İyulun 23-də Latviyanın paytaxtı Riqada Azərbaycan Ticarət Evi açılıb. Buununla əlaqədar təşkil olunmuş tədbirdə hər iki ölkənin rəsmi şəxsləri, Azərbaycan-Latviya parlamentlərarası əlaqələr üzrə işçi qrupunun üzvləri, sahibkarlar iştirak ediblər.
Azərbaycan Respublikası Prezidentinin müvafiq tapşırığının icrası olaraq İqtisadiyyat Nazirliyi tərəfindən yaradılmış Azərbaycan Ticarət Evi “Made in Azerbaijan” brendinin Latviya bazarında daha çox tanıdılmasına, Azərbaycan məhsullarının ixracının təşviqi və genişləndirilməsinə dəstək göstərəcək, Latviyada satışını təşkil edəcək, bu sahədə əlaqələndirməni həyata keçirəcəkdir.
Ticarət Evində Azərbaycan şirkətlərinin müxtəlif növ məhsullarının sərgisi təşkil olunub. Daimi fəaliyyət göstərəcək sərgidə Azərbaycan şirkətlərinin istehsal etdiyi 70 çeşidə yaxın şərab məhsulları, 26 çeşiddə konyak, 10 çeşiddə araq, 26 çeşiddə çay, 23 çeşiddə meyvə şirələri və kompotlar, 70 çeşiddən çox digər məhsullar, o cümlədən bitki yağları, zeytun, fındıq, düyü, meyvə-tərəvəz, tekstil və kosmetik məhsullar, sənaye malları, turizm xidmətləri nümayiş olunur.
Açılış mərasimində çıxış edən Azərbaycan Respublikasının iqtisadiyyat nazirinin müavini Sahib Məmmədov Latviyada Azərbaycan Ticarət Evinin açılmasının dövlət başçılarının ölkələrimiz arasında iqtisadi-ticarət əlaqələrinin inkişafına verdikləri böyük önəmin, Latviyada Azərbaycan məhsullarına olan marağın göstəricisi olduğunu vurğulayıb. Qeyd olunub ki, qarşılıqlı hörmət və dostluq prinsiplərinə əsaslanan Azərbaycan-Latviya əlaqələri uğurla inkişaf edir. Latviyada Azərbaycan Ticarət Evinin açılması iki ölkə arasında iqtisadi əlaqələrin genişləndirilməsinə mühüm töhfə verəcək.
Azərbaycanın Latviya ilə investisiya əməkdaşlığından danışan Sahib Məmmədov qeyd edib ki, Azərbaycan tərəfdən Latviyaya 164 mln. dollar, Latviya tərəfindən Azərbaycan iqtisadiyyatına 84 mln dollar həcmində sərmayə qoyulub. Azərbaycanda tikinti, xidmət, sənaye, rabitə, nəqliyyat, ticarət, bank və sığorta sahələrində 40 Latviya şirkəti fəaliyyət göstərir.
Latviya Respublikasının Azərbaycan-Latviya hökumətlərarası komissiyanın həmsədri, Latviyanın nəqliyyat naziri Uldis Auqulis Riqada Azərbaycan Ticarət Evinin fəaliyyətə başlamasının ikitərəfli iqtisadi əlaqələrin inkişafında mühüm addım olduğunu, ölkələrimiz arasında iqtisadi əməkdaşlığın və işgüzar münasibətlərin inkişafında əhəmiyyətini vurğulayıb. Arvils Aşeradens Latviya ilə Azərbaycan arasında qarşılıqlı əlaqələrin bundan sonra da genişlənəcəyinə əminliyini diqqətə çatdırıb, əməkdaşlığın genişləndirilməsi istiqamətlərinə dair fikirlərini bölüşüb.
Azərbaycan-Latviya Parlamentlərarası Dostluq Qrupunun rəhbəri Kamran Bayramov Latviyada Azərbaycan Ticarət Evinin açılmasının iki ölkə arasında iqtisadi əlaqələrin inkişafında önəmini vurğulayıb, iş adamlarını bu imkandan yararlanmağa dəvət edib.
