Azərbaycan məhsullarının ixracına dair yeni müqavilələr bağlanıb
Sərgidə İqtisadiyyat Nazirliyinin dəstəyi, Azərbaycanda İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Fondunun (AZPROMO) təşkilatçılığı ilə 35 Azərbaycan şirkətinin istehsal etdiyi qida, meyvə-tərəvəz, şərab və digər spirtli içkilər, fındıq və qurudulmuş meyvə, çay, konservləşdirilmiş məhsullar, qənnadı məmulatları sərgi ziyarətçilərinə və xarici şirkətlərə təqdim olunub.
Vahid ölkə stendində təqdim olunan yerli məhsullarımız böyük marağa səbəb olub. Belə ki, Azərbaycanın “Ləzzət Qida Sənaye” şirkəti Rusiyanın “Qurman produkti”, “Svital TD” şirkətləri, İsrailin “Myasnoy Qerbiya”, BƏƏ-nin “ Agthia”, Fələstin “Ayman” şirkəti ilə istehsal etdiyi məhsulların ixracına dair müzakirələr aparıb.
Azərbaycanın “Balxurma” şirkəti Rusiyanın “Maqnit”, “Ashan”,”Ptyorçka”, “Azbuka Vkusa”, "Vkus Vill” supermarketlər şəbəkələri ilə istehsal etdiyi məhsulların satışına dair danışıqlar aparıb.
Ölkəmizdə istehsal olunan digər məhsullar kimi, meyvə-tərəvəz məhuslları da xarici şirkətlərin diqqətini cəlb edib. Azərbaycanın “Grow Group” şirkəti ilə Rusiyanın “O Key Group" şirkəti arasında pomidor ixracına dair müqavilə imzalanıb. Azərbaycanın "Zirə Foods” şirkəti isə Rusiyanın “Maqnit” supermarketlər şəbəkəsində həftəlik 100 ton pomidorun satışına dair razılıq əldə edib. Bundan başqa, “Bakı Agropark” şirkəti ”Ptyorçka”, "Billa”, “Prekryostok” mağazalar şəbəkəsində məhsulların satışına dair ilkin razılığa gəlinib. “Binə Aqro” şirkəti ilə Rusiyanın “Maqnit”, “Ptyorçka” ticarət şəbəkələri və “Belaya Daça”( Horeca) şirkəti arasında Azərbaycan məhsulların satışına dair müqavilə imzalanıb. Bununla yanaşı, “Binə Aqro” şirkəti ilə Dağıstan şirkəti arasında istixana komplekslərinin tikintisinə dair razılıq əldə edilib.
Yerli məhsullar arasında həm dadı, həm də keyfiyyəti ilə seçilən Azərbaycan şərabları da ziyarətçilərin böyük marağına səbəb olub. “Aqro-Azerinvest” şirkəti və Tacikistanın “STK Faraqis” şirkəti arasında şərab və digər spirtli içkilərin ixracına dair ilkin razılıq əldə olunub. Azərbaycanın “Mars-FK” şirkəti Rusiyanın “Billa”, Moldovanın “Karpineks plyus”, Latviyanın “Dzintars” ticarət şəbəkələrində nar məhsulunun satışına dair müqavilə imzalayıb. “

В Москве завершилась Международная выставка продуктов питания «Worldfood Moscow 2018».
На выставке при поддержке Министерства экономики и Азербайджанского Фонда поощрения экспорта и инвестиций (AZPROMO) на едином стенде страны «Made in Azerbaijan» были представлены продукты питания, фрукты и овощи, вина и другие спиртных напитки, орехи и сухофрукты, чай, консервированная продукция, кондитерские изделия и другая продукция производства 35 азербайджанских компаний.
Наша местная продукция, выставленная на едином стенде страны, вызвала большой интерес. Так, азербайджанская компания «Ləzzət Qida Sənaye» провела обсуждения с российскими компаниями «Гурман продукты», «Свиталь ТД», с израильской «Мясной Гербия», ОАЭ «Agthia», палестинской «Ayman» по поводу экспорта производимой продукции.
Азербайджанская компания «Balxurma» провела переговоры с сетью российских супермаркетов «Магнит», «Ашан», «Пятерочка», «Азбука вкуса», «ВкусВилл» по поводу продажи в них своей продукции.
Наряду с производимой в нашей стране продукцией, интерес зарубежных компаний вызвали также наши фрукты и овощи.
Между азербайджанской компанией «Grow Group» и российской «O Key Group» подписан договор об экспорте помидоров. Азербайджанская компания «Zirə Foods» заключила соглашение о продаже 100 тонн помидоров в неделю в сети маркетов «Магнит».
Кроме того, компания «Bakı Agropark» заключила первичное соглашение с российской сетью магазинов «Пятерочка», «Билла», «Перекресток» о продаже своей продукции. Компания «Binə Aqro» заключила первичное соглашение с российской торговой сетью магазинов «Магнит», «Пятерочка» и компанией «Белая Дача» (Horeca) договор о продаже азербайджанской продукции. Кроме того, «Binə Aqro» заключила соглашение с дагестанской компанией о строительство комплекса теплиц. Отличающиеся вкусом и качеством среди местных продуктов азербайджанские вина также вызвали интерес посетителей.
Компания «Aqro-Azerinvest» заключила соглашение с таджикской компанией «STK Faraqis» об экспорте вин и других спиртных напитков. Азербайджанская компания «Mars-FK» заключила договор о продаже гранатов в торговой сети российской компании «Билла», молдавской «Karpineks plyus», латвийской «Дзинтарс».
В этом году Азербайджан, как и в прошлом году, является официальным партнером выставки «Worldfood Moscow 2018».