Moskvada keçirilən “Worldfood Moscow 2018” Sərgisində 35 Azərbaycan şirkəti "Made in Azerbaijan" vahid ölkə stendi ilə təmsil olunur.
Azərbaycanın qida, meyvə-tərəvəz, şərab və digər spirtli içkilər, fındıq və qurudulmuş meyvə, çay, konservləşdirilmiş məhsullar, qənnadı məmulatları xarici şirkətlər və sərgiyə gələnlər tərəfindən maraqla qarşılanır.
Sərgi çərçivəsində Azərbaycan iş adamları Rusiyalı və xarici ölkələrdən olan həmkarları ilə görüşlər keçirib, potensial müştərilərlə məhsul ixracına dair müzakirələr aparıblar.
Dünən Azərbaycanın Rusiyadakı Ticarət Nümayəndəliyinin və Azərbaycan Şərab İstahsalçıları və İxracatçıları Assosiasiyasının təşkilatçılığı ilə Azərbaycan şərablarının peşəkar dequstasiyası keçirilib. İştirakçıların Azərbaycan şərabları dadı və keyfiyyətini yüksək qiymətləndirblər.
Ötən gün həmçinin, Azərbaycanın “Avrora” şirkəti Koreyanın “Woollim Food” şirkəti ilə makaron məhsullarının, Türkiyənin “Oğuz”, Polşanın “Krynica vitamin” və Rusiyanın “Patriot” şirkəti ilə energetik içkilərin, həmçinin Belarusun “Svitok” şirkəti ilə isə məhsullarının ixracına dair danışıqlar aparıb.
Rusiyada fəaliyyət göstərən “Grante” şirkəti Azərbaycanın “Can-Pa” şirkətinə Rusiyada distributorluğunun açılmasını təklif edib. Rusiyanın “Gimex”, “9 Bar Coffee”, “ТРАССА“ şirkətlər qrupu Azərbaycanın “Can-Pa” şirkətinin məhsullarının Rusiyanın supermarketlərdə satışına dair müzakirələr aparıblar.
Sərgidə digər Azərbaycan məhsulları kimi, şərab və başqa spirtli içkilər də iştirakçılar tərəfindən maraqla qarşılanıb. Rusiyanın “Sima-lend”, “Ekonomniy Torkoviy set” və “Avrasiya” ticarət şəbəkələri Göygöl Şərab Zavodunun məhsullarının Rusiyada satışına böyük maraq göstərirlər. Azərbaycanın ”Sirab” şirkəti Rusiyanın bir çox regionlarında fəaiyyət göstərən topdansatış məntəqələrində mineral sularının satışına dair danışıqlar aparıb.
Azərbaycanın “Gilan” şirkəti öz məhsullarının müxtəlif ölkələrdən olan şirkətlərlə, “Balacans” şirkəti isə quru meyvə məshullarının Dubaya ixracına dair “Cocojomila” şirkəti ilə danışıqları davam etdirir.
“Worldfood Moscow 2018” Sərgisi davam edir.
Qeyd edək ki, ötən il olduğu kimi, bu il də Azərbaycan “Worldfood Moscow 2018” sərgisinin rəsmi tərəfdaşıdır.

At the Worldfood Moscow 2018 Exhibition in Moscow, 35 Azerbaijani companies are represented by the country's single stand “Made in Azerbaijan”.
Food, fruits and vegetables, wines and other alcoholic beverages, nuts and dried fruits, tea, canned products, confectionery aroused the interest of foreign companies and visitors to the exhibition.
Within the exhibition, meetings were held between Azerbaijani entrepreneurs and their colleagues from Russia and foreign countries, discussions were held with potential clients regarding the export of products.
Yesterday, when organizing the Trade Representation of Azerbaijan in Russia and the Association of Exporters, a professional tasting of Azerbaijani wines was held. Participants highly appreciated the taste and quality of Azerbaijani wines.
Also yesterday, the Azerbaijani company "Avrora" held discussions with the Korean company «Woollim Food» on exports of pasta, with the Turkish company "Oğuz", with the Polish company «Krynica vitamin», with the Russian company "Patriot" on the export of energy drinks, as well as Belarusian company "Roll" on the export of its products.
The «Grante» company operating in Russia proposed the Azerbaijani company Can-Pa to open a distribution center in Russia. The Russian group of companies "Gimex", "9 Bar Coffee", "TRASSA" held discussions in connection with the sale of the products of the company "Can-Pa" in Russian supermarkets.
The exhibition attracted the interest of Azerbaijani wines and other alcoholic beverages. Russian companies “Sima Land”, “The Economical Trade Set” and “Eurasia” are interested in selling products of the “Goygol” winery in Russia.
The Azerbaijani company “Sirab” negotiated the sale of mineral water at wholesale points operating in many regions of Russia.
The Azerbaijani company Gilan continues negotiations with companies from various countries in connection with the sale of its products, and the company “Balacans” continues negotiations with the company “Cocojomila” in connection with the export of dried fruits to Dubai.
The Worldfood Moscow 2018 exhibition continues.
Note that Azerbaijan, like last year, is the official partner of the Worldfood Moscow 2018 exhibition.