Keniyanın Nayrobi şəhərində BMT-nin Ticarət və İnkişaf Konfransının 14-cü iclası öz işinə başlayıb.
İyulun 17-dən 22-nə qədər davam edəcək konfrans çərçivəsində debatlar və dəyirmi masalar, tematik tədbirlər, Dünya İnvestisiya Forumu, Qlobal Əmtəə Forumu, Gənclər və Vətəndaş Cəmiyyəti forumları və digər tədbirlər təşkil ediləcəkdir.
Dünyada biznes mühitinin, ixrac və investisiyanın qlobal səviyyədə təşviq edilməsi, davamlı inkişafa, tərəqqiyə nail olmaq üçün müvafiq iqtisadi modellərə keçidin təmin olunması kimi mövzuları əhatə edən konfransda bir çox dövlət və hökumət başçıları, nazirlər və biznes cəmiyyətinin nümayəndələri, elm adamları iştirak edir.
Konfrans çərçivəsində təşkil olunan ən mühüm tədbirlərdən biri kimi Dünya İnvestisiya Forumuna dünya liderlərinin iştirak etdiyi Qlobal İnvestisiya Sammiti ilə start verilib. Forumda investisiyanın təşviq edilməsi, sahibkarlığın inkişafı, maliyyə, müxtəlif regionlara investisiyaların cəlb olunması, özəl sektorun inkişafı və s. mövzular üzrə müzakirələr aparılacaq.
Azərbaycanda İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Fondunun (AZPROMO) məsul əməkdaşları da Konfransda iştirak edir.
Tədbir müddətində Keniyanın Ticarət-Sənaye Palatası, İslam İnkişaf Bankı, BMT-nin Ticarət və İnkişaf Konfransının (UNCTAD) baş katibi Mukisa Kituyi ilə görüşlər və Rüfət Məmmədovun rəhbərliyi ilə İnvestisiya Təşviqi Agentliklərinin Ümumdünya Assosasiyasının (WAIPA) iclası baş tutacaq.

Kenya hosts fourteenth session of UNCTAD!
The fourteenth session of the United Nations Conference on Trade and Development kicked off in Nairobi, Kenya.
Numerous debates and round tables, thematic events, the World Investment Forum, Global Commodities Forum, Youth and Civil Society Forums and other events will be held from 17 to 22 July.
The conference covers the topics such as global promotion of export and investment, provision of relevant economic models that aim to achieve sustainable development and is attended by heads of various states and governments, ministers and representatives of business society and academia.
One of the most important events of the conference is the World Investment Forum that launched with the Global Investment Summit with participation of world leaders. The agenda of the Forum comprises the themes and discussions on investment promotion and, entrepreneurship and enterprise development, finance, development of private sector and others.
Senior officials of Azerbaijan Export and Investment Promotion Foundation (AZPROMO) also participate in the Conference.
During the event, the meetings with Chamber of Commerce and Industry of Kenya, Islamic Development Bank and General-Secretary of UNCTAD, Dr. Mukhisa Kituyi will take place. Moreover, Rufat Mammadov will lead the meeting of World Association of Investment Promotion Agencies (WAIPA).