Polşanın paytaxtı Varşavada “Whisky Live Warsaw” Festivalı keçirilib. İqtisadiyyat Nazirliyinin və AZPROMO-nun dəstəyi, Azərbaycanın Polşadakı Səfirliyində Mərkəzi Avropa ölkələri üzrə ticarət nümayəndəsi Aparatının təşkilatçılığı ilə Azərbaycan istehsalı olan spirtli içkilər “Made in Azerbaijan” vahid ölkə stendində nümayiş etdirilib.
Festival zamanı ən çox ziyarət edilən stendlərdən olan Azərbaycan stendində nümayiş olunan şərablar və müxtəlif növ meyvə araqları, brendilər, viskilər qonaqlar tərəfindən maraqla qarşılanıb.
Sərginin açılışənda Azərbaycanın Mərkəzi Avropa ölkələri üzrə ticarət nümayəndəsi Nemət Nağdəliyev çıxış edərək, “Whisky Live Warsaw” Festivalının Azərbaycan məhsullarının tanıdılması, potensial alıcılarla əlaqələrin qurulması baxımından önəmini vutrğulayıb.
Qeyd edək ki, 2000-ci ildən müxtəlif ölkələrdə keçirilən “Whisky Live” Festivalında dünyanın müxtəlif ölkələrindən olan spirtli içki istehsalçıları öz məhsullarını nümayiş etdirirlər.

Alcoholic Drinks Produced in Azerbaijan Demonstrated at Warsaw exhibition
The Whiskey Live Warsaw Festival held in Warsaw, the capital of Poland. Alcoholic drinks produced in Azerbaijan were demonstrated on the stand of "Made in Azerbaijan" supported by the Ministry of Economy and AZPROMO, organized by the Office of Trade Representatives for Central European countries in the Embassy of Azerbaijan in Poland.
Azerbaijani stand was one of the most visited stands during the festival and exhibited wines and varieties of fruit vodka, brandy, whisky which was met with interest by the guests.
Speaking at the opening ceremony of the exhibition, Trade Representative of Azerbaijan for Central European countries, Nemat Nagdaliyev, highlighted the importance of “Whiskey Live Warsaw” festival in terms of promoting Azerbaijani products and building relationships with potential buyers.
It should be noted that the Whiskey Live Festival has been held in different countries since 2000 and exporters of alcoholic drinks from different countries around the world have been demonstrating their products in this festival.