Çinə təşkil olunmuş ixrac missiyası başa çatıb
İqtisadiyyat Nazirliyinin Çinin Urumçi şəhərinə təşkil etdiyi ixrac missiyası başa çatıb. Missiya çərçivəsində keçirilmiş görüşlərdə Azərbaycanda yaradılmış əlverişli biznes və investisiya mühiti, ölkəmizdə istehsal olunan rəqabətqabiliyyətli və ixracyönümlü məhsullar barədə məlumat verilib.
Azərbaycan iş adamları Çinli həmkarları ilə əməkdaşlıq imkanlarına, Azərbaycan məhsullarının Çinə ixracına dair müzakirələr aparıblar. Sahibkarlarımız həmçinin məhsul istehsalında tətbiq olunan yeni texnologiyalarla tanış olub, potensial müştərilərlə ikitərəfli görüşlər keçiriblər.
Qeyd edək ki, müsabiqə əsasında seçilmiş və qida, təbii mineral sular, şərab və digər spirtli içkilər, fındıq və qurudulmuş meyvə istehsalı sahəsində fəaliyyət göstərən 21 Azərbaycan şirkətinin daxil olduğu ixrac missiyası Azərbaycan-Çin iqtisadi-ticarət əlaqələrinin genişləndirilməsi məqsədi ilə təşkil olunub.

На встречах, состоявшихся в рамках экспортной миссии, организованной Министерством Экономики в Урумчи, Китай, была представлена информация о созданной в Азербайджане благоприятной бизнес и инвестиционной среде, конкурентоспособных продуктах экспортного направления.
На организованных «AZPROMO» встречах состоялись дискуссии о возможностях сотрудничества Азербайджанских и Китайских предпринимателей и экспорта азербайджанской продукции в Китай. В экспортной миссии предприниматели также ознакомились новейшими технологиями, применяемыми в области производства, и провели двухсторонние встречи с потенциальными клиентами.
Отметим, что экспортная миссия с участием 21 азербайджанских компаний, отобранных на конкурсной основе и действующих в области производства продовольствия, натуральной минеральной воды, вина и других алкогольных напитков, а также орехов и сушеных фруктов, была организована с целью расширения экономических и торговых связей между Азербайджаном и Китаем.