Azərbaycan-İtaliya arasında iqtisadi əlaqələr genişlənir
İyulun 18-də Azərbaycan-İtaliya işgüzar görüşü keçirilib. Tədbirdə Azərbaycan və İtaliya tərəfdən rəsmi şəxslərlə yanaşı, maliyyə, tikinti, kənd təsərrüfatı, logistika və digər sahələrdə fəaliyyət göstərən sahibkarlar iştirak edib.
İqtisadiyyat nazirinin müavini Rüfət Məmmədov Azərbaycanda iqtisadiyyatın şaxələndirilməsi, qeyri-neft sektorunun inkişafı, biznes mühitinin davamlı olaraq yaxşılaşdırılması istiqamətində reallaşdırılan tədbirlər, özəl sektorun inkişafının stimullaşdırılması, ixracın genişləndirilməsi, "Made in Azerbaijan" brendinin və xarici investisiyaların təşviqi məqsədilə görülən işlər, Azərbaycan-İtaliya iqtisadi əməkdaşlığının genişləndirilməsi imkanları barədə məlumat verib. Qeyd edilib ki, indiyədək ölkəmizdə 100-ə yaxın İtaliya şirkəti qeydiyyatdan keçib. Azərbaycan-İtaliya əlaqələri iqtisadiyyatın müxtəlif sahələrini əhatə edir, qarşılıqlı investisiya qoyuluşları həyata keçirilir. Bildirilib ki, Azərbaycan-İtaliya əlaqələrinin genişləndirilməsi və iş adamları arasında əməkdaşlığın təşviqi məqsədilə indiyədək 18 biznes forum və işgüzar görüş keçirilib, 2015-ci ildə Azərbaycan ilk dəfə olaraq İtaliyada keçirilən “Milan Expo 2015” sərgisində milli stendlə təmsil olunub. İkitərəfli əlaqələrin genişlənməsində Azərbaycan-İtaliya Hökumətlərarası Komissiyasının rolunu qeyd edən Rüfət Məmmədov Komissiyanın 4 iclasının keçirildiyini diqqətə çatdırıb.
İtaliyanın iqtisadi inkişaf nazirinin müavini Mikele Ceraçi ölkəsinin Azərbaycanla əlaqələrə önəm verdiyini və ölkəmizlə əməkdaşlığın inkişafında maraqlı olduğunu bildirib. Qeyd olunub ki, ölkələrimiz iqtisadiyyatın müxtəlif sahələrində uğurla əməkdaşlıq edir və bu əlaqələrin inkişafı üçün imkanlar genişdir.
Tədbirdə Azərbaycan və İtaliya arasında enerji, infrastruktur, nəqliyyat və logistika, aqrar sahələrdə əlaqələrə və əməkdaşlıq perspektivlərinə dair dəyirmi masalar keçirilib.
Dövlət və özəl sektoru təmsil edən nümayəndələrin iştirakı ilə “Enerji və yaşıl texnologiyalar” mövzusunda keçirilmiş Dəyirmi Masada Azərbaycan və İtaliyanın energetika sahəsində fəaliyyət göstərən müəssisələri arasında əməkdaşlıq və birgə layihələrin həyata keçirilməsi barədə fikir mübadiləsi aparılıb, şirkətlərin fəaliyyətinə dair təqdimatlar keçirilib. Azərbaycan-İtaliya arasında müxtəlif sahələrdə əməkdaşlığın inkişaf etdiyi diqqətə çatdırılıb. Dəyirmi Masada ölkələrimiz arasında energetika sahəsində əməkdaşlığın inkişafı istiqamətləri, Azərbaycanın bərpa olunan enerji və “yaşıl texnologiyalar” sahəsində potensialının bir çox layihələrin həyata keçirilməsinə geniş imkanlar yaratdığı vurğulanıb.
“İnfrastruktur, nəqliyyat və logistika” Dəyirmi Masasında nəqliyyat-tranzit sahəsində əməkdaşlığın genişləndirilməsi perspektivləri müzakirələr aparılıb, Azərbaycanda yaradılmış əlverişli infrastruktur, Bakı-Tbilisi-Qars dəmir yolunun, Bakı Beynəlxalq Dəniz Ticarət Limanının yaratdığı imkanlar və digər məsələlər barədə məlumat verilib və bu imkanlardan yararlanmaqla əlaqələrin genişləndirilməsi ilə bağlı müzakirələr aparılıb.
