Azərbaycan şirkətləri “6-cı Çin-Avrasiya” Sərgisində iştirak edəcək
30 avqust – 1 sentyabr tarixlərində Çində “6-cı Çin-Avrasiya” Sərgisi keçiriləcək. Azərbaycan şirkətləri də bu sərgidə öz məhsulları ilə təmsil olunacaqdır.
Avqustun 9-da Bakı Biznes Mərkəzində keçirilmiş İxracatçılar Klubunun növbəti iclasında “6-cı Çin-Avrasiya” Sərgisində iştirak edəcək yerli şirkətlərin nümayəndələri ilə müzakirələr aparılıb. İqtisadiyyat Nazirliyi və AZPROMO-nun dəstəyi ilə keçirilən tədbirdə qida məhsullarının istehsalı sahəsində fəaliyyət göstərən 15 şirkətin təmsilçisi iştirak edib.
AZPROMO-nun prezidenti vəzifəsini icra edən Yusif Abdullayevin, İxracatçılar Klubunun icraçı direktoru Zöhrab Qədirovun iştirakı ilə təşkil olunmuş iclasda müxtəlif xarici ölkələrdə təşkil olunan beynəlxalq sərgilərin, o cümlədən “6-cı Çin-Avrasiya” Sərgisinin Azərbaycan məhsullarının “Made in Azerbaijan” brendi altında tanıdılması, yerli məhsulların Çinə ixracının genişləndirilməsi üçün əlverişli platforma olduğu vurğulanıb. Diqqətə çatdırılıb ki, bu sərgi həmçinin, Çin bazarının imkanlarının öyrənilməsi baxımından əhəmiyyətlidir. Çin bazarı üzrə aparılmış araşdırmalar da bu bazarın Azərbaycan məhsullarının, xüsusilə də şərab, spirtli və alkoqolsuz içkilərin tədarükü üçün sərfəli olduğunu göstərir.
İclasda həmçinin, Azərbaycan istehsalı olan məhsulların ixracının genişləndirilməsinin, “Made in Azerbaijan” brendinin xarici bazarlarda tanıdılmasının önəmi qeyd edilib, Azərbaycan brendinin təbliği üçün dövlətin maliyyə dəstəyi ilə bu il dünyanın müxtəlif ölkələrində bir çox sərgi və digər formatlı tədbirlərin keçiriləcəyi bildirilib. Məlumat verilib ki, AZPROMO və İxracatçılar Klubunun təşkilatçılığı ilə beynəlxalq sərgilərdə iştirak edəcək yerli şirkətlərin nümayəndələri ilə mütəmadi olaraq görüşlər keçiriləcək, onlarla beynəlxalq sərgilərdə iştirak məsələlərinə dair müzakirələr aparılacaqdır.
Tədbir çərçivəsində yerli şirkətlərin nümayəndələrinə İxracatçılar Klubunun fəaliyyəti və kluba üzvlük barədə məlumat verilib, onların “6-cı Çin-Avrasiya” Sərgisinə, “Made in Azerbaijan” brendinə, xarici bazarlara və ixrac prosedurlarına dair sualları cavablandırılıb.

Азербайджанские компании примут участие на «6-ой Китайско-Евразийской» выставке
С 30 августа по 1 сентября в Китае пройдет «6-ая Китайско-Евразийская» выставка. Азербайджанские компании также будут представлены на данной выставке своей продукцией.
На очередном заседании Клуба Экспортеров, состоявшемся 9-го августа в Бакинском Бизнес Центре, были проведены дискуссии с представителями местных компаний, собирающихся принимать участие на «6-ой Китайско-Евразийской» выставке. На мероприятии, проведенном при поддержке Министерства Экономики и организации AZPROMO приняли участие представители 15 компаний, действующих в сфере производства продовольственных товаров.
На заседании, проведённом при участии исполняющего обязанности президента AZPROMO Юсифа Абдуллаева и исполнительного директора Клуба Экспортёров Зохраба Гадирова было подчеркнуто, что международные выставки, проводимые в различных зарубежных странах, а также «6-ая Китайско-Евразийская» выставка являются благоприятными платформами для популяризации Азербайджанской продукции под брендом “Made in Azerbaijan” и расширения экспорта местных товаров в Китай. Было отмечено, что данная выставка также имеет огромное значение с точки зрения изучения возможностей Китайского рынка. Проведенные исследования показывают, что Китайский рынок является выгодным для поставки Азербайджанской продукции, в особенности вина, алкогольных и безалкогольных напитков.
На заседании было также подчеркнуто значение расширения экспорта Азербайджанской продукции и популяризации бренда “Made in Azerbaijan” на зарубежных рынках и отмечено, что для поощрения Азербайджанского бренда при финансовой поддержке государства в этом году планируется проведение ряда выставок и мероприятий иного формата в разных странах мира. Была отмечено, что при организации AZPROMO и Клуба Экспортёров с представителями местных компаний, которые планируют принимать участие на международных выставках, регулярно будут проводиться встречи и дискуссии касательно вопросов участия на данных мероприятиях.
В рамках мероприятия представителям местных компаний была представлена информация о деятельности Клуба Экспортёров и членства в клубе, также были даны ответы на их вопросы по «6-ой Китайско-Евразийской» выставке, бренду “Made in Azerbaijan”, зарубежным рынкам и процедурам экспорта