Avqustun 10-da Bakı Biznes Mərkəzində Azərbaycan - Tacikistan işgüzar görüşü keçirilib.
Tədbirdə hər iki tərəfdən rəsmi şəxslərlə yanaşı, sənaye, tikinti, İKT, turizm, maliyyə, logistika, nəqliyyat və s. sahələrdə fəaliyyət göstərən 40-dan çox iş adamı iştirak edib.
İşgüzar görüşdə çıxış edən iqtisadiyyat naziri, Azərbaycan Respublikası və Tacikistan Respublikası arasında ticarət-iqtisadi əməkdaşlıq məsələləri üzrə birgə Hökumətlərarası Komissiyanın həmsədri Şahin Mustafayev işgüzar görüşün Tacikistan Prezidentinin Azərbaycana səfəri çərçivəsində təşkil olunduğunu, iş adamlarının iştirakı ilə belə tədbirlərin mütəmadi olaraq keçirildiyini vurğulayıb. 2017-ci ildə Bakıda keçirilmiş Azərbaycan-Tacikistan Hökumətlərarası Komissiyasının 4-cü iclası çərçivəsində Tacikistanın investisiya imkanlarına dair təqdimatın təşkil olunduğunu xatırladan nazir Şahin Mustafayev bugünkü tədbirin də ölkələrimiz arasında əməkdaşlığın genişləndirilməsi baxımından səmərəli olacağına əminliyini bildirib. Vurğulanıb ki, işgüzar görüşdə bir çox Azərbaycan şirkətlərinin nümayəndələrinin iştirak etməsi yerli sahibkakarların Tacikistan iqtisadiyyatına olan marağını göstərir. Ölkələrimiz arasında müxtəlif sahələrdə əlaqələrin uğurla inkişaf etdiyini qeyd edən nazir Şahin Mustafayev sənaye, o cümlədən dağ-mədən sənayesi, kənd təsərrüfatı, İKT, nəqliyyat və digər sahələrdə əməkdaşlıq, birgə layihələrin reallaşdırılması, iqtisadi-ticarət əlaqələrinin genişləndirilməsi üçün böyük imkanların olduğunu diqqətə çatdırıb.
Tacikistanın iqtisadi inkişaf və ticarət naziri Nehmatullo Hikmatullozoda qeyd edib ki, Tacikistan Prezidentinin Azərbaycana səfəri və səfər çərçivəsində keçirilmiş yüksək səviyyəli görüşlər ölkələrimiz arasında iqtisadi-ticarət əlaqələrinin inkişafı üçün geniş imkanların olduğunu göstərir. Nazir Nehmatullo Hikmatullozoda Azərbaycan-Tacikistan Hökumətlərarası Komissiyasının fəaliyyətinin müxtəlif sahələrdə əlaqələrin inkişafı və yeni əməkdaşlıq sahələrinin müəyyənləşdirilməsi baxımından önəmli olduğunu bildirib. Tacikistanın investisiya imkanlarına və ikitərəfli əməkdaşlığın genişləndirilməsinə dair təqdimatında isə nazir Nehmatullo Hikmatullozoda ölkəsinin iqtisadiyyatına, investisiya mühitinə, həyata keçirilən layihələrə və potensial əməkdaşlıq istiqamətlərinə dair məlumat verib, Azərbaycan iş adamlarını Tacikistanda həyata keçirilən layihələrdə fəal iştiraka və investisiya qoyuluşuna dəvət edib.
Sonra işgüzar görüşdə iştirak edən yerli şirkətlərin təmsilçiləri fəaliyyətləri barədə məlumat verib, sənaye, İKT, kənd təsərrüfatı, nəqliyyat sahələrində əməkdaşlıq imkanlarına dair müzakirələr aparılıb, Tacikistan rəsmiləri Azərbaycan iş adamlarını maraqlandıran sualları cavablandırıblar.

On 10 August in Baku Business Center Azerbaijan-Tajikistan business meeting was held.
Along with officials from both sides, more than 40 businessmen dealing with the fields of industry, construction, ICT, tourism, financies, logistics, transport and etc. attended the event.
In his speech at the event the Minister of Economy, Cochairman of Azerbaijan-Tajikistan Joint Intergovernmental Commission on the issues of Trading and Economic Contribution Shahin Mustafayev emphasized that this meeting has been organized within the visit of Tajikistan Republic President to Azerbaijan and such events are being held regularly. Minister Shahin Mustafayev remembered that within the 4th meeting of Azerbaijan-Tajikistan Intergovernmental Comission held in Baku in 2017 a presentation on investment prospects in Tajikistan had been made and expressed his certainty that today’s event will be also profitable for enhancement of colloboration between our counties. It was emphasized that the participation of many representatives of Azerbaijani companies at the events shows their concernment in Tajikistan economy. Shahin Mustafayev noted that the relashionships between our countries develop in various fields successfully and emphasized that there is a great potential for the contribution, realization of joint projects in such fields as industry, mining industry, agriculture, ICT, transport and enhancement of economic-trading relationships.
The Minister of Economic Development and Trade of Tajikistan Nehmatullo Hikmatullozoda noted that high level meetings organized within the visit of Tajikistan president to Azerbaijan show the wide prospects for the development of economic-trading relashinships between our countries. The Minister Nehmatullo Hikmatullozoda noted that the activity of Azerbaijan-Tajikistan Intergovernmental Comission is important for the development of relationships in different spheres and specification of new contribution fields. In his presentation on investment prospects of Tajikistan and enhancement of bilateral contribution minister Nehmatullo Hikmatullozoda informed the attendees about his countrie’s economy, investment environment, carried out projects and potential contribution directions and invited Azerbaijan business owners to close participation in the projects and capital investments realized in Tajikistan as well.
Then, the representatives of local companies attending the event provided information on the activity of their companies, the discussion on contribution prospects in the spheres of industry, ICT, agriculture, transport, as well as Tajikistan officials replied to the questions interesting Azerbaijani businessmen.