Azərbaycan məhsullarının ixracına dair yeni müqavilələr bağlanıb
Sərgidə İqtisadiyyat Nazirliyinin dəstəyi, Azərbaycanda İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Fondunun (AZPROMO) təşkilatçılığı ilə 35 Azərbaycan şirkətinin istehsal etdiyi qida, meyvə-tərəvəz, şərab və digər spirtli içkilər, fındıq və qurudulmuş meyvə, çay, konservləşdirilmiş məhsullar, qənnadı məmulatları sərgi ziyarətçilərinə və xarici şirkətlərə təqdim olunub.
Vahid ölkə stendində təqdim olunan yerli məhsullarımız böyük marağa səbəb olub. Belə ki, Azərbaycanın “Ləzzət Qida Sənaye” şirkəti Rusiyanın “Qurman produkti”, “Svital TD” şirkətləri, İsrailin “Myasnoy Qerbiya”, BƏƏ-nin “ Agthia”, Fələstin “Ayman” şirkəti ilə istehsal etdiyi məhsulların ixracına dair müzakirələr aparıb.
Azərbaycanın “Balxurma” şirkəti Rusiyanın “Maqnit”, “Ashan”,”Ptyorçka”, “Azbuka Vkusa”, "Vkus Vill” supermarketlər şəbəkələri ilə istehsal etdiyi məhsulların satışına dair danışıqlar aparıb.
Ölkəmizdə istehsal olunan digər məhsullar kimi, meyvə-tərəvəz məhuslları da xarici şirkətlərin diqqətini cəlb edib. Azərbaycanın “Grow Group” şirkəti ilə Rusiyanın “O Key Group" şirkəti arasında pomidor ixracına dair müqavilə imzalanıb. Azərbaycanın "Zirə Foods” şirkəti isə Rusiyanın “Maqnit” supermarketlər şəbəkəsində həftəlik 100 ton pomidorun satışına dair razılıq əldə edib. Bundan başqa, “Bakı Agropark” şirkəti ”Ptyorçka”, "Billa”, “Prekryostok” mağazalar şəbəkəsində məhsulların satışına dair ilkin razılığa gəlinib. “Binə Aqro” şirkəti ilə Rusiyanın “Maqnit”, “Ptyorçka” ticarət şəbəkələri və “Belaya Daça”( Horeca) şirkəti arasında Azərbaycan məhsulların satışına dair müqavilə imzalanıb. Bununla yanaşı, “Binə Aqro” şirkəti ilə Dağıstan şirkəti arasında istixana komplekslərinin tikintisinə dair razılıq əldə edilib.
Yerli məhsullar arasında həm dadı, həm də keyfiyyəti ilə seçilən Azərbaycan şərabları da ziyarətçilərin böyük marağına səbəb olub. “Aqro-Azerinvest” şirkəti və Tacikistanın “STK Faraqis” şirkəti arasında şərab və digər spirtli içkilərin ixracına dair ilkin razılıq əldə olunub. Azərbaycanın “Mars-FK” şirkəti Rusiyanın “Billa”, Moldovanın “Karpineks plyus”, Latviyanın “Dzintars” ticarət şəbəkələrində nar məhsulunun satışına dair müqavilə imzalayıb. “

Concluded new contracts on export of Azerbaijani goods
At the exhibition, with the support of the Ministry of Economy and Azerbaijan Export and Investment Promotion Foundation (AZPROMO), food, fruits and vegetables, wines and other alcoholic beverages, nuts and dried fruits, tea, canned products, confectionery products and other products produced by 35 Azerbaijani companies were presented at the country's single stand “Made in Azerbaijan”.
Our local products, exhibited at a single stand of the country, aroused great interest. For example, the Azerbaijani company “Lazzat Gida Sanaye” held discussions with the Russian companies “Gurman Produkty”, Svital TD, with the Israeli “Meat Herbiaia”, the United Arab Emirates “Agthi”a, the Palestinian “Ayman”
The Azerbaijani company Balxurma held talks with a network of Russian supermarkets Magnit, Auchan, Pyaterochka, Azbuka Vkusa, VkusVill about selling their products in them.
Along with the products manufactured in our country, the interest of foreign companies was also caused by our fruits and vegetables.
An agreement on the export of tomatoes was signed between the Azerbaijani company Grow Group and the Russian O Key Group. Azerbaijani company Zira Foods has concluded an agreement on the sale of 100 tons of tomatoes per week in the network of Magnit stores.
In addition, Bakı Agropark has concluded a primary agreement with the Russian chain of stores Pyaterochka, Billa, and Perekrestok for the sale of its products. The company Binə Aqro concluded a primary agreement with the Russian trading network of shops Magnit, Pyaterochka and Belaya Dacha (Horeca) on the sale of Azerbaijani products.
In addition, Bina Agro concluded an agreement with a Dagestan company on the construction of a greenhouse complex. Azerbaijani wines, distinguished by taste and quality among local products, also aroused the interest of visitors.
“Aqro-Azerinvest” has concluded an agreement with the Tajik company “STK Faraqis” on the export of wines and other alcoholic beverages. The Azerbaijani company Mars-FK has concluded an agreement on the sale of pomegranates in the trading network of the Russian company “Billa”, the Moldovan “Karpineks plyus”, and the Latvian “Dzintars”.
This year, Azerbaijan, as well as last year, is the official partner of the Worldfood Moscow 2018 exhibition.