8 oktyabr tarixində Qətərin Doha şəhərində “Birinci Beynəlxalq məhsullar” sərgisinin açılışı olub. İqtisadiyyat Nazirliyinin dəstəyi, Azərbaycanın Qətərdəki səfirliyinin və AZPROMO-nun təşkilatçılığı ilə Azərbaycan məhsulları “Birinci Beynəlxalq məhsullar” sərgisində təqdim olunur.
10 ölkənin şırkətlərinin iştirak etdiyi sərgidə qida, tekstil, sənaye, dizayn və digər sahələrdə fəaliyyət göstərən 18 Azərbaycan şirkəti fərdi qaydada iştirak edir.
Digər sərgilərdə olduğu kimi “Birinci Beynəlxalq məhsullar” sərgisində də Azərbaycan məhsulları xarici şirkətlər və sərgi ziyarətçiləri tərəfindən maraqla qarşılanır və məhsullarımızın ixracına dair ilkin danışıqlar aparılır.

Azerbaijani Products Exhibited in Qatar
On October 8, the First International Product Exhibition opened in Doha, Qatar. Azerbaijani products are presented at the First International Product Exhibition by the support of the Ministry of Economy, the embassy of Azerbaijan in Qatar and AZPROMO.
The exhibition is attended by the representatives from 10 countries, including 18 Azerbaijani companies acting in food, textile, industry, design and other fields which participate individually there.
Like in other exhibitions, the products of Azerbaijan at the "First International Products" exhibition are met with great interest by foreign companies and exhibition visitors, and preliminary talks on export of our products are held.
It must be mentioned that the "First International Products" exhibition in Qatar will be over on October 10.