Azərbaycan-İsveçrə əlaqələri inkişaf edir
Azərbaycanda səfərdə olan İsveçrə Konfederasiyasının Federal müşaviri, İqtisadi Məsələlər, Təhsil və Tədqiqatlar üzrə Federal Departamentin rəhbəri Yohan N. Şnayder-Ammannın rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti Şəhidlər Xiyabanında Azərbaycanın müstəqilliyi və ərazi bütövlüyü uğrunda canlarından keçmiş qəhrəmanlarımızın xatirəsini ehtiramla yad edib, “Əbədi Məşəl” abidəsi önünə əklil qoyub.
Sonra Bakı Biznes Mərkəzində İqtisadiyyat naziri Şahin Mustafayev İsveçrə Konfederasiyasının Federal müşaviri, İqtisadi Məsələlər, Təhsil və Tədqiqatlar üzrə Federal Departamentin rəhbəri Yohan N. Şnayder-Ammannın rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti ilə görüşüb.
Görüşdə nazir Şahin Mustafayev Azərbaycan-İsveçrə əlaqələrinin inkişaf etdiyini, Azərbaycan Respublikası Prezidentinin ölkələrimiz arasında əməkdaşlığın genişlənməsinə önəm verdiyini vurğulayıb. Bildirilib ki, Azərbaycanın dövlət başçısı hər il İsveçrədə keçirilən Davos Forumunda və digər mühüm tədbirlərdə iştirak edir.
Azərbaycan Respublikası Hökuməti ilə İsveçrə Federal Şurası arasında ticarət və iqtisadi əməkdaşlıq üzrə Birgə Komissiyanın iclasları və digər tədbirlər keçirilir, iqtisadi əməkdaşlığın genişləndirilməsi müzakirə edilir. 2019-cu ilin əvvəlində İsveçrədə Komissiyanın VIII iclasının keçiriləcəyi gözlənilir.
Hazırda Azərbaycanda İsveçrə kapitallı 71 şirkət fəaliyyət göstərir. Azərbaycan bankçılıq və maliyyə sahəsində SECO (İqtisadi Məsələlər üzrə Dövlət Katibliyi) və SDC (Əməkdaşlıq və İnkişaf Agentliyi) ilə geniş əməkdaşlıq həyata keçirir. Belə ki SECO ilə 38 layihə, SDC ilə isə 16 layihə icra olunur. İsveçrə isə Azərbaycana 730 milyon dollara yaxın, Azərbaycan tərəfindən İsveçrəyə 1,2 mlrd. dollar investisiya yatırıb. SOCAR İsveçrədə uğurla fəaliyyət göstərir.
2017-ci ildə ölkələrimiz arasında ticarət dövriyyəsi 240 mln. dollar təşkil edib ki, bu da 40%-dən çox artım deməkdir. Bu il də artım tendensiyasi davam edir və bu ilin yanvar-may aylarında ticarət dövriyyəsi 80%-dən çox artıb.
Bu yaxınlarda İqtisadiyyat Nazirliyi tərəfindən İsveçrəyə təşkil olunmuş ixrac missiyası çərçivəsində keçirilən görüşlərdə Azərbaycanın fındıq məhsullarının İsveçrəyə ixracına dair ilkin razılaşmalar əldə olunub. Bu sahədə Azərbaycanın potensialı böyükdür və ölkəmiz əsas fındıq ixracatçılarındandır.
Azərbaycanın geniş nəqliyyat infrastrukturu və tranzit potensialı barədə məlumat verən nazir Şahin Mustafayev qeyd edib ki, İsveçə şirkətləri Bakı-Tbilisi-Qars və Bakı Beynəlxalq Dəniz Ticarət Limanının imkanlarından yararlana, eləcə də Ələtdə yaradılacaq Xüsusi İqtisadi Zonada fəaliyyət göstərə bilərlər.
Gələcək əməkdaşlıq istiqamətləri barədə danışan Şahin Mustafayev sənaye, kənd təsərrüfatı, investisiya qoyuluşu, əczaçılıq və tibb xidməti, tranzit daşımaları, turizm və s. sahələrdə əlaqələrin genişləndirilməsi imkanlarını, iş adamları arasında əməkdaşlığın təşviqi üçün biznes forumların, sərgi və yarmarkaların təşkilinin davam etdirilməsinin əhəmiyyətini vurğulayıb.
