Azərbaycan-İtaliya arasında iqtisadi əlaqələr genişlənir
İyulun 18-də Azərbaycan-İtaliya işgüzar görüşü keçirilib. Tədbirdə Azərbaycan və İtaliya tərəfdən rəsmi şəxslərlə yanaşı, maliyyə, tikinti, kənd təsərrüfatı, logistika və digər sahələrdə fəaliyyət göstərən sahibkarlar iştirak edib.
İqtisadiyyat nazirinin müavini Rüfət Məmmədov Azərbaycanda iqtisadiyyatın şaxələndirilməsi, qeyri-neft sektorunun inkişafı, biznes mühitinin davamlı olaraq yaxşılaşdırılması istiqamətində reallaşdırılan tədbirlər, özəl sektorun inkişafının stimullaşdırılması, ixracın genişləndirilməsi, "Made in Azerbaijan" brendinin və xarici investisiyaların təşviqi məqsədilə görülən işlər, Azərbaycan-İtaliya iqtisadi əməkdaşlığının genişləndirilməsi imkanları barədə məlumat verib. Qeyd edilib ki, indiyədək ölkəmizdə 100-ə yaxın İtaliya şirkəti qeydiyyatdan keçib. Azərbaycan-İtaliya əlaqələri iqtisadiyyatın müxtəlif sahələrini əhatə edir, qarşılıqlı investisiya qoyuluşları həyata keçirilir. Bildirilib ki, Azərbaycan-İtaliya əlaqələrinin genişləndirilməsi və iş adamları arasında əməkdaşlığın təşviqi məqsədilə indiyədək 18 biznes forum və işgüzar görüş keçirilib, 2015-ci ildə Azərbaycan ilk dəfə olaraq İtaliyada keçirilən “Milan Expo 2015” sərgisində milli stendlə təmsil olunub. İkitərəfli əlaqələrin genişlənməsində Azərbaycan-İtaliya Hökumətlərarası Komissiyasının rolunu qeyd edən Rüfət Məmmədov Komissiyanın 4 iclasının keçirildiyini diqqətə çatdırıb.
İtaliyanın iqtisadi inkişaf nazirinin müavini Mikele Ceraçi ölkəsinin Azərbaycanla əlaqələrə önəm verdiyini və ölkəmizlə əməkdaşlığın inkişafında maraqlı olduğunu bildirib. Qeyd olunub ki, ölkələrimiz iqtisadiyyatın müxtəlif sahələrində uğurla əməkdaşlıq edir və bu əlaqələrin inkişafı üçün imkanlar genişdir.
Tədbirdə Azərbaycan və İtaliya arasında enerji, infrastruktur, nəqliyyat və logistika, aqrar sahələrdə əlaqələrə və əməkdaşlıq perspektivlərinə dair dəyirmi masalar keçirilib.
Dövlət və özəl sektoru təmsil edən nümayəndələrin iştirakı ilə “Enerji və yaşıl texnologiyalar” mövzusunda keçirilmiş Dəyirmi Masada Azərbaycan və İtaliyanın energetika sahəsində fəaliyyət göstərən müəssisələri arasında əməkdaşlıq və birgə layihələrin həyata keçirilməsi barədə fikir mübadiləsi aparılıb, şirkətlərin fəaliyyətinə dair təqdimatlar keçirilib. Azərbaycan-İtaliya arasında müxtəlif sahələrdə əməkdaşlığın inkişaf etdiyi diqqətə çatdırılıb. Dəyirmi Masada ölkələrimiz arasında energetika sahəsində əməkdaşlığın inkişafı istiqamətləri, Azərbaycanın bərpa olunan enerji və “yaşıl texnologiyalar” sahəsində potensialının bir çox layihələrin həyata keçirilməsinə geniş imkanlar yaratdığı vurğulanıb.
