İqtisadiyyat və Sənaye Nazirliyində görüş keçirilmişdir
İqtisadiyyat və Sənaye naziri Şahin Mustafayev ölkəmizdə səfərdə olan İran İslam Respublikasının İqtisadi Məsələlər və Maliyyə naziri Əli Tayebnia ilə görüşmüşdür.
Görüşdə nazir Şahin Mustafayev Azərbaycan və İran arasında siyasi, iqtisadi və humanitar əlaqələrin inkişaf etdiyini, əməkdaşlığın genişlənməsində dövlət başçılarının səfərlərinin xüsusi əhəmiyyətini vurğulamışdır. Ötən il Azərbaycan və İran prezidentlərinin qarşılıqlı rəsmi səfərləri, keçirilən görüşlər, müxtəlif sahələrdə imzalanmış sənədlər ölkələrimiz arasında əlaqələrin inkişafına böyük töhfə vermişdir. Azərbaycan və İran arasında siyasi əlaqələrin yüksək səviyyəsi iqtisadi münasibətlərin inkişafına böyük imkanlar yaradır. İndiyədək iki ölkə arasında 108 sənəd, o cümlədən iqtisadi sahədə 30-dan çox sənəd imzalanmışdır. Azərbaycan Respublikası ilə İran İslam Respublikası arasında iqtisadi, ticarət və humanitar sahələr üzrə Dövlət Komissiyanın fəaliyyəti ölkələrimiz arasında əlaqələrin inkişafına öz töhfəsini verir.
Hazırda Azərbaycanda iqtisadiyyatın müxtəlif sahələrində 447 İran investisiyalı şirkət fəaliyyət göstərir. Nazir Şahin Mustafayev Azərbaycan və İran arasında iqtisadi əlaqələrin genişlənməsi, yeni əməkdaşlığın qurulması baxımdan biznes forum, işgüzar görüş və sərgilərin keçirilməsinin əhəmiyyətini vurğulamışdır.
İran İslam Respublikasının İqtisadi Məsələlər və Maliyyə naziri Əli Tayebnia ölkəsinin Azərbaycanla əməkdaşlığa böyük önəm verdiyini vurğulamış, İran nümayəndə heyətinin Azərbaycan Respublikasının Prezidenti tərəfindən qəbul edildiyini və qəbulun nümayəndə heyətində böyük təəssürat yaratdığını bildirmişdir. Cənab Tayebnia qarşılıqlı dostluq və etimada əsaslanan Azərbaycan-İran iqtisadi əlaqələrinin inkişafı istiqamətləri barədə fikirlərini bölüşmüş və əməkdaşlığın daha da genişləndirilməsi üçün böyük potensialın olduğunu qeyd etmişdir.
Görüşdə Azərbaycan və İran arasında iqtisadi əlaqələrin genişləndirilməsinə, sənaye, kənd təsərrüfatı, energetika, alternativ enerji, nəqliyyat və s. sahələrdə əməkdaşlığın inkişafına dair müzakirələr aparılmışdır.
Görüş çərçivəsində "Azərbaycanda İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Fondu (AZPROMO) və İranın İnvestisiya, İqtisadiyyat və Texniki Yardım Təşkilatı (OİETAİ) arasında investisiya sahəsində əməkdaşlığa dair İşçi Qrupunun yaradılması haqqında" Anlaşma Memorandumu imzalanmışdır. İşçi qrupu Azərbaycan və İranın biznes dairələri arasında investisiya əlaqələrinin genişləndirilməsinə dəstək göstərəcəkdir.

A meeting was held in the Ministry of Economy and Industry
Minister of Economy and Industry, Shahin Mustafayev, met Iran`s Minister of Economic Affairs and Finance, Ali Tayebnia, who was on a visit in Azerbaijan.
During the meeting, Minister Shahin Mustafayev stressed the importance of developed cooperation on political, economic, and humanitarian relations with Iran ,and visits by heads of state. Last year, the official visits of the Presidents of Azerbaijan and Iran, contributed to the development of relations between the two countries by signed contracts between these countries. The high level of political relations between Azerbaijan and Iran creates great opportunities for the development of economic relations between them. So far, 108 documents were signed between these countries, which include more than 30 documents in the economic sphere.
The state commissions of economic, trade, and humanitarian spheres contributed a lot to the relations of Azerbaijan and Iran Islamic Republic.
447 companies operate in different sectors of the economy with the Iranian investment capital in Azerbaijan. The Minister, Shahin Mustafayev, stressed importance of meetings and exhibitions for developing relations and collaborations of Azerbaijan and Iran Islamic Republic. Minister of Economic Affairs and Finance of Islamic Republic of Iran-Ali Tayebnia attaches great importance to cooperation between the two countries, and the Iranian delegation was received by the President of the Republic of Azerbaijan, and this created positive impressions on them.
Minister Ali Tayebnia based on mutual friendship and trust, shared his views on the directions of the development of economic relations between Azerbaijan and Iran, which has great potential for further expansion of cooperation.
The discussion on expansion of economic ties between Azerbaijan and Iran focused on the development on agriculture, energy, alternative energy, transportation, and other industries.
During the meeting, "Azerbaijan Export and Investment Promotion Foundation (AZPROMO) and Iran Investment Economic and Technical Assistance Organization (OIETAI) agreed on the establishment of a working group on cooperation in the field of investment, and Memorandum of Understanding was signed between them. The Working Group will contribute to the investment relations between the business circles of Azerbaijan and Iran Islamic Republic.