“Made in Azerbaijan" brendinin təşviqi məqsədilə İqtisadiyyat Nazirliyinin dəstəyi və Azərbaycanda İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Fondunun (AZPROMO) təşkilatçılığı ilə Qazaxıstana təşkil edilmiş ixrac missiyası başa çatıb. İxrac missiyası çərçivəsində Azərbaycan sahibkarları ilə Qazaxıstan şirkətlərinin nümayəndələri arasında ikitərəfli görüşlər keçirilib, ixrac məsələləri müzakirə olunub.
İnşaat və tikinti materiallarının, qida məhsullarının istehsalı sahəsində fəaliyyət göstərən 29 şirkətin iştirak etdiyi ixrac missiyası çərçivəsində Azərbaycanın “Şərq ulduzu” və “Merit Brand” şirkətləri Qazaxıstan şirkəti ilə spirtli içkilərin ixracına dair razılığa gəliblər. “Gilan Holding” Qazaxıstanın “Furkan” supermarketlər şəbəkəsinə doğranmış kartofun və “Mia” alqokolsuz içkisinin satışına dair razılıq əldə edib. Qazaxıstana təşkil edilmiş ixrac missiyasına daxil olan “Azersun Holdinq” məhsullarının ixracına dair Qazaxıstanın ”İPE Haldakov” ,”Rokos” ,”Taks” ,”Firkan” şirkətləri danışıqlar aparıb.
Qeyd edək ki, 30 sentyabr- 5 oktyabr tarixlərini əhatə edən ixrac missiyası Qazaxıstanın Almatı və Şimkent şəhərlərinə təşkil edilmişdi.

Завершилась экспортная миссия в Казахстан
Завершилась экспортная миссия в Казахстан, проведенная при поддержке Министерства экономики и организации Азербайджанского фонда поощрения экспорта и инвестиций (AZPROMO) с целью продвижения бренда «Made in Azerbaijan».
В рамках экспортной миссии между азербайджанскими предпринимателями и представителями казахстанских компаний прошли двухсторонние встречи, были обсуждены вопросы экспорта.
В рамках экспортной миссии, в которой приняли участие 29 компаний, действующих в сферах строительства и строительных материалов, производства продуктов питания, азербайджанские компании «Şərq ulduzu» и «Merit Brand» заключили соглашение с казахстанскими компаниями по экспорту спиртных напитков.
«Gilan Holding» заключил соглашение с казахстанской сетью супермаркетов «Furkan» по продаже шинкованного картофеля и безалкогольного напитка «Mia».
Вошедший в организованную в Казахстан экспортную комиссию «Azersun Holdinq» провел переговоры с казахстанскими компаниями «İPE Haldakov» , «Rokos» , «Taks» , «Firkan» по экспорту своей продукции.
Отметим, что экспортная миссия, прошедшая 30 сентября-5 октября, была организована в казахстанских городах Алматы и Шимкент.