Azərbaycan məhsulları oktyabrın 8-10 tarixlərində Qətərin Doha şəhərində keçirilən “Birinci Beynəlxalq Məhsullar” təqdim olunub. 18 Azərbaycan şirkətinin məhsullarının nümayiş olunduğu stendlər xarici şirkətlər və ziyarətçilərin böyük marağına səbəb olub, ixraca dair razılaşmalar əldə olunub.
Belə ki, sərgi çərçivəsində “Azersun Holding” şirkəti “Al Meera”, “Carrefour” və “Lulu” ticarət şəbəkələri ilə məhsullarının satışına dair razılıq əldə edib. Azərbaycanın “Rəmzi-S” MMC şirkəti ilə “Woodworks”, “New Tech Contracting”, “Golden Opportunity Trad and Contracting”, “ABM”, “K.M. contracting” şirkətləri ilə Sobsan boyalarının satışına dair razılığa gəlinib. “Şirin” MMC şirkəti məhsullarının Qətərin böyük marketlər şəbəkəsində satışına dair danışıqlar aparıb.
Azərbaycanın “Amoris” MMC şirkətinin məhsulları da xarici şirkətlərin marağına səbəb olub. Belə ki, Qətərin “Salamis”, “Red Colt Co”, “Al wabra Farm” şirkətləri ilə məhsulların ixracına dair danışıqlar aparılıb və ilkin razılıq əldə olunub. Bundan başqa, “Gilan Holding” və “Buta Agro” şirkətləri də Qətərə məhsul ixracına dair müvafiq razılığa gəliblər.
Azərbaycanın “M studio” dizayn şirkəti Qətər şirkətlərinin inzibati binalarında və şəxsi mənzillərdə dizayn xidmətlərinin həyata keçirilməsinə dair sifarişlər alıb. Qətər dövlətinin Memarlar İttifaqı tərəfindən şirkətə İttifaqa üzv olmaq təklif olunub.
Qeyd edək ki, qida, tekstil, sənaye, dizayn və digər sahələrdə fəaliyyət göstərən Azərbaycan şirkətləri “Birinci Beynəlxalq məhsullar” sərgisində İqtisadiyyat Nazirliyinin dəstəyi, Azərbaycanın Qətərdəki səfirliyinin və AZPROMO-nun təşkilatçılığı ilə fərdi qaydada iştirak edib.

Расширяется экспорт азербайджанской продукции в Катар
8-10 октября азербайджанская продукция была представлена на «Первой Международной выставке продукции» в катарском городе Доха. Стенды с продукцией 18 азербайджанских компаний вызвали большой интерес у иностранных компаний и посетителей выставки, были достигнуты соглашения по экспорту.
Так, в рамках выставки компания «Azersun Holding» заключила соглашение с торговыми сетями «Al Meera», «Carrefour» и «Lulu» о продаже своей продукции. Между азербайджанской компанией ООО «Rəmzi-S» и компаниями «Woodworks», «New Tech Contracting», «Golden Opportunity Trad and Contracting», «ABM», «K.M. contracting» достигнуто соглашение о продаже красок Sobsan. ООО «Şirin» ведет переговоры по продаже своей продукции в сети крупнейших маркетов Катара.
Иностранные компании проявили интерес и к продукции ООО «Amoris». Так, были проведены обсуждения по поводу экспорта продукции с катарскими компаниями «Salamis», «Red Colt Co», «Al wabra Farm», достигнуто предварительное соглашение. Кроме того, компании «Gilan Holding» и «Buta Agro» достигли соответствующего соглашения по экспорту продукции в Катар.
Азербайджанская дизайнерская компания «M studio» получила заказы по оказанию дизайнерских услуг в административных зданиях и жилых квартирах в Катаре. Союз архитекторов Катара предложил компании стать их членом.
Отметим, что азербайджанские компании, занятые в сферах питания, текстиля, индустрии, дизайна и других, участвуют на «Первой Международной выставке продукции» в индивидуальном порядке. Продукция Азербайджана представлена при поддержке Министерства экономики, посольства Катара в Азербайджане и организации AZPROMO.