“İnfrastruktur, nəqliyyat və logistika” Dəyirmi Masasında nəqliyyat-tranzit sahəsində əməkdaşlığın genişləndirilməsi perspektivləri müzakirələr aparılıb, Azərbaycanda yaradılmış əlverişli infrastruktur, Bakı-Tbilisi-Qars dəmir yolunun, Bakı Beynəlxalq Dəniz Ticarət Limanının yaratdığı imkanlar və digər məsələlər barədə məlumat verilib və bu imkanlardan yararlanmaqla əlaqələrin genişləndirilməsi ilə bağlı müzakirələr aparılıb.
“Aqrosənaye və kənd təsərrüfatının transformasiyası” mövzusunda keçirilən Dəyirmi Masada isə hər iki ölkənin kənd təsərrüfatı sahəsində təcrübəsinə, bu sahədə qabaqcıl texnologiyaların tətbiq olunmasına, ixracın genişləndirilməsinə dair fikir mübadiləsi aparılıb, şirkətlər tərəfindən təqdimatlar keçirilib. Dəyirmi Masada müvafiq dövlət orqanlarının, aqrar sahədə fəaliyyət göstərən şirkətlərin nümayəndələri iştirak ediblər. Dəyirmi Masada kənd təsərrüfatı sahəsində əməkdaşlığın, eləcə də ixracın genişləndirilməsi ilə bağlı fikir mübadiləsi aparılıb.

On July 18 Azerbaijan-Italy business meeting was held. Alongside with officials from both countries, the business owners dealing with financies, construction, agriculture, logistics and other fields attended the event.
Deputy minister of Economy Rufat Mamadov informed about economy diversification in Azerbaijan, development of non-oil sector, the masures carried out towards permanent improvement of business environment, stimulation of private sector development, export enhancement, actions taken for promotion of “Made in Azerbaijan” brend and foreign investments as well and the prospects of improvement of Azerbaijan-Italy economic relationships. It was noted that up to now about 100 Italien companies have been registered in our country. Azerbaijan-Italy relationships cover various spheres of economy, mutual investments are being realized. It was emphasized that for enhancement of Azerbaijan-Italy relationships and promotion of cooperation between business owners were held 18 busness forums and business meetings up to now, in 2015 Azerbaijan was for the first time represented at “Milan Expo 2015” exhibition in Italy with national stand. Rufat Mammadov noted the role of Azerbaijan-Italy Intergovernmental Commission in enhancement of bilateral relationships and informed that four meetings of Commission have been held.
Deputy minister of Economic Development of Italy Mikele Jerachi noted that his country attaches great significance to the relationships with Azerbaijan and is interested in the developement of cooperation with our country. It was also noted that our countries successfully cooperate in different fields of economy and the prospects for improvement of these relationships are wide.
At the event were held round tables on relationships and cooperation prospects between Azerbaijan and Italy in energy, infrastructure, transport and logistics, agriculture fields.
At the round table held with the participation of representatives from both state and private sectors on “Energy and green technologies”, exchange of ideas was made on the cooperation and realization of mutual projects between Azerbaijani and Italien enterprises dealing with energy sector, the presentations on companies activity made as well.
It was noted that the cooperation between Azerbaijan and Italy develops in various spheres. At the round table the development directions in energetics between our countries were highlightened and noted that the potential in restorable energy of Azerbaijan and “green technologies” creates wide prospects in realization of numerous projects.
At the round table on “Infrastructure, transport and logistics” were discussed the opportunities of cooperation enhancement in transport-logistics field, the information on the favourable infrastructure enabled in Azerbaijan, as well as on the prospects created through Baku-Tbilisi-Gars railway and Baku International Sea Trade Port and other issues provided, the discussions were made also on the relationships enhancement taking advantage of these possibilities.
At the round table on “Agroindustry and transformation of agriculture” exchange of ideas was made on experience of both countries in this field, implementation of state-of-the-art technologies here and export enhancement, the companies made presentations as well. The representatives of different state authorities and the companies dealing with agriculture attended the event. Exchange of ideas was made on improvement of cooperation in agriculture and export as well.