“Aqrosənaye və kənd təsərrüfatının transformasiyası” mövzusunda keçirilən Dəyirmi Masada isə hər iki ölkənin kənd təsərrüfatı sahəsində təcrübəsinə, bu sahədə qabaqcıl texnologiyaların tətbiq olunmasına, ixracın genişləndirilməsinə dair fikir mübadiləsi aparılıb, şirkətlər tərəfindən təqdimatlar keçirilib. Dəyirmi Masada müvafiq dövlət orqanlarının, aqrar sahədə fəaliyyət göstərən şirkətlərin nümayəndələri iştirak ediblər. Dəyirmi Masada kənd təsərrüfatı sahəsində əməkdaşlığın, eləcə də ixracın genişləndirilməsi ilə bağlı fikir mübadiləsi aparılıb.

18 июля состоялась деловая встреча между Азербайджаном и Италией. Наряду с официальными лицами на мероприятии приняли участие предприниматели, специализирующиеся в сферах финансов, строительства, сельского хозяйства, логистики и т.д.
Заместитель министра экономики Руфат Мамедов предоставил информацию о диверсификации экономики в Азербайджане, развитии ненефтяного сектора, мероприятиях, реализованных в области регулярного улучшения бизнес сферы, стимуляции частного сектора, расширении экспорта, работе, проводимой с целью поощрения бренда "Made in Azerbaijan" и зарубежных инвестиций, а также о перспективах расширении экономического сотрудничества между Азербайджаном и Италией. Было отмечено, что до сих пор в нашей стране было зарегистрировано около 100 итальянских компаний. Отношения между Азербайджаном и Италией охватывают различные области экономики, реализовываются взаимные капиталовложения. Было также подчеркнуто, что с целью расширения связей между Азербайджаном и Италией и поощрения сотрудничества между предпринимателями было реализовано 18 бизнес форумов и деловых встреч, в 2015 г. Азербайджан впервые был представлен на выставке “Milan Expo 2015” в Италии национальным стендом. Подчеркивая роль Азербайджано-Итальянской Межправительственной Комиссии в расширении двухсторонних отношений, Руфат Мамедов отметил, что состоялось 4 заседания Комиссии.
Заместитель министра экономики Италии Микеле Джерачи отметил, что его страна придает большое значение отношениям с Азербайджаном и заинтересована в развитии сотрудничества с нашей страной. Было отмечено, что наши страны успешно сотрудничают в различных сферах экономики и имеются широкие перспективы для их развития.
На мероприятии состоялись круговые столы по отношениям и сотрудничеству между Азербайджаном и Италией в сферах энергетики, инфраструктуры, транспорта и логистики, а также в аграрной области.
На круговом столе, проведенным на тему «Энергия и зеленые технологии» с участием представителей государственного и частного секторов, Азербайджанские и Итальянские предприятия, действующие в сфере энергетики обменялись мнениями касательно сотрудничества и реализации совместных проектов, также были проведены презентации о деятельности компаний. Было отмечено, что отношения между Азербайджаном и Италией развиваются в различных областях. На круговом столе были подчеркнуты направления развития сотрудничества между странами в области энергетики, также то, что восстанавливаемая энергетика Азербайджана и его потенциал в сфере «зеленых технологий» создают широкие возможности в реализации многих проектов.
На круговом столе «Инфраструктура, транспорт и логистика» были проведены обсуждения касательно перспектив для расширения отношений в транспортно-транзитной области, была предоставлена информация о благоприятной инфраструктуре, созданной в Азербайджане, возможностях, созданных посредством железной дороги Баку-Тбилиси-Карс, Бакинского Международного Морского Торгового Порта, а также о других вопросах и обсуждались перспективы расширения связей, используя эти возможности.
На круговом столе, проведенном на тему «Аграрная индустрия и трансформация сельского хозяйства» состоялся обмен мнениями касательно опыта обеих стран в области сельского хозяйства, применения передовых технологий в данной сфере и расширения экспорта, также были проведены различные презентации со стороны компаний. На круговом столе приняли участие представители различных госструктур и компаний, специализирующихся в аграрной области. На круговом столе состоялся обмен мнениями о расширении сотрудничества в сфере сельского хозяйства, а также экспорта.