Azərbaycan məhsulları oktyabrın 8-10 tarixlərində Qətərin Doha şəhərində keçirilən “Birinci Beynəlxalq Məhsullar” təqdim olunub. 18 Azərbaycan şirkətinin məhsullarının nümayiş olunduğu stendlər xarici şirkətlər və ziyarətçilərin böyük marağına səbəb olub, ixraca dair razılaşmalar əldə olunub.
Belə ki, sərgi çərçivəsində “Azersun Holding” şirkəti “Al Meera”, “Carrefour” və “Lulu” ticarət şəbəkələri ilə məhsullarının satışına dair razılıq əldə edib. Azərbaycanın “Rəmzi-S” MMC şirkəti ilə “Woodworks”, “New Tech Contracting”, “Golden Opportunity Trad and Contracting”, “ABM”, “K.M. contracting” şirkətləri ilə Sobsan boyalarının satışına dair razılığa gəlinib. “Şirin” MMC şirkəti məhsullarının Qətərin böyük marketlər şəbəkəsində satışına dair danışıqlar aparıb.
Azərbaycanın “Amoris” MMC şirkətinin məhsulları da xarici şirkətlərin marağına səbəb olub. Belə ki, Qətərin “Salamis”, “Red Colt Co”, “Al wabra Farm” şirkətləri ilə məhsulların ixracına dair danışıqlar aparılıb və ilkin razılıq əldə olunub. Bundan başqa, “Gilan Holding” və “Buta Agro” şirkətləri də Qətərə məhsul ixracına dair müvafiq razılığa gəliblər.
Azərbaycanın “M studio” dizayn şirkəti Qətər şirkətlərinin inzibati binalarında və şəxsi mənzillərdə dizayn xidmətlərinin həyata keçirilməsinə dair sifarişlər alıb. Qətər dövlətinin Memarlar İttifaqı tərəfindən şirkətə İttifaqa üzv olmaq təklif olunub.
Qeyd edək ki, qida, tekstil, sənaye, dizayn və digər sahələrdə fəaliyyət göstərən Azərbaycan şirkətləri “Birinci Beynəlxalq məhsullar” sərgisində İqtisadiyyat Nazirliyinin dəstəyi, Azərbaycanın Qətərdəki səfirliyinin və AZPROMO-nun təşkilatçılığı ilə fərdi qaydada iştirak edib.

On October 8-10 Azerbaijani products were presented in "First International Products" held in Doha, Qatar. The stands displaying the products of 18 Azerbaijani companies evoked great interest of foreign companies and visitors, and agreements on export were reached.
Within the framework of the exhibition, Azersun Holding agreed to sell products with Al Meera, Carrefour and Lulu trade networks. An agreement on the sale of Sobsan paints was reached between "Ramzy-S" LLC and Woodworks, "New Tech Contracting", "Golden Opportunity Trade and Contracting", "ABM", "K.M. contracting” companies. "Shirin" LLC held talks on the sale of its products in major markets of Qatar.
The Products of Amoris LLC of Azerbaijan also attracted the attention of foreign companies. Negotiations on export of products were also held with “Salamis”, “Red Colt Co”, “Al Wabra Farm” companies of Qatar and initial agreement was reached. In addition, “Gilan Holding” and ”Buta Agro” companies reached an agreement on the export of products to Qatar.
Azerbaijan M studio design company received orders for design services in the offices of Qatar companies and private apartments. The Alliance of Architects of Qatar offered the company to join the Alliance.
It must be noted that Azerbaijani companies operating in food, textiles, industry, design and other fields were individually involved in the First International Product Exhibition with the support of the Ministry of Economy and with the organization of the Embassy of Azerbaijan in Qatar and AZPROMO.