Noyabrın 15-də İqtisadiyyat Nazirliyinin dəstəyi, Azərbaycanda İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Fondunun (AZPROMO) təşkilatçılığı ilə Azərbaycan-Bosniya və Herseqovina işgüzar görüşü keçirilib.
Tədbirdə rəsmi şəxslərlə yanaşı, hər iki tərəfdən kənd təsərrüfatı və qida sənayesi, sənaye, maliyyə, İKT, tikinti, tekstil və xidmət sahəsində fəaliyyət göstərən 60-a yaxın iş adamı iştirak edib.
İşgüzar görüşdə çıxış edən AZPROMO-nun rəhbəri Rüfət Məmmədov son dövrlər Azərbaycanda qeyri-neft ixracının genişləndirilməsi, investisiyaların təşviqi sahəsində həyata keçirilən tədbirlər barədə məlumat verərək, ixraca dəstək mexanizmlərinin ölkəmizin xarici iqtisadi əlaqələrinin genişləndirilməsində, ixrac imkanlarının artırılmasında əhəmiyyətini vurğulayıb. Qeyd olunub ki, xarici şirkətlərin fəaliyyəti üçün ölkəmizdə əlverişli şərait yaradılıb və Bosniya və Herseqovina iş adamları da bu imkanlardan yararlanmağa dəvət olunub.
Bosniya və Herseqovinanın Olovo şəhərinin meri cənab Cemal Memaqiç Azərbaycan iqtisadiyyatına ölkəsində marağın böyük olduğunu, iki ölkə arasında iqtisadiyyatın müxtəlif sahələrində geniş əməkdaşlıq imkanlarını vurğulayıb. Cemal Memaqiç yeni biznes əlaqələrinin qurulması baxımından işgüzar görüşlərin və biznes forumların əhəmiyyətini diqqətə çatdırıb, hər iki ölkənin iş adamlarını fəal əməkdaşlığa dəvət edib.
Tədbir iş adamları arasında ikitərəfli görüşlərlə davam etdirilmiş, əlaqələrin genişləndirilməsi və yeni biznes əməkdaşlığının qurulması məsələləri müzakirə olunmuşdur

On November 15 Azerbaijan-Bosnia and Herzegovina business meeting held with support of Azerbaijan Ministry of Economy and organization of Azerbaijan Export and Investment Promotion Foundation (AZPROMO). Apart from officials, about 60 business owners from both sides engaged in agriculture and food industry, finance, industry, ICT, construction, textile and service fields attended the event. The head of AZPROMO Rufat Mammadov informed about the recent measures carried out towards the enhancement of non-oil export and investment promotion in Azerbaijan and emphasized the importance of export supporting mechanisms in improvement of our country foreign economic relationships, as well as increase of export potential. It was noted that for activity of foreign companies in our country, favorable conditions have been created and Bosnia and Herzegovina business owners were invited to take advantage of these prospects. The mayor of Bosnia and Herzegovina Olovo city mister Jemal Memagich talked about the great interest to Azerbaijan economy in his country, emphasized wide cooperation prospects between two countries in various fields of economy. Jemal Memagich marked the significance of business meetings and forums for establishing new business relationships, invited business owners from both sides to close cooperation.
Afterwards, AZPROMO representative Mahmud Aliyev made a presentation on investment environment and business potential in Azerbaijan. The event proceeded to bilaterial meetings among business owners, the issues of improvement of relationships and establishing new business cooperation discussed