Məhsullarımız “Kazbuild” sərgisində böyük maraqla qarşılanıb
İqtisadiyyat Nazirliyinin dəstəyi, Azərbaycanda İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Fondunun (AZPROMO) təşkilatçılığı ilə Azərbaycanın inşaat və tikinti materialları məhsulları 4-6 sentyabr tarixlərində Qazaxıstanın Almatı şəhərində keçirilən “Kazbuild” inşaat və tikinti materialları sərgisində nümayiş olunub.
Xarici şirkətlərin və sərgi ziyarətçilərinin böyük marağına səbəb olan Azərbaycan məhsulları “Ən yaxşı debüt” mükafatına layiq görülüb. Azərbaycan məhsullarının yüksək zövq və peşəkərlıqla hazırlanmış stenddə təqdimatına görə AZPROMO sertifikatla mükafatlandırılıb.
Sərgi çərçivəsində Azərbaycanın inşaat və tikinti şirkətlərinin nümayəndələri xarici şirkətlərin təmsilçiləri ilə görüşlər keçirib, potensial müştərilərlə məhsulların ixracına dair müzakirələr aparıb, əhəmiyyətli nəticələr əldə edilib. Belə ki, tikinti materiallarının istehsalı ilə məşğul olan Azərbaycanın “FƏXRƏDDİN - K" MMC şirkəti Qazaxıstanın Almatı və digər regionlarında fəaliyyət göstərən tikinti şirkətləri ilə aparılan danışıqlarda şirkətin məhsullarının Qazaxıstanda satışına dair ilkin razılıqlar əldə edib.
Sərgidə Azərbaycanın “NB Group” şirkətinin məhsullarına Qazaxıstanın “OBİ Hipermarket” şəbəkəsi tərəfindən ciddi maraq göstərilib və məhsulların bu marketlərdə satışına dair müzakirələr aparılıb. Bundan başqa, Azərbaycanın “Semsan” şirkəti Qazaxıstanda və Rusiyada fəaliyyət göstərən tikinti şirkətləri ilə, həmçinin Polşadan və Özbəkistandan olan topdansatış şirkətləri ilə ixraca dair müzakirələr aparıb. Sərgi çərçivəsində Sumqayıt Texnologiyalar Parkı ilə Qırğızıstan, Tacikistan və Qazaxıstandan olan 4 şirkət arasında ixraca dair ilkin razılıq əldə olunub. Həmçinin, Azərbaycanın “Caspi Marine Technologies” şirkəti ilə Qazaxıstan şirkəti arasında gəmi boyası və döşəmə örtüyü üçün 300 min ABŞ dolları dəyərində sifariş alınıb. Bu məhsulların ixracı oktyabr ayında həyata keçiriləcək.
Qeyd edək ki, “Kazbuild 2018” sərgisi Azərbaycan inşaat və tikinti materialları məhsullarının “Made in Azerbaijan” vahid ölkə stendində təqdim olunduğu ilk beynəlxalq sərgidir.

При поддержке Министерства Экономики и организации Фонда Поощрения Экспорта и Инвестиций в Азербайджане (AZPROMO), строительные материалы азербайджанского производства были представлены на выставке строительных материалов “Kazbuild”, которая проходила с 4 по 6 сентября в Алматы, Казахстан.
Азербайджанская продукция, вызвавшая большой интерес иностранных компаний и посетителей выставки, была удостоена приза за «Лучший дебют». За представление Азербайджанской продукции на стенде, разработанном профессионально и со вкусом, AZPROMO была награждена сертификатом.
В рамках выставки представители Азербайджанских строительных компаний провели встречи с представителями иностранных компаний и дискуссии с потенциальными клиентами об экспорте продукции, были получены значительные результаты. Азербайджанская компания «FƏXRƏDDİN - K» ООО, специализирующаяся по производству строительных материалов, достигла первоначальных договоренностей по продаже продукции компании в Казахстан на переговорах, проведенных со строительными компаниями, действующими в Алматы и других регионах страны.
Cеть “OBİ Hipermarket” Казахстана проявила серьезный интерес к продукции Азербайджанского производителя “NB Group” на выставке, и были проведены дискуссии по продаже продукции в маркетах данной сети. Кроме того, Азербайджанская фирма “Semsan” провела дискуссии по экспорту со строительными компаниями, функционирующими в Казахстане и России, а также компаниями Польши и Узбекистана, специализирующимися по оптовой продаже. В рамках выставки была достигнута первоначальная договоренность между Сумгаитским Технологическим Парком и 4-мя компаниями из Киргизии, Таджикистана и Казахстана. А также был получен заказ на судовую краску и половое покрытие на сумму 300.000 долларов США между Азербайджанским производителем “Caspi Marine Technologies” и компанией Казахстана. Экспорт данных продуктов будет произведен в октябре.
Отметим, что “Kazbuild-2018” является первой международной выставкой, где строительные материалы Азербайджанского производства были представлены единым стендом из страны “Made in Azerbaijan”.