Məhsullarımız “Kazbuild” sərgisində böyük maraqla qarşılanıb
İqtisadiyyat Nazirliyinin dəstəyi, Azərbaycanda İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Fondunun (AZPROMO) təşkilatçılığı ilə Azərbaycanın inşaat və tikinti materialları məhsulları 4-6 sentyabr tarixlərində Qazaxıstanın Almatı şəhərində keçirilən “Kazbuild” inşaat və tikinti materialları sərgisində nümayiş olunub.
Xarici şirkətlərin və sərgi ziyarətçilərinin böyük marağına səbəb olan Azərbaycan məhsulları “Ən yaxşı debüt” mükafatına layiq görülüb. Azərbaycan məhsullarının yüksək zövq və peşəkərlıqla hazırlanmış stenddə təqdimatına görə AZPROMO sertifikatla mükafatlandırılıb.
Sərgi çərçivəsində Azərbaycanın inşaat və tikinti şirkətlərinin nümayəndələri xarici şirkətlərin təmsilçiləri ilə görüşlər keçirib, potensial müştərilərlə məhsulların ixracına dair müzakirələr aparıb, əhəmiyyətli nəticələr əldə edilib. Belə ki, tikinti materiallarının istehsalı ilə məşğul olan Azərbaycanın “FƏXRƏDDİN - K" MMC şirkəti Qazaxıstanın Almatı və digər regionlarında fəaliyyət göstərən tikinti şirkətləri ilə aparılan danışıqlarda şirkətin məhsullarının Qazaxıstanda satışına dair ilkin razılıqlar əldə edib.
Sərgidə Azərbaycanın “NB Group” şirkətinin məhsullarına Qazaxıstanın “OBİ Hipermarket” şəbəkəsi tərəfindən ciddi maraq göstərilib və məhsulların bu marketlərdə satışına dair müzakirələr aparılıb. Bundan başqa, Azərbaycanın “Semsan” şirkəti Qazaxıstanda və Rusiyada fəaliyyət göstərən tikinti şirkətləri ilə, həmçinin Polşadan və Özbəkistandan olan topdansatış şirkətləri ilə ixraca dair müzakirələr aparıb. Sərgi çərçivəsində Sumqayıt Texnologiyalar Parkı ilə Qırğızıstan, Tacikistan və Qazaxıstandan olan 4 şirkət arasında ixraca dair ilkin razılıq əldə olunub. Həmçinin, Azərbaycanın “Caspi Marine Technologies” şirkəti ilə Qazaxıstan şirkəti arasında gəmi boyası və döşəmə örtüyü üçün 300 min ABŞ dolları dəyərində sifariş alınıb. Bu məhsulların ixracı oktyabr ayında həyata keçiriləcək.
Qeyd edək ki, “Kazbuild 2018” sərgisi Azərbaycan inşaat və tikinti materialları məhsullarının “Made in Azerbaijan” vahid ölkə stendində təqdim olunduğu ilk beynəlxalq sərgidir.

With support of the Ministry of Economy and organization of Azerbaijan Export and Investment Promotion Foundation (AZPROMO), Azerbaijan construction materials were presented at “Kazbuild” exhibition held on 4-6 September in Almaty, Kazakhstan.
Azerbaijan products attracted the interest of foreing companies and exhibition visitors were awarded “The Best Debut”. For the presentation of Azerbaijan products at stend developed with high quality and elegance, AZPROMO was awarded a certificate.
The representatives of Azerbaijan construction companies held meetings with foreign colleagues, as well as discussions with potential customers concerning products export within the exhibition and significant outcome obtained. Thus, Azerbaijanian “Fakhraddin-K” LLC dealing with construction materials production achieved initial agreements in negotiations with construction companies functioning in Almaty and other regions of the country on the export of company’s products sale to Kazakhstan.
Great interest to the products of Azerbaijan’s “NB Group” was expressed by “OBİ Hipermarket” chain store of Kazakhstan and discussion on the sale of products in these markets held. Besides, Azerbaijan’s “Semsan” company held discussions concerning export with construction companies functioning in Kazakhstan and Russia, as well as with wholesale companies from Poland and Uzbekistan. Within the exhibition an initial agreement between Sumgayit Technological Park and 4 companies from Kirhgizia, Tajikistan and Kazakhstan was achieved. Apart from this, an order on ship paint and flooring coating with total cost of 300.000 USA dollars between Azerbaijan’s “Caspi Marine Technologies” and Kazakhstan company was obtained. The export of these products will be carried out in October.
It should be noted out that “Kazbuild-2018” is the first international exhibition, where Azerbaijan construction products were presented in the single country stand “Made in Azerbaijan”.