Həmin gün rəsmi şəxslərin və iş adamlarının iştirakı ilə İqtisadiyyat Nazirliyinin dəstəyi, Azərbaycanda İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Fondunun (AZPROMO) təşkilatçılığı ilə Azərbaycan-İsveçrə biznes forumu keçirilib.Tədbirdə rəsmi şəxslərlə yanaşı, hər iki tərəfdən maliyyə və sığorta, bankçılıq, əczaçılıq, tikinti, kənd təsərrüfatı, turizm, logistika və digər sahələrdə fəaliyyət göstərən şirkətlərin nümayəndələri iştirak edib.
Biznes forumda Azərbaycan iqtisadiyyatı barədə məlumat verən nazir Şahin Mustafayev qeyd edib ki, Azərbaycanın iqtisadiyyatda əldə etdiyi nailiyyətlər beynəlxalq təşkilatların hesabtalarında da öz əksini tapıb. Azərbaycan 2018-ci il üzrə Dünya İqtisadi Forumunun “Qlobal rəqabətlilik reytinqi”ndə 137 ölkə arasında 35-ci, Dünya Bankının “Doing Business” hesabatında 190 ölkə arasında 57-ci, Dünya İqtisadi Forumunun İnklüziv İnkişaf Reytinqində inkişafda olan ölkələr arasında 3-cü yerdə qərarlaşıb.
İqtisadiyyat naziri son illər ərzində Azərbaycan-İsveçrə iqtisadi əməkdaşlığının uğurla inkişaf etdiyini və iki ölkə arasında əlaqələrin genişləndirilməsində özəl bölmənin rolunu vurğulayıb.
Azərbaycan və İsveçrə iş adamları arasında əlaqələrin genişlənməsi, yeni əməkdaşlığın qurulması baxımdan bugünkü biznes forumun əhəmiyyətini qeyd edən iqtisadiyyat naziri İsveçrə şirkətlərini Azərbaycanda həyata keçirilən investisiya layihələrində, ölkədə yaradılan sənaye parklarında və məhəllələrində, aqroparklarda birgə fəal iştiraka dəvət edib.
İsveçrə Konfederasiyasının Federal Məclis Üzvü, İsveçrə Federal İqtisadiyyat, Təhsil və Tədqiqatlar Departamentinin rəhbəri Yohan Şnayder-Ammann Azərbaycan iqtisadiyyatının inkişafından məmnunluğunu və ölkəmizin iqtisadiyyatına investisiya yatırmaqda maraqlı olduqlarını diqqətə çatdırıb.
Yohan Şnayder Amman İsveçrə və Azərbaycan arasında iqtisadi əlaqələrin daha da genişləndirilməsi üçün mövcud potensialdan istifadənin, iş adamları arasında əlaqələrin genişləndirilməsinin İsveçrə-Azərbaycan iqtisadi-ticarət əməkdaşlığının inkişafında əhəmiyyətini, iqtisadi əlaqələrin inkişaf istiqamətləri barədə fikirlərini diqqətə çatdırıb.
Tədbir çərçivəsində Azərbaycanın və İsveçrənin biznes və investisiya mühiti barədə təqdimatlar keçirilib.
Daha sonra İsveçrə Konfederasiyasının Federal müşaviri, İqtisadi Məsələlər, Təhsil və Tədqiqatlar üzrə Federal Departamentin rəhbəri Yohan N.Şnayder-Ammannın rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti Sumqayıt Kimya Sənaye Parkına səfər edib, burada görülən işlərlə və investorlar üçün yaradılmış əlverişli şəraitlə, SKSP-da inşa olunan İsveçrə investisiyalı tikinti qatqılarının istehsalı zavodu ilə tanış olub.

Делегация во главе с Федеральным советником Швейцарской Конфедерации, главой Федерального департамента по экономическим вопросам, вопросам образования и исследований Иоганном Н. Шнайдер Амманом, почтила память наших героях, погибших за независимость и территориальную целостность Азербайджана на Аллее шехидов и возложила венок к памятнику «Вечного огня».
Далее в Бакинском Бизнес Центре состоялась встреча министра экономики Шахин Мустафаева с делегацией во главе с Федеральным советником Швейцарской Конфедерации, главой Федерального департамента по экономическим вопросам, вопросам образования и исследований Иоганном Н. Шнайдер Амманом.
В ходе встречи министр Шахин Мустафаев подчеркнул, что азербайджано-швейцарские отношения успешно развиваются, и Президент Азербайджанской Республики придает большое значение расширению сотрудничества между нашими странами. Было также отмечено, что каждый год Глава Государства посещает Давосский форум и другие значимые мероприятия проводимые в Швейцарии. Проводятся заседания Совместной комиссии по торгово-экономическому сотрудничеству между Правительством Азербайджанской Республики и Швейцарским федеральным советом и другие мероприятия, а также обсуждается расширение экономического сотрудничества между нашими странами. Ожидается, что VIII заседание Комиссии состоится в Швейцарии в начале 2019 года.
