, applied in wine production. Besides, the representatives of Azerbaijan companies participating at the exhibition, visited various stores for researching of local market.
It is necessary to note that the 5th national stand was organized according to the Decree of Azerbaijan Republic President on the promotion of “Made in Azerbaijan” brand. The expenditures of national stand organization are state-paid.