“Sial Paris”də Azərbaycan məhsullarına maraq böyükdür
Oktyabrın 21-də Fransanın paytaxı Parisdə “Sial Paris” beynəlxalq ərzaq sərgisi açılıb. Avropanın ən irimiqyaslı ərzaq sərgilərindən olan “Sial Paris”də İqtisadiyyat Nazirliyinin və Azərbaycanın Fransadakı Səfirliyinin dəstəyi, Azərbaycanda İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Fondunun (AZPROMO) təşkilatçılığı ilə qida, meyvə-tərəvəz, şərab və digər spirtli içkilər, meyvə şirələri, mineral sular, konservləşdirilmiş məhsullar, fındıq və qurudulmuş meyvə, çay və digər məhsulların istehsalı ilə məşğul olan 23 Azərbaycan şirkəti öz məhsullarını “Made in Azerbaijan” vahid ölkə stendində nümayiş etdirir.
Sərginin açılış mərasimində Azərbaycanın kənd təsərrüfatı naziri İnam Kərimov, AZPROMO-nun rəhbəri vəzifələrini icra edən Yusif Abdullayev çıxış edərək qeyri-neft ixracının artırılması istiqamətində ölkəmizdə həyata keçirilən tədbirlər barədə məlumat verib, “Sial Paris” beynəlxalq ərzaq sərgisinin Azərbaycan məhsullarının tanıdılması baxımından əhəmiyyətini vurğulayıblar.
Qeyd edək ki, xüsusi zövqlə dizayn edilmiş ölkə stendində nümayiş olunan Azərbaycan məhsulları xarici şirkətlər və sərgi ziyarətçiləri tərəfindən böyük maraqla qarşılanır. Sərgi çərçivəsində sahibkarlarımız xarici həmkarları ilə görüşlər keçirəcək, ixrac imkanlarına dair müzakirələr aparacaqlar.

21 октября в столице Франции, в Париже открылась международная продовольственная выставка «Sial Paris». На крупнейшей продовольственной выставке Европы «Sial Paris» при поддержке Министерства Экономики и посольства Азербайджана во Франции, организации Азербайджанского Фонда поощрения экспорта и инвестиций (AZPROMO) на едином стенде страны «Made in Azerbaijan» представлена продукция 23 азербайджанских компаний, занятых в сфере питания, фруктов и овощей, производства вин и других спиртных напитков, соков, минеральной воды, консервированной продукции, орехов и сухофруктов, чая и других продуктов.
Выступившие на церемонии открытия выставки министр сельского хозяйства Азербайджана Инам Керимов, исполняющий обязанности руководителя AZPROMO Юсиф Абдуллаев проинформировали о мероприятиях, реализуемых в нашей стране в направлении увеличения экспорта ненефтяной продукции, а также отметили важность проведения международной продовольственной выставки «Sial Paris» с точки зрения продвижения азербайджанской продукции.
Отметим, что азербайджанская продукция, выставленная на изысканно оформленном стенде страны, вызывает большой интерес у иностранных компаний и посетителей выставки. В рамках выставки наши предприниматели проведут встречи с зарубежными коллегами, обсудят вопросы экспортных возможностей.