Çinin Urumçi şəhərində keçirilən “6-cı Çin-Avrasiya” Sərgisində nümayiş olunan Azərbaycanın qida, təbii mineral sular, şərab və digər spirtli içkilər, fındıq və qurudulmuş meyvə məhsullarına sərgi ziyarətçiləri və xarici şirkətlər tərəfindən böyük maraq göstərilir.
Sərgi çərçivəsində Azərbaycan şərabının və digər spirtli içkilərin Çinə ixracına dair “Göygöl Şərab Zavodu” ASC və çin şirkətləri arasında müzakirələr aparılıb, “Ayan” şirkəti ilə Azərbaycan limonadının ixracına dair razılığa gəlinib. Azərbaycanda istehsal olunan bir çox məhsullar kimi zeytun yağı da sərgidə iştirak edən xarici şirkətlərin diqqətini cəlb edib və 10 ton zeytun yağının Çinə ixracına dair “Azərsun Holding” şirkəti ilə razılıq əldə olunub.Bundan başqa, Çinin “İxlas” distribüter şirkəti ilə Azərbaycanın qənnadı məmulatları istehsalçısı olan “Konfiron” MMC arasında danışıqlar aparılıb və ilkin razılaşma əldə olunub.Çinin “Hans Zhou”, “TİAN SHENG HOLDİNGS”, “BEİJİNG REVİEW” kimi şirkətləri isə Azərbaycan fındığına böyük maraq göstərib və bu şirkətlərlə “Azhazelnut” şirkəti arasında ixraca dair danışıqlar aparılıb.
Qeyd edək ki, avqustun 30-da Çinin Urumçi şəhərində başlayan “6-cı Çin-Avrasiya” Sərgisində Azərbaycan məhsulları İqtisadiyyat Nazirliyinin dəstəyi və AZPROMO-nun təşkilatçılığı ilə “Made in Azerbaijan” vahid ölkə stendində nümayiş olunur.

Azerbaijan food, natural mineral water, wine and other alcoholic beverages, as well as hazelnuts and dried fruits presented at “6th Chinese-Eurasian” Exhibition held in Urumchi, China, are being met with a great interest from event visitors and foreign companies as well.
Within the exhibition discussions were held between “Goygol Winery” OSC and Chinese companies on the export of Azerbaijani wine and other alcoholic bevereges to China and an agreement with “Ayan” company on Azerbaijani lemonade export achieved. As many goods of Azerbaijan production, the olive oil presented at the exhibition attracted the attention of foreign companies participating at the event, an agreement with “Azersun Holding” on the export of 10 tons of olive oil to China was achieved.
Furthermore, the negotiations between Chinese “Ixlas” distirubution company and Azerbaijani confectionary producer “Konfiron” LLC were held and an initial agreement achieved.
Chinese “Hans Zhou”, “TİAN SHENG HOLDİNGS”, “BEİJİNG REVİEW” companies expressed great interest to Azerbaijan hazelnuts and the negotiations between these companies and Azerbaijan “Azhazelnut” held.
It should be noted out that Azerbaijan products at “6th Chinese-Eurasian” Exhibition started on August 30 in Urumchi, China, are being presented with support of the Ministry of Economy and organization of AZPROMO in the single “Made in Azerbaijan” brand stand.