Çinin Urumçi şəhərində keçirilən “6-cı Çin-Avrasiya” Sərgisində nümayiş olunan Azərbaycanın qida, təbii mineral sular, şərab və digər spirtli içkilər, fındıq və qurudulmuş meyvə məhsullarına sərgi ziyarətçiləri və xarici şirkətlər tərəfindən böyük maraq göstərilir.
Sərgi çərçivəsində Azərbaycan şərabının və digər spirtli içkilərin Çinə ixracına dair “Göygöl Şərab Zavodu” ASC və çin şirkətləri arasında müzakirələr aparılıb, “Ayan” şirkəti ilə Azərbaycan limonadının ixracına dair razılığa gəlinib. Azərbaycanda istehsal olunan bir çox məhsullar kimi zeytun yağı da sərgidə iştirak edən xarici şirkətlərin diqqətini cəlb edib və 10 ton zeytun yağının Çinə ixracına dair “Azərsun Holding” şirkəti ilə razılıq əldə olunub.Bundan başqa, Çinin “İxlas” distribüter şirkəti ilə Azərbaycanın qənnadı məmulatları istehsalçısı olan “Konfiron” MMC arasında danışıqlar aparılıb və ilkin razılaşma əldə olunub.Çinin “Hans Zhou”, “TİAN SHENG HOLDİNGS”, “BEİJİNG REVİEW” kimi şirkətləri isə Azərbaycan fındığına böyük maraq göstərib və bu şirkətlərlə “Azhazelnut” şirkəti arasında ixraca dair danışıqlar aparılıb.
Qeyd edək ki, avqustun 30-da Çinin Urumçi şəhərində başlayan “6-cı Çin-Avrasiya” Sərgisində Azərbaycan məhsulları İqtisadiyyat Nazirliyinin dəstəyi və AZPROMO-nun təşkilatçılığı ilə “Made in Azerbaijan” vahid ölkə stendində nümayiş olunur.

Продовольствие, натуральная минеральная вода, вино и другие алкогольные напитки, орехи и сушеные фрукты Азербайджанского производства, представленные на «6-ой Китайско-Евразийской» Выставке в Урумчи, Китае, встречаются с интересом со стороны визитеров мероприятия и зарубежных компаний.
В рамках выставки состоялись дискуссии между ОАО «Гёйгёльский ВинЗавод» и Китайскими компаниями по экспорту вина и других алкогольных напитков, была достигнута договоренность по экспорту Азербайджанского лимонада с компанией “Ayan”. Как и множество других Азербайджанских продуктов, оливковое масло также привлекло внимание зарубежных компаний, участвующих на выставке и была достигнута договоренность с компанией «Азерсун Холдинг» по экспорту 10 т оливкового масло в Китай.
Кроме того, состоялись переговоры между Китайским “İxlas” и Азербайджанским кондитерским производителем “Konfiron” ООО и достигнута первоначальная договоренность.
Китайские компании “Hans Zhou”, “TİAN SHENG HOLDİNGS”, “BEİJİNG REVİEW” выразили большой интерес к Азербайджанским орехам и состоялись переговоры между Азербайджанским “Azhazelnut” и перечисленными компаниями.
Отметим, что Азербайджанская продукция представляется на «6-ой Китайско-Евразийской» Выставке, стартовавшей 30-го августа в Урумчи, Китае, единым стендом страны “Made in Azerbaijan” при поддержке Министерства Экономики и организации AZPROMO.