Azərbaycan-Bosniya və Herseqovina işgüzar görüşü keçirilib
Noyabrın 15-də İqtisadiyyat Nazirliyinin dəstəyi, Azərbaycanda İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Fondunun (AZPROMO) təşkilatçılığı ilə Azərbaycan-Bosniya və Herseqovina işgüzar görüşü keçirilib.
Tədbirdə rəsmi şəxslərlə yanaşı, hər iki tərəfdən kənd təsərrüfatı və qida sənayesi, sənaye, maliyyə, İKT, tikinti, tekstil və xidmət sahəsində fəaliyyət göstərən 60-a yaxın iş adamı iştirak edib.
İşgüzar görüşdə çıxış edən AZPROMO-nun rəhbəri Rüfət Məmmədov son dövrlər Azərbaycanda qeyri-neft ixracının genişləndirilməsi, investisiyaların təşviqi sahəsində həyata keçirilən tədbirlər barədə məlumat verərək, ixraca dəstək mexanizmlərinin ölkəmizin xarici iqtisadi əlaqələrinin genişləndirilməsində, ixrac imkanlarının artırılmasında əhəmiyyətini vurğulayıb. Qeyd olunub ki, xarici şirkətlərin fəaliyyəti üçün ölkəmizdə əlverişli şərait yaradılıb və Bosniya və Herseqovina iş adamları da bu imkanlardan yararlanmağa dəvət olunub.
Bosniya və Herseqovinanın Olovo şəhərinin meri cənab Cemal Memaqiç Azərbaycan iqtisadiyyatına ölkəsində marağın böyük olduğunu, iki ölkə arasında iqtisadiyyatın müxtəlif sahələrində geniş əməkdaşlıq imkanlarını vurğulayıb. Cemal Memaqiç yeni biznes əlaqələrinin qurulması baxımından işgüzar görüşlərin və biznes forumların əhəmiyyətini diqqətə çatdırıb, hər iki ölkənin iş adamlarını fəal əməkdaşlığa dəvət edib.
Sonra AZPROMO-nun əməkdaşı Mahmud Əliyev Azərbaycanın investisiya mühiti və biznes imkanlarına dair təqdimatla çıxış edib.
Tədbir iş adamları arasında ikitərəfli görüşlərlə davam etdirilmiş, əlaqələrin genişləndirilməsi və yeni biznes əməkdaşlığının qurulması məsələləri müzakirə olunmuşdur

15 ноября состоялась бизнес встреча Азербайджан - Босния и Герцеговина при поддержке Министерства экономики Азербайджана и организации Фонда поощрения экспорта и инвестиций в Азербайджане (AZPROMO).
Помимо официальных лиц, в мероприятии приняли участие около 60 предпринимателей с обеих сторон, занятых в сфере сельского хозяйства и пищевой промышленности, финансов, промышленности, ИКТ, строительства, текстильной промышленности и сферы услуг.
Глава AZPROMO Руфат Мамедов рассказал о последних мерах, направленных на активизацию не нефтяного экспорта и инвестиций в Азербайджане, и подчеркнул важность механизмов поддержки экспорта в улучшении внешнеэкономических связей нашей страны, а также увеличении экспортного потенциала. Было отмечено, что для деятельности иностранных компаний в нашей стране созданы благоприятные условия, и предприниматели Боснии и Герцеговины приглашаются воспользоваться этими перспективами.
Мэр города Олово Боснии и Герцеговины г-н Джемал Мемагич рассказал о большом интересе к азербайджанской экономике в своей стране, подчеркнул широкие перспективы сотрудничества между двумя странами в различных областях экономики. Джемал Мемагич также отметил важность деловых встреч и форумов для создания новых деловых отношений, пригласил предпринимателей с обеих сторон к тесному сотрудничеству.