İqtisadiyyat Nazirliyinin dəstəyi, Azərbaycanda İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Fondunun (AZPROMO) təşkilatçılığı ilə Azərbaycan məhsulları 11-15 fevral tarixlərində Rusiya Federasiyasının Moskva şəhərində təşkil edilmiş “Prodexpo 2019” beynəlxalq sərgidə nümayiş olunub.
Sərgidə qida, şərab və spirtli içkilər istehsalı sahəsində fəaliyyət göstərən 31 Azərbaycan şirkəti öz məhsullarını “Made in Azerbaijan” vahid ölkə stendində təqdim edib.
Məhsullarımız sərgi təşkilatçıları və xarici şirkətlər tərəfindən yüksək qiymətləndirilib.
Belə ki, sərgi zamanı təşkil olunmuş “Prodexpo International Wine Competition and Guide” müsabiqəsində “Göygöl Şərab Zavodu”nun istehsalı olan şərablar - “Karabakh Chardonnay” qızıl, “Karabakh saperavi” gümüş, “Karabakh rose” bürünc medala, “İlin məhsulu 2019” beynəlxalq müsabiqəsində isə “Ləzzət qida sənaye” MMC-nin “Lay-Lay” qənnadı məhsulu qızıl medala layiq görülüb.
Sərgidə Azərbaycan məhsullarının ixracına dair danışıqlar aparılıb, razılıqlar əldə olunub.
Belə ki, “Aqro-Azərinvest” şirkəti nar şərabının, “Sunfood” şirkəti konservləşdirilmiş məhsulların ixracına dair, habelə “Naiqin Ko-Tovuz Baltiya” şirkəti Qazaxıstan və Çindən olan şirkətlərlə nar və heyva şərabının ixracına dair 2 müqavilənin imzalanması barədə razılıq əldə edib.
“Baku Konserv” şirkəti isə Kalininqrad şəhərində yerləşən iri ticarət şəbəkəsi ilə meyvə şirələri və mürəbbələrin ixracına dair razılığa gəlib.
“Buta Aqro” şirkəti istehsal etdiyi məhsulların ixracına dair Belarusda fəaliyyət göstərən iri restoran şəbəkəsi və Novosibirskdə fəaliyyət göstərən mağazalar şəbəkələri ilə danışıqlar aparıb.
“Binə Aqro” və “Crispa” şirkətləri Rusiyadan olan distribüter şirkətləri və bir sıra iri ticarət şəbəkələri ilə məhsullarının satışı barədə danışıqlar aparıblar.

The products of Azerbaijan were awarded the medal at “Prodexpo 2019”
The products of Azerbaijan were demonstrated at the international exhibition “Prodexpo 20192019” held in Moscow, Russian Federation on 11-15 February organized by Azerbaijan Export and Investment Promotion Foundation (AZPROMO) under support of the Ministry of Economics. 31 Azerbaijan companies acting in food, wine and alcohol drinks industry have presented their products under the national stand “Made in Azerbaijan”.
Our products were valued highly by the exhibition visitors and foreign companies.
So, the wines produced by “Goygol Wine Plant” - “Karabakh Chardonnay” was awarded the gold medal, “Karabakh saperavi” the silver medal, “Karabakh rose” the bronze medal in the competition “Prodexpo International Wine Competition and Guide” organized during the exhibition, and the confectionary “Lay-Lay” of “Lazzat qida sanaye” LLC was awarded the gold medal in the international competition “Year’s harvest – 2019”.
The negotiations have been conducted, the agreements obtained on export of Azerbaijan products in the exhibition. So, the company “Aqro-Azərinvest” has agreed on export of the pomegranate wine, the company “Sunfood” about the export of the canned products, as well as, the company “Naiqin Ko-Tovuz Baltiya” has agreed on signing 2 contracts with the companies from Kazakhstan and China on export of pomegranate and quince wine.
The company “Baku Konserv” has agreed on export of fruit juice and jam with the great commercial network located in Kaliningrad.
The company “Buta Aqro” has agreed with great chain of restaurants in Belarus and with the chain of shops working in Novosibirsk on export of the products manufactured.
The companies “Binə Aqro” and “Crispa” have conducted negotiations on sale of products with the distributor companies and some great chain stores.