Moskvada keçirilən “Worldfood Moscow 2018” Sərgisində 35 Azərbaycan şirkəti "Made in Azerbaijan" vahid ölkə stendi ilə təmsil olunur.
Azərbaycanın qida, meyvə-tərəvəz, şərab və digər spirtli içkilər, fındıq və qurudulmuş meyvə, çay, konservləşdirilmiş məhsullar, qənnadı məmulatları xarici şirkətlər və sərgiyə gələnlər tərəfindən maraqla qarşılanır.
Sərgi çərçivəsində Azərbaycan iş adamları Rusiyalı və xarici ölkələrdən olan həmkarları ilə görüşlər keçirib, potensial müştərilərlə məhsul ixracına dair müzakirələr aparıblar.
Dünən Azərbaycanın Rusiyadakı Ticarət Nümayəndəliyinin və Azərbaycan Şərab İstahsalçıları və İxracatçıları Assosiasiyasının təşkilatçılığı ilə Azərbaycan şərablarının peşəkar dequstasiyası keçirilib. İştirakçıların Azərbaycan şərabları dadı və keyfiyyətini yüksək qiymətləndirblər.
Ötən gün həmçinin, Azərbaycanın “Avrora” şirkəti Koreyanın “Woollim Food” şirkəti ilə makaron məhsullarının, Türkiyənin “Oğuz”, Polşanın “Krynica vitamin” və Rusiyanın “Patriot” şirkəti ilə energetik içkilərin, həmçinin Belarusun “Svitok” şirkəti ilə isə məhsullarının ixracına dair danışıqlar aparıb.
Rusiyada fəaliyyət göstərən “Grante” şirkəti Azərbaycanın “Can-Pa” şirkətinə Rusiyada distributorluğunun açılmasını təklif edib. Rusiyanın “Gimex”, “9 Bar Coffee”, “ТРАССА“ şirkətlər qrupu Azərbaycanın “Can-Pa” şirkətinin məhsullarının Rusiyanın supermarketlərdə satışına dair müzakirələr aparıblar.
Sərgidə digər Azərbaycan məhsulları kimi, şərab və başqa spirtli içkilər də iştirakçılar tərəfindən maraqla qarşılanıb. Rusiyanın “Sima-lend”, “Ekonomniy Torkoviy set” və “Avrasiya” ticarət şəbəkələri Göygöl Şərab Zavodunun məhsullarının Rusiyada satışına böyük maraq göstərirlər. Azərbaycanın ”Sirab” şirkəti Rusiyanın bir çox regionlarında fəaiyyət göstərən topdansatış məntəqələrində mineral sularının satışına dair danışıqlar aparıb.
Azərbaycanın “Gilan” şirkəti öz məhsullarının müxtəlif ölkələrdən olan şirkətlərlə, “Balacans” şirkəti isə quru meyvə məshullarının Dubaya ixracına dair “Cocojomila” şirkəti ilə danışıqları davam etdirir.
“Worldfood Moscow 2018” Sərgisi davam edir.
Qeyd edək ki, ötən il olduğu kimi, bu il də Azərbaycan “Worldfood Moscow 2018” sərgisinin rəsmi tərəfdaşıdır.

На проходящей в Москве Выставке «Worldfood Moscow 2018» 35 азербайджанских компаний представлены единым стендом страны «Made in Azerbaijan».
Продукты питания, фрукты и овощи, вина и другие спиртные напитки, орехи и сухофрукты, чай, консервированная продукция, кондитерские изделия вызвали интерес иностранных компаний и посетителей выставки.
В рамках выставки прошли встречи между азербайджанскими предпринимателями и их коллегами из России и зарубежных стран, с потенциальными клиентами были проведены обсуждения относительно экспорта продукции.
Вчера при организаторстве Торгового представительства Азербайджана в России и Ассоциации экспортеров прошла профессиональная дегустация азербайджанских вин. Участники высоко оценили вкус и качество азербайджанских вин.
Также вчера азербайджанская компания «Avrora» провела обсуждения с корейской компанией «Woollim Food» об экспорте макаронных изделий, с турецкой компанией «Oğuz», с польской компанией «Krynica vitamin», с российской компанией «Патриот» об экспорте энергетических напитков, а также с белорусской компанией «Свиток» об экспорте ее продукции.
Действующая в России компания «Grante» предложила азербайджанской компании «Can-Pa» открыть дистрибьюторство в России. Российская группа компаний «Gimex», «9 Bar Coffee», «ТРАССА» провела обсуждения в связи с продажей продукции компании «Can-Pa» в супермаркетах России.
На выставке вызвали интерес азербайджанские вина и другие спиртные напитки. Российские компании «Сима-Ленд», «Экономный Торговый сет» и «Евразия» заинтересованы в продаже продукции винного завода «Гёйгель» в России.
Азербайджанская компания «Сираб» провела переговоры о продаже минеральной воды в пунктах оптовой продажи, действующих во многих регионах России.
Азербайджанская компания «Gilan» продолжает переговоры с компаниями из различных стран в связи с продажей своей продукции, а также компания «Balacans» продолжает переговоры с компанией «Cocojomila» в связи с экспортом сухофруктов в Дубаи.
Выставка «Worldfood Moscow 2018» продолжает работу.
Отметим, что Азербайджан, как и в прошлом году, является официальным партнером выставки «Worldfood Moscow 2018».