Türkiyəyə təşkil olunan ixrac missiyası başa çatıb
İqtisadiyyat Nazirliyinin dəstəyi, Azərbaycanda İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Fondunun (AZPROMO) təşkilatçılığı ilə Türkiyənin İstanbul şəhərinə təşkil olunmuş Azərbaycan ixrac missiyası başa çatıb.
İxrac missiyasında Naxçıvan Muxtar Respublikasında qida, inşaat və tikinti materialları, kimya sənayesi, mebel istehsalı və turizm sahələrində fəaliyyət göstərən 19 şirkəti iştirak edib.
Missiya çərçivəsində Azərbaycan sahibkarları türkiyəli həmkarları ilə ikitərəfli görüşlər keçirib, Azərbaycan məhsullarının Türkiyəyə ixracının genişləndirilməsinə dair müzakirələr aparıblar. Görüşlər zamanı türk iş adamlarına təqdim olunan Azərbaycan məhsulları türk şirkətləri tərəfindən maraqla qarşılanıb və ixraca dair ilkin razılıqlar əldə olunub. Belə ki, Azərbaycanın “Farma-Şah” MMC şirkəti ilə Türkiyənin müvafiq şirkəti arasında Azərbaycan çayının Türkiyəyə ixracına dair razılığa gəlinib. Bundan başqa, “Naxçıvan Sement Zavodu” MMC ilə “BASF Türkiyə” şirkəti arasında sement istehsalında qatqı kimi istifadə olunan xammalın ixracı ilə bağlı danışıqlar aparılıb. Türkiyənin “Koç Mermer Granit” şirkətinin tikinti layihələri üçün Azərbaycanın “Gəmiqaya Daş Məhsulları Sənaye Kompleksi” MMC-nin məhsullarından istifadə olunmasına dair razılaşma əldə olunub. “Cahan Pen” MMC və “Cahan Sənaye Kompleksi” MMC şirkətləri ilə Türkiyənin “Gema” və “Marmara” plastik qapı pəncərə istehsalı müəssisələri arasında məhsulların satışına və xammalın alınmasına dair danışıqlar aparılıb.

The export mission of Azerbaijan supported by the Ministry of Economy and organized by Azerbaijan Export and Investment Promotion Foundation (AZPROMO) was completed in Istanbul, Turkey.
19 companies operating in food, construction and construction materials, chemical industry, furniture manufacturing and tourism sectors in Nakhchivan Autonomous Republic participated in the export mission.
Within the framework of the mission, Azerbaijani entrepreneurs held bilateral meetings with their Turkish counterparts and discussed the expansion of export of Azerbaijani products to Turkey. Azerbaijani products presented to Turkish businessmen during the meetings were welcomed by Turkish companies and preliminary agreements on export were reached. Thus, an agreement was reached on the export of Azerbaijani tea to Turkey between “Farma-Shah” LLC of Azerbaijan and the Turkish company In addition, negotiations .were held with “Nakhchivan Cement Plant” LLC and “BASF” Turkey on the export of raw materials used in cement production.
An agreement was reached on using the products of “Gamigaya Stone Products Industry Complex” of Azerbaijan for the construction projects of the Turkish “Koch Marble Granit” company. “Jahan Pen” LLC and “Jahan Industrial Complex “LLC and “Gema” and “Marmara” plastic windows manufacturers negotiated on the sale of products and purchase of raw materials.