Noyabrın 16-da Rusiya Federasiyasının Sankt-Peterburq şəhərinin Sahibkarlığın və İstehlak Bazarının İnkişafı Komitəsinin sədri Elgiz Kaçayevin başçılıq etdiyi nümayəndə heyəti Azərbaycana səfər çərçivəsində Fəxri Xiyabanda Ümummilli Lider Heydər Əliyevin məzarını ziyarət edib, xatirəsini ehtiramla anaraq abidəsi önünə əklil qoyub. Qonaqlar görkəmli oftalmoloq alim, akademik Zərifə xanım Əliyevanın məzarını da ziyarət edərək, abidəsi önünə çiçək dəstələri düzüblər. Rusiya Federasiyasının Sankt-Peterburq nümayəndə heyəti həmçinin, Şəhidlər Xiyabanında Azərbaycanın müstəqilliyi və ərazi bütövlüyü uğrunda canlarından keçmiş qəhrəmanlarımızın xatirəsini ehtiramla yad ediblər.Həmin gün İqtisadiyyat Nazirliyinin dəstəyi, Azərbaycanda İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Fondunun (AZPROMO) təşkilatçılığı ilə Bakı Biznes Mərkəzində Azərbaycan-Rusiya işgüzar görüşü keçirilib.
Tədbirdə rəsmi şəxslərlə yanaşı, hər iki tərəfdən kənd təsərrüfatı, sənaye, maliyyə, konsaltinq, tikinti, logistika və xidmət sahəsində fəaliyyət göstərən 80-dən çox iş adamı iştirak edib.
İqtisadiyyat nazirinin müavini Sahib Məmmədov Azərbaycan-Rusiya əlaqələrinin strateji əməkdaşlıq səviyyəsində olduğunu, ölkəmizin Rusiya ilə əməkdaşlığa böyük önəm verdiyini qeyd edib. Azərbaycan iqtisadiyyatı və ölkəmizdə həyata keçirilən uğurlu layihələr barədə məlumat verən nazir müavini bildirib ki, Azərbaycanın ilk ticarət nümayəndəliyi məhz Rusiya Federasiyasında yaradılıb. 2017-ci ilin 9 ayı ərzində ölkələrimiz arasında ticarət əlaqələri ötən ilin müvafiq dövrünə nisbətən 6,5% artıb, Azərbaycanda Rusiya kapitallı 700-ə yaxın şirkət fəaliyyət göstərir. Son 5 il ərzində Azərbaycan və Rusiya arasında 50-ə yaxın biznes forum və işgüzar görüşlərin keçirildiyini vurğulayan nazir müavini hazırkı işgüzar görüşün iqtisadi əlaqələrin genişləndirilməsində əhəmiyyətini vurğulayıb.
Rusiya Federasiyasının Azərbaycandakı səfiri Vladimir Doroxin Azərbaycan və Rusiya arasında əməkdaşlığın inkişaf etdiyini, mövcud imkanlardan səmərəli istifadənin ikitərəfli əlaqələrin inkişafında rolunu qeyd edib.
Rusiya Federasiyasının Sankt-Peterburq nümayəndə heyətinin rəhbəri, Sankt-Peterburqun Sahibkarlığın və İstehlak Bazarının İnkişafı Komitəsinin sədri Elgiz Kaçayev Azərbaycan və Sankt-Peterburq arasında iqtisadi əlaqələrin inkişafı barədə məlumat verib və Sankt-Peterburqun iqtisadi potensialına dair təqdimatla çıxış edib.
AZPROMO-nun rəhbəri Rüfət Məmmədov son dövrlər Azərbaycanda qeyri-neft ixracının genişləndirilməsi, investisiyaların təşviqi sahəsində həyata keçirilən tədbirlər barədə məlumat verərək, ixraca dəstək mexanizmlərinin ölkəmizin xarici iqtisadi əlaqələrinin genişləndirilməsində, ixrac imkanlarının artırılmasında əhəmiyyətini vurğulayıb. Bildirilib ki, hazırda Azərbaycanın növbəti ixrac missiyası Rusiya Federasiyasının Sankt-Peterburq şəhərindədir.
Rusiya Federasiyasının Azərbaycan Respublikasındakı ticarət nümayəndəsi Eldar Tlyabiçev yeni biznes əlaqələrinin qurulması baxımından işgüzar görüşlərin və biznes forumların əhəmiyyətini diqqətə çatdırıb, hər iki ölkənin iş adamlarını fəal əməkdaşlığa dəvət edib.
