Oktyabrın 21-də Bakıda Azərbaycanda İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Fondunun (AZPROMO) və "Business Cem" Sement İstehsalçıları Birliyinin birgə təşkilatçılığı ilə Avrasiya Sement İstehsalçılarının Forumu keçirilmişdir.
Forumda 14 ölkədən sement istehsalı sahəsində fəaliyyət göstərən 70-dən çox iri şirkətlərin nümayəndələri iştirak etmişdir.
Tədbiri giriş sözü ilə açan İqtisadi İnkişaf Nazirinin müavini Niyazi Səfərov Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə ölkə iqtisadiyyatının dinamik və davamlı inkişaf etdiyini vurğumış, qazanılmış uğurlar barədə məlumat vermişdir. Ölkə iqtisadiyyatında makroiqtisadi sabitliyin qorunub saxlanıldığı, yüksək templi iqtisadi artıma nail olunduğu, son 10 ildə ÜDM-nin 3,4 dəfə artdığı diqqətə çatdırılmışdır. Tikinti materialları istehsalının ölkə sənayesinin əsas sahələrindən biri olduğunu qeyd edən Niyazi Səfərov bu dövr ərzində tikinti materialları istehsalının 2.5 dəfə, o cümlədən sement istehsalının 2.3 dəfə artdığını vurğulamışdır. Bildirilmişdir ki, tikinti materiallarının istehsalı üzrə sahibkarlığın inkişafı daim diqqətdə saxlanılmış və bunun nəticəsidir ki, bu sahədə məhsul istehsalında qeyri-dövlət sektorunun xüsusi çəkisi 94%-ə yüksəlmişdir. Bu günkü forum sement istehsalçıları arasında əlaqələrin inkişafında, tərəfdaşlıq əlaqələrinin genişləndirilməsində əhəmiyyətli olacaqdır.
Azərbaycanda İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Fondunun (AZPROMO) rəhbəri Rüfət Məmmədov Azərbaycanda sahibkarlar üçün yaradılmış əlverişli biznes və investisiya mühiti, ölkəmizin iştirakçısı olduğu irimiqyaslı regional layihələr və AZPROMO-nun fəaliyyəti barədə məlumat vermiş, AZPROMO-nun nümayəndəsi Ömər Əfəndiyev isə "Azərbaycanda biznes mühiti və tikinti sektoru" mövzusunda geniş təqdimatla çıxış etmişdir.
Forumda Qazaxıstan Tikinti Materialları Sənayesi Assosiasiyası prezidenti Maral Tompiev "Qazaxıstanda inşaat materialları sənayesinin inkişafının perspektivləri", Rusiya Milli İnşaatçılar Birliyinin sədr müavini Anatoli Sedov " Rusiya Federasiyasının inşaat kompleksinin hazırkı vəziyyəti", Rusiya Sement İstehsalçıları İttifaqının komitə rəhbəri Viçeslav Boltenko "Rusiyada sement sənayesinin vəziyyəti və əməkdaşlığın inkişafı perspektivləri", "Norm" MMC-nin baş direktoru HəsənYalçınkaya "Azərbaycanın artan iqtisadi qüdrəti üçün sement", "Akkord Sənaye Tkinti İnvestisiya Korporasiyası" İdarə Heyəti sədrinin müavini Suat Calbiyik "Azərbaycanın qərb bölgəsində böyük sənaye mərkəzi", Holcim Azərbaycan şirkətinin marketinq, satış və loqistika üzrə direktoru Carlos Roig Terres "Holcim və Azərbaycanın tikinti sənayesinin inkişafında onun rolu", mövzusunda Almaniyanın "Loesche", "Mollers" "Hazemag & EPR GmbH", Avstriyanın "Unitherm Cemcon", Rusiyanın "İnkontreyd", "FLSmidth Russia" "Termo Texno" şirkətlərinin nümayəndələri və başqaları təmsil etdikləri şirkətlərin fəaliyyətləri barədə təqdimatlarla çıxış etmişlər. Forumda təmsil olunan şirkətlərin iştirakı ilə "Sementin xüsusi növlərinin istehsalı və tətbiqi" mövzusunda Dəyirmi Masa və müzakirələr keçirilmişdir. İki gün davam edəcək Forum çərçivəsində həmçinin, "Sement sənayesi və bazarı" 24-cü Beynəlxalq Sərgi keçirilir.

The Eurasian Cement Forum held in Baku
On October 21, the Eurasian Cement Forum was held by the Azerbaijan Export and Investment Promotion Foundation (AZPROMO) jointly with "BusinessCem" organization in Baku.
Over 70 cement producers from 14 countries participated at the event.
Opening the forum, Niyazi Safarov, Deputy Minister of Economic Development informed the guest dynamic and sustainable development of the economy, the achievements and successes under the leadership of the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev. It was noted that macroeconomic stability was preserved, high speed economic growth was achieved, GDP grew by 3.4 times in the last 10 years. Niyazi Safarov highlighted that the production of construction materials is one of the most important sectors of the industry in the country. Over the past 10 years production of construction materials raised 2.5, as well as cement production increased by 2.3 times. Share of non-state sector in this sphere climbed to 94%. Today's forum will be important in development of relations between cement producers and expansion of partnership ties.
Rufat Mammadov, the head of Azerbaijan Export and Investment Promotion Foundation, gave information on favorable business and investment environment, large-scale regional projects implemented and AZPROMO's activity. Furthermore, Omar Afandiyev, made a presentation on "Business climate and construction sector in Azerbaijan".
Moreover, the President of the Kazakh Industry and Construction Materials Association Maral Tompiev, Deputy Chairman of the Russian National Constructors Association Anatoly Sedov, the committee chairman of the Union of Russian Cement Producers Vyacheslav Boltenko, General Manager of "Norm" LLC Hasan Yalchinkaya, deputy chairman at "Akkord Industry-Construction Investment Corporation" Suat Calbiyik, Holcim's directors for sales, marketing and logistics Carlos Terres made presentations on "Prospects for the development of construction materials industry in Kazakhstan", "The current state of the construction of the Russian Federation", "The situation of cement industry and the prospects for the development of cooperation", "Cement for the growing economic power of Azerbaijan", "Major industrial center of the western region", "Holcim and its role in the development of the construction industry of Azerbaijan" relatively. The representatives of "Loesche", "Mollers" "Hazemag & EPR GmbH" companies of Germany, "Unitherm Cemcon" company of Austria, "İnkontreyd", "FLSmidth Russia" "Termo Texno" companies of Russia and other officials made speeches about the activities of their companies at the forum.
The Round Table on "Production and application of the special types of cement" was held with the participation of the companies represented in the forum.
Within the framework of the two-day forum, the 24th International Exhibition "Cement industry and the market" is held.