Noyabrın 16-da Rusiya Federasiyasının Sankt-Peterburq şəhərinin Sahibkarlığın və İstehlak Bazarının İnkişafı Komitəsinin sədri Elgiz Kaçayevin başçılıq etdiyi nümayəndə heyəti Azərbaycana səfər çərçivəsində Fəxri Xiyabanda Ümummilli Lider Heydər Əliyevin məzarını ziyarət edib, xatirəsini ehtiramla anaraq abidəsi önünə əklil qoyub. Qonaqlar görkəmli oftalmoloq alim, akademik Zərifə xanım Əliyevanın məzarını da ziyarət edərək, abidəsi önünə çiçək dəstələri düzüblər. Rusiya Federasiyasının Sankt-Peterburq nümayəndə heyəti həmçinin, Şəhidlər Xiyabanında Azərbaycanın müstəqilliyi və ərazi bütövlüyü uğrunda canlarından keçmiş qəhrəmanlarımızın xatirəsini ehtiramla yad ediblər.Həmin gün İqtisadiyyat Nazirliyinin dəstəyi, Azərbaycanda İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Fondunun (AZPROMO) təşkilatçılığı ilə Bakı Biznes Mərkəzində Azərbaycan-Rusiya işgüzar görüşü keçirilib.
Tədbirdə rəsmi şəxslərlə yanaşı, hər iki tərəfdən kənd təsərrüfatı, sənaye, maliyyə, konsaltinq, tikinti, logistika və xidmət sahəsində fəaliyyət göstərən 80-dən çox iş adamı iştirak edib.
İqtisadiyyat nazirinin müavini Sahib Məmmədov Azərbaycan-Rusiya əlaqələrinin strateji əməkdaşlıq səviyyəsində olduğunu, ölkəmizin Rusiya ilə əməkdaşlığa böyük önəm verdiyini qeyd edib. Azərbaycan iqtisadiyyatı və ölkəmizdə həyata keçirilən uğurlu layihələr barədə məlumat verən nazir müavini bildirib ki, Azərbaycanın ilk ticarət nümayəndəliyi məhz Rusiya Federasiyasında yaradılıb. 2017-ci ilin 9 ayı ərzində ölkələrimiz arasında ticarət əlaqələri ötən ilin müvafiq dövrünə nisbətən 6,5% artıb, Azərbaycanda Rusiya kapitallı 700-ə yaxın şirkət fəaliyyət göstərir. Son 5 il ərzində Azərbaycan və Rusiya arasında 50-ə yaxın biznes forum və işgüzar görüşlərin keçirildiyini vurğulayan nazir müavini hazırkı işgüzar görüşün iqtisadi əlaqələrin genişləndirilməsində əhəmiyyətini vurğulayıb.
Rusiya Federasiyasının Azərbaycandakı səfiri Vladimir Doroxin Azərbaycan və Rusiya arasında əməkdaşlığın inkişaf etdiyini, mövcud imkanlardan səmərəli istifadənin ikitərəfli əlaqələrin inkişafında rolunu qeyd edib.
Rusiya Federasiyasının Sankt-Peterburq nümayəndə heyətinin rəhbəri, Sankt-Peterburqun Sahibkarlığın və İstehlak Bazarının İnkişafı Komitəsinin sədri Elgiz Kaçayev Azərbaycan və Sankt-Peterburq arasında iqtisadi əlaqələrin inkişafı barədə məlumat verib və Sankt-Peterburqun iqtisadi potensialına dair təqdimatla çıxış edib.
AZPROMO-nun rəhbəri Rüfət Məmmədov son dövrlər Azərbaycanda qeyri-neft ixracının genişləndirilməsi, investisiyaların təşviqi sahəsində həyata keçirilən tədbirlər barədə məlumat verərək, ixraca dəstək mexanizmlərinin ölkəmizin xarici iqtisadi əlaqələrinin genişləndirilməsində, ixrac imkanlarının artırılmasında əhəmiyyətini vurğulayıb. Bildirilib ki, hazırda Azərbaycanın növbəti ixrac missiyası Rusiya Federasiyasının Sankt-Peterburq şəhərindədir.
Rusiya Federasiyasının Azərbaycan Respublikasındakı ticarət nümayəndəsi Eldar Tlyabiçev yeni biznes əlaqələrinin qurulması baxımından işgüzar görüşlərin və biznes forumların əhəmiyyətini diqqətə çatdırıb, hər iki ölkənin iş adamlarını fəal əməkdaşlığa dəvət edib.