В настоящее время в Азербайджане действуют 71 компания со швейцарским капиталом. Азербайджан сотрудничает с SECO (Государственный секретариат по экономическим вопросам) и SDC (Агентство по сотрудничеству и развитию) в банковском и финансовом секторах. Таким образом, реализуются 38 проектов с SECO и 16 проектов с SDC. Швейцария инвестировала около $ 730 млн USD в Азербайджан, а Азербайджан вложил 1,2 млрд USD в Швейцарию. SOCAR успешно действует в Швейцарии.
Торговый оборот между нашими странами в 2017 году достиг 240 млн USD, и это составило 40% прироста. Тенденция роста продолжается в этом году, и торговый оборот увеличился более чем на 80% в январе-мае текущего года. На недавних встречах, проводимых в рамках экспортной миссии, организованной Министерством экономики Швейцарии, были достигнуты предварительные соглашения об экспорте азербайджанского лесного ореха в Швейцарию. Было подчеркнуто, что потенциал Азербайджана в этой области велик, и наша страна является одним из основных экспортеров орехов.
Говоря о широкой транспортной инфраструктуре и транзитном потенциале Азербайджана, Шахин Мустафаев отметил, что швейцарские компании могут воспользоваться возможностями линии Баку-Тбилиси-Карс и Бакинского международного морского порта, а также действовать в Особой экономической зоне, которая будет создана в Алате.
Говоря о будущем сотрудничестве, Шахин Мустафаев подчеркнул важность продолжения организации бизнес-форумов, выставок и ярмарок для развития промышленности, сельского хозяйства, инвестиций, фармацевтических и медицинских услуг, транзитных перевозок, туризма и других сфер между двумя государствами.
Азербайджано-Швейцарский бизнес-форум был проведен при поддержке Министерства экономики и организации Азербайджанского фонда поощрения экспорта и инвестиций с участием официальных лиц и бизнесменов с обеих сторон. В мероприятии наряду с официальными лицами, приняли участие представители компаний, задействованных в сфере финансов и страхования, фармацевтики строительства, сельского хозяйства, туризма, логистики и других областях экономики.
Говоря об экономике Азербайджана, Шахин Мустафаев отметил, что достижения Азербайджана в экономике отражены в отчетах международных организаций. Азербайджан занял 35-е место среди 137 стран в рейтинге глобальной конкурентоспособности Всемирного экономического форума 2018 года, 57-е место среди 190 стран в отчете Всемирного банка по Ведению бизнеса и 3-е место среди развивающихся стран в рейтинге Всемирного экономического форума по Инклюзивному развитию.
Министр экономики подчеркнул успешное развитие азербайджано-швейцарского экономического сотрудничества в последние годы и роль частного сектора в расширении отношений между двумя странами. Отметив важность проведенного бизнес-форума для расширения связей между предпринимателями Азербайджана и Швейцарии и налаживания нового сотрудничества, министр экономики пригласил швейцарские компании активно участвовать в инвестиционных проектах, реализуемых в Азербайджане, в индустриальных парках и блоках, а также в агропарках созданных в стране.
Член Федеральной Ассамблеи Швейцарской Конфедерации, глава Федерального департамента по экономическим вопросам, образованию и исследованиям Иоганн Н.Шнайдер Амман, особо подчеркнул, что он удовлетворен экономическим развитием Азербайджана и заинтересован в инвестировании в экономику страна.
Иоганн Шнайдер Амман обратил внимание на использование существующего потенциала для дальнейшего расширения экономических отношений между Швейцарией и Азербайджаном, расширение отношений между предпринимателями и их важность в развитии швейцарско-азербайджанского торгово-экономического сотрудничества.
В рамках мероприятия были сделаны презентации о деловой и инвестиционной среде Азербайджана и Швейцарии.
Бизнес-форум продолжился двусторонними встречами бизнесменов.
Затем делегация во главе с федеральным советником Швейцарской Конфедерации Иоганном Н. Шнайдером Амманом, руководителем Федерального департамента по экономическим вопросам, образованию и исследованиям, посетила Сумгаитский промышленный парк и ознакомилась с заводом по производству строительных примесей, построенным в СПП на основе швейцарских инвестиций, также ознакомилась с выполненными работами и благоприятными условиями, созданными для инвесторов.