Aprelin 4-də iqtisadiyyat və sənaye naziri Şahin Mustafayev Bakıda keçirilən Beynəlxalq Turizm və Səyahətlər Sərgisində iştirak etmək məqsədilə ölkəmizdə səfərdə olan Litva Respublikasının iqtisadiyyat naziri Evaldas Qustasla görüşmüşdür.
Ölkələrimiz arasında iqtisadi əməkdaşlığın genişləndirilməsi perspektivlərinin müzakirə edildiyi görüşdə nazir Şahin Mustafayev Azərbaycanla Litva arasında əlaqələrin qarşılıqlı dostluq və hörmət prinsipləri üzərində qurulduğunu və iqtisadiyyatın müxtəlif sahələrində əməkdaşlığın inkişafı üçün hər iki ölkənin böyük potensiala malik olduğunu vurğulamışdır. Görüşdə nazir Şahin Mustafayev Azərbaycan iqtisadiyyatı barədə də məlumat vermişdir.
Litva Respublikasının iqtisadiyyat naziri Evaldas Qustas ölkəsinin Azərbaycanla iqtisadi əlaqələrin inkişafında maraqlı olduğunu qeyd etmiş, investisiya qoyuluşu və iqtisadiyyatın digər sahələrində əməkdaşlıq üçün geniş imkanların olduğunu diqqətə çatdırmışdır. Litva iqtisadiyyatı barədə məlumat verən cənab Qustas iqtisadiyyat və sənaye nazirini, eləcə də Azərbaycan alimlərini bu ilin sentyabr ayında Litvada keçiriləcək təbiət elmlərinə dair forum-sərgiyə dəvət etmişdir.
Həmin gün Bakı Biznes Mərkəzində İqtisadiyyat və Sənaye Nazirliyinin dəstəyi və Azərbaycanda İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Fondunun (AZPROMO) təşkilatçılığı ilə Azərbaycan – Litva İşgüzar Görüşü keçirilmişdir.
Tədbirdə AZPROMO-nun rəhbəri Rüfət Məmmədov Azərbaycan və Litva arasında tikinti, kənd təsərrüfatı, İKT, bərpa olunan enerji, turizm və s. sahələrdə əməkdaşlığın genişləndirilməsi, qarşılıqlı investisiya qoyuluşu üçün böyük imkanların olduğunu diqqətə çatdırmış, iş adamlarını fəal əməkdaşlığa dəvət etmişdir.
Litva Respublikasının iqtisadiyyat naziri Evaldas Qustas Azərbaycana səfərindən məmnunluğunu ifadə etmiş, iqtisadi əlaqələrin daha da genişləndirilməsi üçün hər iki ölkənin böyük potensiala malik olduğunu bildirmişdir. Nazir Qustas Litvaya investisiya qoyuluşu imkanları barədə məlumat vermiş, iş adamları arasında əlaqələrin genişləndirilməsi üçün işgüzar dairələrin iştirakı ilə keçirilən tədbirlərin əhəmiyyəti vurğulanmışdır.
Tədbirdə Litvanın biznes və investisiya mühitinə dair təqdimat keçirilmişdir.
Görüş zamanı Azərbaycanın investisiya imkanlarına, müxtəlif sahələrdə əməkdaşlıq perspektivlərinə dair fikir mübadiləsi aparılmış, qonaqları maraqlandıran suallar cavablandırılmış və AZPROMO tərəfindən ölkəmizdə biznes fəaliyyətinin təşkili ilə bağlı müvafiq dəstəyin göstəriləcəyi bildirilmişdir.

A meeting with Lithuanian Economy Minister held in Baku
The Minister of Economy and Industry Shahin Mustafayev met with the Lithuanian ministry of Economy Evaldas Gustas who is on a visit to Azerbaijan to attend the International Travel and Tourism Exhibition held in Baku.
The prospects for expansion of economic cooperation between Azerbaijan and Lithuania were discussed at the meeting. The Minister Shahin Mustafayev noted that the relations between Azerbaijan and Lithuania were founded on the principles of mutual respect and friendship. Lithuania and Azerbaijan have great potential for investments and cooperation in other areas of the economy. Furthermore, Mr. Mustafayev spoke about economy of Azerbaijan.
The Lithuanian Minister of Economy Evaldas Gustas mentioned that Lithuania is interested in the development of economic relations with Azerbaijan.
Informing about the current situation of the Lithuanian economy and investment opportunities of the country, Gustas invited the Azerbaijani Minister, as well as Azerbaijani scientists to the forum-exhibition on the natural sciences which will be held in Lithuania in September.
On the same day, Azerbaijani-Lithuanian business meeting was organized by Azerbaijan Export and Investment Promotion Foundation (AZPROMO) with the support of the Ministry of Economy and Industry.
The head of AZPROMO Rufat Mammadov stressed wide range of opportunities for mutual investment and enhancement of cooperation in the field of construction, agriculture, ICT, renewable energy, tourism at the meeting, and invited businessmen to active cooperation.
The Lithuanian Minister of Economy Evaldas Gustas expressed satisfaction with the visit and said that the two countries have great potential for further expansion of economic relations. He spoke about investment opportunities of Lithuania. The Lithuanian Minister said that conduction of such meetings plays an important role in the expansion of ties between entrepreneurs.
The presentation on the business and investment climate in Lithuania was made at the meeting.
During the meeting, they exchanged opinions on investment opportunities in Azerbaijan, the prospects of cooperation in various fields. The guests' questions of interest were answered, too. AZPROMO expressed willingness to provide appropriate support for the organization of business activities in the country.