Tədbir çərçivəsində Azərbaycanın “Kaslar” MMC və “Bina Aqro” MMC şirkətləri ilə Latviya şirkətləri arasında Azərbaycan istehsalı olan məhsulların Latviyaya ixracına dair Anlaşma Memorandumları imzalanıb.
Sonra tədbir iştirakçıları Azərbaycan Ticarət Evi və burada daimi fəaliyyət göstərən Azərbaycan məhsullarının sərgisi ilə tanış olublar.
Səfər çərçivəsində Azərbaycan nümayəndə heyəti Latviya Baş nazirinin müavini, iqtisadiyyat naziri Arvils Aşeradens ilə görüşüb, ikitərəfli iqtisadi əlaqələrin mövcud vəziyyəti, perspektiv əməkdaşlıq imkanları barədə müzakirələr aparıb.

В Латвии открыт “Торговый дом Азербайджана”.
23 июля, в столице Латвии Риге был открыт “Торговый дом Азербайджана”. На мероприятии, организованном в связи с этим, приняли участие официальные лица обеих стран, члены рабочей группы по азербайджано-латвийским межпарламентским отношениям, предприниматели. Являясь результатом распоряжения Президента Азербайджанской Республики, “Торговый дом Азербайджана” открытый Министерством Экономики, сыграет свою роль в большей популяризации на латвийском рынке бренда “Made in Azerbaijan", продвижении экспорта азербайджанской продукции, реализации ее в Латвии и осуществлении координации в этой сфере.
В "Торговом доме" была организована выставка различного рода продукции азербайджанских компаний. На выставке, действующей на постоянной основе будут демонстрироваться около 70 видов винной продукции, 26 видов коньяка, 10 видов водки, 26 видов чая, 23 вида фруктовых соков и компотов, свыше 70 видов другой продукции, в том числе растительные масла, оливки, орехи, рис, фрукты и овощи, текстильная и косметическая продукция, промышленные товары, туристические услуги, производимые и оказываемые азербайджанскими компаниями. Заместитель министра экономики Азербайджанской Республики, Сахиб Мамедов, выступивший на церемонии открытия, отметил, что открытие создание в Латвии “Торгового дома Азербайджана” является показателем большого внимания, уделяемого главами государств развитию торгово-экономических связей между нашими странами, интереса к азербайджанской продукции в Латвии. Он отметил, что азербайджано-латвийские связи, основанные на принципах взаимного уважения и взаимной дружбы, успешно развиваются и что открытие в Латвии “Торгового дома Азербайджана” внесет значительный вклад в расширение экономических связей между двумя странами. Сахиб Мамедов, отметивший существование инвестиционных отношений между Азербайджаном и Латвией, сказал, что Азербайджан осуществил инвестиции в Латвии размером в 164 млн. долларов. Латвия, в свою очередь инвестировала в Азербайджан 84 млн. долларов. В Азербайджане, в сфере строительства, услуг, промышленности, связи, транспорта, торговли, банковского дела и страхования действуют 40 латвийских компаний. Сопредседатель азербайджано-латвийской межправительственной комиссии Латвийской Республики, министр транспорта Латвии, Улдис Аугулис отметил, что начало функционирования в Риге “Торгового дома Азербайджана” является важным шагом в развитии двусторонних экономических связей, и что это имеет значение в развитии экономического сотрудничества и деловых связей между нашими странами. Арвилс Ашераденс отметил, что он уверен в том, что взаимоотношения между Латвией и Азербайджаном будут расширяться и в дальнейшем. Руководитель азербайджано-латвийской дружеской группы, Камран Байрамов отметил, что открытие в Латвии “Торгового дома Азербайджана” имеет значение в развитии экономических связей между двумя странами и что бизнесмены должны воспользоваться этой возможностью. В рамках мероприятия, между азербайджанскими компаниями ООО “Kaslar” и ООО “Bina Aqro” и латвийскими компаниями был подписан соглашение-меморандум относительно экспорта азербайджанской продукции в Латвию. Позже участники мероприятия ознакомились с "Торговым домом Азербайджана" и постоянно функционирующей здесь выставкой азербайджанской продукции. В рамках визита, делегация Азербайджанской стороны встретилась с заместителем премьер-министра Латвии, министром экономики, Арвилсом Ашераденсом, на встрече было обсуждено текущее состояние двусторонних экономических связей.