Tədbirdə Azərbaycan-Rusiya İşgüzar Şurasının İcraçı direktoru Çingiz Məmmədyarov “Azərbaycanda biznes imkanları” və “X5 Retail Group” marketlər şəbəkəsinin Şimal-Qərb ölkələri üzrə filialının baş direktorunun müavini Olqa Volkova “İri marketlər şəbəkələrinin rəflərinə necə çıxmalı" mövzusunda təqdimatlarla çıxış ediblər.
Tədbirdə Sankt-Peterburqa aid film nümayiş olunub.
İşgüzar görüş iş adamları arasında ikitərəfli görüşlərlə davam etdirilib, əlaqələrin genişləndirilməsi və yeni biznes əməkdaşlığının qurulması məsələləri müzakirə olunub.

Делегация во главе с председателем Комитета по развитию предпринимательства и потребительского рынка Санкт-Петербурга Эльгиз Качаевым, 16 ноября в рамках визита в Азербайджан посетила мемориал общенационального лидера Гейдара Алиева в Аллее Почета, члены делегации возложили венки в память о великом лидере. Гости также посетили могилу известного офтальмолога, академика Зарифы Алиевой и возложили венки перед ее памятником. Делегация Санкт-Петербурга посетила Аллею Шехидов и возложила памятные венки на могилы героев, пожертвовавших своей жизнью во имя независимости и территориальной целостности Азербайджана. В этот же день в Бакинском Бизнес Центре состоялась азербайджано-российская деловая встреча при поддержке Министерства экономики и организации Фонда поощрения экспорта и инвестиций Азербайджана (AZPROMO). Помимо официальных лиц, на мероприятии присутствовало около 80 бизнесменов с обеих сторон, задействованных в области сельского хозяйства, промышленности, финансов, консалтинга, строительства, логистики и сфере обслуживания обслуживания. Заместитель министра экономики Сахиб Мамедов отметил, что отношения между Азербайджаном и Россией находятся на стратегическом уровне и, главное, наша страна придает большое значение сотрудничеству с Россией. Заместитель министра сообщив об успешных проектах осуществляемых в экономике, и в целом в стране, отметил, что первое зарубежное торговое представительство Азербайджана было открыто именно в России. В течение 9 месяцев 2017 года объем торговых отношений между нашими странами увеличились на 6,5% по сравнению с соответствующим периодом прошлого года. В Азербайджане действует около 700 компаний с российским капиталом. Заместитель министра акцентировал внимание на то, что за последние 5 лет между Азербайджаном и Россией было проведено около 50 бизнес-форумов и встреч, и в этом свете, подчеркнул важность текущей деловой встречи в улучшении экономических отношений.
Посол Российской Федерации в Азербайджане Владимир Дорохин отметил, что сотрудничество между Азербайджаном и Россией продолжает развиваться и в улучшении двусторонних отношений важна роль эффективного использования существующего потенциала. Глава Санкт-Петербургской делегации, председатель Комитета по развитию предпринимательства и потребительского рынка Санкт-Петербурга, Эльгиз Качаев проинформировал о развитии экономических отношений между Азербайджаном и Санкт-Петербургом и выступил с презентацией на тему «Экономический потенциал Санкт-Петербурга. Глава AZPROMO Руфат Мамедов проинформировал участников о недавних мерах, направленных на укрепление ненефтяного сектора и поощрения инвестиций в стране, подчеркнул важность механизмов поддержки экспорта в улучшении внешнеэкономических связей страны, а также увеличения экспортного потенциала. Было отмечено, что на данный момент очередная экспортная миссия Азербайджана находится в Санкт-Петербурге. Торговый представитель Российской Федерации в Азербайджане Эльдар Тлябичев обратил внимание на важность деловых встреч и форумов в установлении новых деловых отношений и пригласил бизнесменов обеих стран к тесному сотрудничеству. Исполнительный директор азербайджано-российского делового совета Чингиз Мамедъяров на мероприятии выступил с докладом на тему «Перспективы бизнеса в Азербайджане». Далее последовало выступление заместителя генерального директора сети магазинов «X5 Retail Group» в северо-западных странах Ольги Волковой - «Как выйти на витрины крупных сетей магазинов”. На деловой встрече был продемонстрирован фильм о Санкт-Петербурге. Мероприятие продолжилось двусторонней встречей бизнесменов, были обсуждены вопросы укрепления отношений и налаживания нового делового сотрудничества.