Sentyabrın 2-də Çin Xalq Respublikasının Urumçi şəhərində “Azərbaycan Şərab Evi” açılıb. Bu, Azərbaycanın xarici ölkədə açılan ilk Şərab Evidir.
Bununla əlaqədar keçirilən tədbirdə hər iki ölkənin rəsmi şəxsləri ilə yanaşı, Azərbaycanın şərab istehsalçıları və Çinin şərab satışı ilə məşğul olan şirkətlərinin təmsilçiləri iştirak ediblər.
İqtisadiyyat Nazirliyinin dəstəyi, Azərbaycanda İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Fondunun (AZPROMO) və Azərbaycanın Çindəki Ticarət nümayəndəliyinin təşkilatçılığı ilə yaradılmış “Azərbaycan Şərab Evi” Azərbaycan Respublikası Prezidentinin tapşırığına uyğun olaraq, Azərbaycan məhsullarının ixracının dəstəklənməsi, ixracın həcminin və coğrafiyasının genişləndirilməsi, "Made in Azerbaijan" brendinin təşviqi, həmçinin Azərbaycanın şərab və digər spirtli içki məhsullarının Çin bazarında daha çox tanıdılması və satışının təşkili sahəsində fəaliyyət göstərəcək, bu sahədə əlaqələndirməni həyata keçirəcək. Şərab Evinin daimi fəaliyyət göstərən sərgisində xüsusi dadı və keyfiyyəti ilə seçilən müxtəlif növdə Azərbaycan şərabları nümayiş olunacaq.
Açılış tədbirində çıxış edən Çin Xalq Respublikası Sincan Uyğur Muxtar Rayonunun beynəlxalq əlaqələr üzrə rəhbərlər qrupunun rəis müavini Mao Xuey, AZPROMO-nun rəhbəri vəzifəsini icra edən Yusif Abdullayev, Azərbaycanın Çindəki ticarət nümayəndəsi Teymur Nadiroğlu, Çinin “YEMA İnternational” şirkətinin vitse-prezidenti Çen Qan, Azərbaycan Şərab İstehsalçıları və İxracatçıları Assosiasiyasının rəhbəri Elçin Mədətov və başqaları Urumçidə fəaliyyətə başalayan Şərab Evinin Azərbaycan-Çin iqtisadi-ticarət əlaqələrinin genişlənməsinə, Azərbaycan məhsullarının ixracının artırılmasına töhfə verəcəyini vurğulayıblar.
Tədbir çərçivəsində AZPROMO ilə Çinin “YEMA” şirkəti arasında əməkdaşlığa dair Anlaşma Memorandumu imzalanıb. Bundan başqa, Azərbaycan şərablarına həsr olunmuş mətbuat konfransı keçirilib, şərabçılığın inkişafına dair təqdimat və video-çarxlar nümayiş etdirilib, Çinin şərab satışı ilə məşğul olan şirkətləri üçün Azərbaycan şərablarının dequstasiyası təşkil olunub.
Qeyd edək ki, “Made in Azerbaijan” brendinin təşviqi, ixracın və istehsalın stimullaşdırılması, o cümlədən Azərbaycan məhsullarının xarici bazarlarda tanıdılması və satışının genişləndirilməsi məqsədi ilə xarici ölkələrdə yeni ticarət və şərab evlərinin açılması nəzərdə tutulur.

On September 2 “Azerbaijan Wine House” in Urumchi, People’s Republic of China opened. It is the first Wine House of Azerbaijan opened in a foreign country.
Alongside with the officials from both countries, Azerbaijan wine producers and the representatives of Chinese companies dealing with wine sales attended the event.
“Azerbaijan Wine House” established with support of the Ministry of Economy, organization of Azerbaijan Export and Investment Promotion Foundation (AZPROMO) and Representative Office of Azerbaijan Trading House in China, in accordance with the order of the President of Azerbaijan Republic will conduct activity in the sphere of support of Azerbaijan products export, enhancement of export volume and geography, promotion of “Made in Azerbaijan” brand, as well as further introduction and sales organization of Azerbaijan wine and other alcoholic beverages in Chinese market and realize coordination in this field. At the permanent exhibition in Azerbaijan Wine House are presented various Azerbaijan wine sorts notable for their quality and special taste.
Deputy-governor of Heads Group on International relationships of Xinjiang-Uygur Autonomous Region of People’s Republic of China Mao Xuey, acting as the Head of AZPROMO Yusif Abdullayev, Azerbaijan Trading Representative in China Teymur Nadiroghlu, Vice-president of Chineese “YEMA International” company Chen Qan, Head of Azerbaijan Association of Wine Producers and Exporters Elchin Madatov and other emphasized that the Wine House started its activity in Urumchi will contribute to the enhancement of Azerbaijan-Chinese economic-trading relationships, as well as increase the export of Azerbaijan products.
Within the event an “Understanding Memorandum” was signned between AZPROMO and Chinese “YEMA International” company. Besides, the press conference dedicated to Azerbaijan wines, the presentation and video clip on wine production held, as well as wine-tasting of Azerbaijan wines organized for Chinese companies dealing with wine sale.
It should be noted out that for the purpose of “Made in Azerbaijan” brand promotion, stimulation of export and production, as well as the introduction and sale organization of Azerbaijan products in foreign markets, the opening of new trading and wine houses abroad is planned.