“Sial Paris”də Azərbaycan məhsullarına maraq böyükdür
Oktyabrın 21-də Fransanın paytaxı Parisdə “Sial Paris” beynəlxalq ərzaq sərgisi açılıb. Avropanın ən irimiqyaslı ərzaq sərgilərindən olan “Sial Paris”də İqtisadiyyat Nazirliyinin və Azərbaycanın Fransadakı Səfirliyinin dəstəyi, Azərbaycanda İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Fondunun (AZPROMO) təşkilatçılığı ilə qida, meyvə-tərəvəz, şərab və digər spirtli içkilər, meyvə şirələri, mineral sular, konservləşdirilmiş məhsullar, fındıq və qurudulmuş meyvə, çay və digər məhsulların istehsalı ilə məşğul olan 23 Azərbaycan şirkəti öz məhsullarını “Made in Azerbaijan” vahid ölkə stendində nümayiş etdirir.
Sərginin açılış mərasimində Azərbaycanın kənd təsərrüfatı naziri İnam Kərimov, AZPROMO-nun rəhbəri vəzifələrini icra edən Yusif Abdullayev çıxış edərək qeyri-neft ixracının artırılması istiqamətində ölkəmizdə həyata keçirilən tədbirlər barədə məlumat verib, “Sial Paris” beynəlxalq ərzaq sərgisinin Azərbaycan məhsullarının tanıdılması baxımından əhəmiyyətini vurğulayıblar.
Qeyd edək ki, xüsusi zövqlə dizayn edilmiş ölkə stendində nümayiş olunan Azərbaycan məhsulları xarici şirkətlər və sərgi ziyarətçiləri tərəfindən böyük maraqla qarşılanır. Sərgi çərçivəsində sahibkarlarımız xarici həmkarları ilə görüşlər keçirəcək, ixrac imkanlarına dair müzakirələr aparacaqlar.

On October 21, an international food fair "Sial Paris" opened in Paris, France. 23 Azerbaijani companies producing food, fruit and vegetable, wine and other alcoholic drinks, fruit juice, mineral waters, canned goods, nuts, dried fruits, tea and other products exhibit their products in "Made in Azerbaijan" single country stand organized by the Azerbaijan Export and Investment Promotion Foundation (AZPROMO), supported by the Ministry of Economy and the Embassy of Azerbaijan in France at Sial Paris, one of largest food fairs in Europe.
The Minister of Agriculture of Azerbaijan Inam Karimov, the executive director of AZPROMO Yusif Abdullayev spoke about the activities implemented in our country to increase non-oil exports and stressed the importance of the international food fair “Sial Paris” in terms of promotion of Azerbaijani products.
It should be noted that the products of Azerbaijan, which are featured in a specially designed country stand, are met with great interest from foreign companies and visitors. Within the framework of the exhibition entrepreneurs will hold meetings with their foreign colleagues and discuss export opportunities.