“Made in Azerbaijan” brendinin təşviqi, qeyri-neft məhsullarnın xarici bazarlarda təbliği məqsədi ilə 12-16 aprel tarixlərində Qətərə təşkil olunmuş ixrac missiyası başa çatıb. İqtisadiyyat Nazirliyinin dəstəyi, Azərbaycanda İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Fondunun (AZPROMO) təşkilatçılığı ilə təşkil edilən ixrac missiyasında qida, tekstil, və tikinti məhsullarının istehsalı, habelə turizm sahəsində fəaliyyət göstərən 25 Azərbaycan şirkəti iştirak edib.
İxrac missiyasına daxil oan Azərbaycan şirkətləri ilə Qətərdən olan həmkarları ilə məhsulların satışının artırılması istiqamətində danışıqlar aparılıb, razılıqlar əldə olunub. Belə ki, Azərbaycanın “İDEA” şirkəti Qətərin “Seven Continents Enterprises”, “Zebrano Wood Works”, “Redco Construction Alamana” şirkətləri ilə istehsal etdiyi məhsulun ixracına dair razılıq əldə edib.
Bundan başqa, Azərbaycanın “FARKO”, “Delta Group C.O.”, “APİAZ”, “Brightman BMC” və “Azertexnolayn” şirkətləri istehsal etdikləri məhsulların Qətərə ixracına dair ilkin razılığa gəliblər.
Missiya çərçivəsində iki ölkənin turizm şirkətləri əməkdaşlığın genişləndirilməsinə dair müzakirələr aparıblar.

![](/storage/articles/9fd2a33760b7aae5ffe425bf3b272165_500x350-resize_crop-2859.jpg)
The export mission organized to Qatar on 12-16 April with the purpose of the promotion of the brand “Made in Azerbaijan”, the promotion of non-oil products in the foreign markets was ended. 25 Azerbaijan companies operating in food, textile and construction products export, as well as, tourism industry participated in the export mission organized by Azerbaijan Export and Investment Promotion Foundation (AZPROMO) under support of the Ministry of Economics.
The negotiations were conducted, the agreements obtained in the direction of increase of the products sales between Azerbaijan companies and colleagues from Qatar. So, “IDEA” the company of Azerbaijan made an agreement on export of the products manufactured with the companies of Qatar “Seven Continents Enterprises”, “Zebrano Wood Works”, “Redco Construction Alamana”.
In addition, “FARKO”, “Delta Group C.O.”, “APİAZ”, “Brightman BMC” and “Azertexnolayn” the companies of Azerbaijan obtained an early agreement on export of the products manufactured to Qatar.
The discussions were conducted on expansion of the cooperation of the tourism companies of two countries within the mission.