Azərbaycan şirkətləri “6-cı Çin-Avrasiya” Sərgisində iştirak edəcək
30 avqust – 1 sentyabr tarixlərində Çində “6-cı Çin-Avrasiya” Sərgisi keçiriləcək. Azərbaycan şirkətləri də bu sərgidə öz məhsulları ilə təmsil olunacaqdır.
Avqustun 9-da Bakı Biznes Mərkəzində keçirilmiş İxracatçılar Klubunun növbəti iclasında “6-cı Çin-Avrasiya” Sərgisində iştirak edəcək yerli şirkətlərin nümayəndələri ilə müzakirələr aparılıb. İqtisadiyyat Nazirliyi və AZPROMO-nun dəstəyi ilə keçirilən tədbirdə qida məhsullarının istehsalı sahəsində fəaliyyət göstərən 15 şirkətin təmsilçisi iştirak edib.
AZPROMO-nun prezidenti vəzifəsini icra edən Yusif Abdullayevin, İxracatçılar Klubunun icraçı direktoru Zöhrab Qədirovun iştirakı ilə təşkil olunmuş iclasda müxtəlif xarici ölkələrdə təşkil olunan beynəlxalq sərgilərin, o cümlədən “6-cı Çin-Avrasiya” Sərgisinin Azərbaycan məhsullarının “Made in Azerbaijan” brendi altında tanıdılması, yerli məhsulların Çinə ixracının genişləndirilməsi üçün əlverişli platforma olduğu vurğulanıb. Diqqətə çatdırılıb ki, bu sərgi həmçinin, Çin bazarının imkanlarının öyrənilməsi baxımından əhəmiyyətlidir. Çin bazarı üzrə aparılmış araşdırmalar da bu bazarın Azərbaycan məhsullarının, xüsusilə də şərab, spirtli və alkoqolsuz içkilərin tədarükü üçün sərfəli olduğunu göstərir.
İclasda həmçinin, Azərbaycan istehsalı olan məhsulların ixracının genişləndirilməsinin, “Made in Azerbaijan” brendinin xarici bazarlarda tanıdılmasının önəmi qeyd edilib, Azərbaycan brendinin təbliği üçün dövlətin maliyyə dəstəyi ilə bu il dünyanın müxtəlif ölkələrində bir çox sərgi və digər formatlı tədbirlərin keçiriləcəyi bildirilib. Məlumat verilib ki, AZPROMO və İxracatçılar Klubunun təşkilatçılığı ilə beynəlxalq sərgilərdə iştirak edəcək yerli şirkətlərin nümayəndələri ilə mütəmadi olaraq görüşlər keçiriləcək, onlarla beynəlxalq sərgilərdə iştirak məsələlərinə dair müzakirələr aparılacaqdır.
Tədbir çərçivəsində yerli şirkətlərin nümayəndələrinə İxracatçılar Klubunun fəaliyyəti və kluba üzvlük barədə məlumat verilib, onların “6-cı Çin-Avrasiya” Sərgisinə, “Made in Azerbaijan” brendinə, xarici bazarlara və ixrac prosedurlarına dair sualları cavablandırılıb.

Azerbaijani companies to participate at 6th Chinese-Eurasian Exhibition
30 August – 1 September in China will be held 6th Chinese-Eurasian Exhibition. Azerbaijani companies will be also presented at this event with their products.
At the scheduled meeting of Exporters Club held on 9 August in Baku Business Center the discussion held with the representatives of the local companies to participate at 6th Chinese-Eurasian Exhibition. At the event held with support of the Ministry of Economy and organization of AZPROMO attended the representatives of 15 companies dealing with food production.
At the meeting organized with participation of acting as the president of AZPROMO Yusif Abdullayev and Exporters Club director Zohrab Gadirov, it was emphasized that international exhibitions organized in various foreing countries, as well as 6th Chinese-Eurasian Exhibition are effective platforms for promotion of Azerbaijan products under “Made in Azerbaijan” brand, enhancement of local products export to China. It was also noted that this event is also significant for the study of China market prospects. Carried out investigation show that China market is favorable for delivery of Azerbaijan products, particularly wine, alcoholic and soft drinks.
It was also emphasized at the meeting that the enhancement of export of Azerbaijan products, as well as promotion of “Made in Azerbaijan” brand in foreign markets is of great importance and with state financial support, organization of several exhibitions and other format events in different countries of the world is planned for this year. It was noted that permanent meetings with the representatives of the companies to attend international exhibitions with organization of AZPROMO and Exporters Club will be held and discussions with them concerning participation at the international exhibitions made.
The information on the activity of Exporters Club and Club membership was provided to the representatives of local companies, their questions concerning 6th Chinese-Eurasian Exhibition, “Made in Azerbaijan” brand, foreing markets and export procedures were responded within the event.