Tədbirdə Azərbaycan-Rusiya İşgüzar Şurasının İcraçı direktoru Çingiz Məmmədyarov “Azərbaycanda biznes imkanları” və “X5 Retail Group” marketlər şəbəkəsinin Şimal-Qərb ölkələri üzrə filialının baş direktorunun müavini Olqa Volkova “İri marketlər şəbəkələrinin rəflərinə necə çıxmalı" mövzusunda təqdimatlarla çıxış ediblər.
Tədbirdə Sankt-Peterburqa aid film nümayiş olunub.
İşgüzar görüş iş adamları arasında ikitərəfli görüşlərlə davam etdirilib, əlaqələrin genişləndirilməsi və yeni biznes əməkdaşlığının qurulması məsələləri müzakirə olunub.

The delegation headed by the Chief of Sankt-Petersburg Business and Consumer Market Committee Elgiz Kachayev on November 16 within the visit to Azerbaijan went the tomb of national leader Heydar Aliyev in the Alley of Honor, tributed in his memory and laid wreaths. The guests also visited the tomb of oftalmologist-scientist, academician Zarifa Aliyeva and laid wreaths before her monument. The delegation of Sankt-Petersburg, Russian Federation made a visit to the Alley of Shehids and tributed to the memory of heroes sacrificed their lives in the name of Azerbaijan independence and territorial integrity. On the same day Azerbaijan-Russia business meeting held in Baku Business Center with the support of the Ministry of Economy and organization of Azerbaijan Export and Investment Promotion Foundation (AZPROMO). Apart from the officials, about 80 businessmen from both sides engaged in agriculture, industry, finance, consulting, construction, logistics and service area attended the event. Deputy Minister of Economy Sahib Mammadov said that Azerbaijan-Russia relationships are at the strategic level and noted that our country attaches great importance to the cooperation with Russia. Deputy Minister informed about Azerbaijan economy and successful projects carried out in the country, noted that the first Trade Representation Office was opened exactly in Russia. During 9 months of 2017 trade relationships between our countries increased for 6.5 % compared to the related period of last year, about 700 companies with Russian investment function in Azerbaijan. Deputy Minister noted that during recent 5 years about 50 business forums and meetings held between Azerbaijan and Russia and emphasized the significance of current business meeting in the improvement of economic relationships The Ambassador of Russian Federation in Azerbaijan Vladimir Dorokhin noted that the cooperation between Azerbaijan and Russia develops and noted the role of effective usage of existing potential in improvement of bilateral relationships. The head of the delegation of Sankt-Petersburg, Russian Federation, Chief of Sankt-Petersburg Business and Consumer Market Committee Elgiz Kachayev informed about the development of economic relationships between Azerbaijan and Sankt-Petersburg and made a presentation on Sankt-Petersburg economic potential. The head of AZPROMO Rufat Mammadov informed the attendees about the measures conducted towards the recent enhancement of non-oil sector and investment promotion, emphasized the significance of export supporting mechanisms in the improvement of country foreign economic relationships, as well as the export potential increase. He also noted that the next Azerbaijan export mission is in Sankt-Petersburg, Russian Federation.
AZPROMO-nun rəhbəri Rüfət Məmmədov son dövrlər Azərbaycanda qeyri-neft ixracının genişləndirilməsi, investisiyaların təşviqi sahəsində həyata keçirilən tədbirlər barədə məlumat verərək, ixraca dəstək mexanizmlərinin ölkəmizin xarici iqtisadi əlaqələrinin genişləndirilməsində, ixrac imkanlarının artırılmasında əhəmiyyətini vurğulayıb. Bildirilib ki, hazırda Azərbaycanın növbəti ixrac missiyası Rusiya Federasiyasının Sankt-Peterburq şəhərindədir.
The trade representative of Russian Federation in Azerbaijan Eldar Tlyabichev delivered to attention the importance of business meetings and forums in establishing new business relationships and invited the businessmen of both countries to close cooperation. Executive Director of Azerbaijan-Russia Business Council Chingiz Mammadyarov and Deputy General Director of “X5 Retail Group” stores network branch in Northwestern countries Olga Volkova made presentations in the event on “Business Prospects in Azerbaijan” and “How to introduce to the show-windows of big store networks” correspondingly. A movie about Sankt-Petersburg was demonstrated in business meeting. The event proceeded to bilateral meeting between businessmen, discussions made on the enhancement of relationships and establishment of new business cooperation.