V Azərbaycan-Rusiya Regionlararası Forumu çərçivəsində bir sıra sənədlər imzalanmışdır
İyunun 24-də Qəbələdə V Azərbaycan-Rusiya Regionlararası Forumu öz işini davam etdirmişdir. Forumun 2-ci günü kənd təsərrüfatı, turizm, bank işi, sahibkarlıq sahəsində əlaqələrə və əməkdaşlıq perspektivlərinə dair dəyirmi masalar keçirilmişdir.
Azərbaycan və Rusiya tərəfdən dövlət qurumlarının nümayəndələri ilə yanaşı, bir sıra turizm şirkətlərinin nümayəndələrinin iştirak etdiyiturizm sahəsində yeni əməkdaşlıq imkanları üzrə Dəyirmi Masadahər iki ölkənin turizm potensialı və bu sahənin inkişafı üçün həyata keçirilən tədbirlər barədə məlumat verilmiş, bu sahədə əməkdaşlıq perspektivləri müzakirə edilmişdir.
Kənd təsərrüfatı üzrə keçirilmiş Dəyirmi Masada hər iki ölkənin kənd təsərrüfatı sahəsində təcrübəsinə, bu sahədə tətbiq olunan qabaqcıl texnologiyalara və yeniliklərə, ixracın genişləndirilməsinə, ekoloji təmiz kənd təsərrüfatı məhsullarının istehsalına, əməkdaşlığın inkişafına dair ətraflı fikir mübadiləsi aparılmış, şirkətlər tərəfindən müxtəlif təqdimatlar keçirilmişdir. Dəyirmi Masada müvafiq dövlət orqanlarının, aqrar sahədə ixtisaslaşmış şirkətlərin, institut və təhsil müəssisələrinin nümayəndələri iştirak etmişlər.
Azərbaycan tərəfindən Mərkəzi Bankın və bir sıra kommersiya banklarının, Sahibkarlığa Kömək Milli Fondunun, Rusiya tərəfindən isə müxtəlif bankların nümayəndələrinin qatıldığı bankçılıq üzrə Dəyirmi Masada Azərbaycan və Rusiya bankları arasında əməkdaşlığın inkişaf tarixi, əldə olunan nailiyyətlər, birgə həyata keçirilmiş layihələr və gələcək əməkdaşlıq perspektivləri müzakirə olunmuşdur. Tədbirdə həmçinin, hər iki ölkənin bankları arasında qarşılıqlı təcrübə mübadiləsinin aparılmasına və işgüzar əlaqələrin daha da genişləndirilməsi imkanlarına dair fikir mübadiləsi aparılmış, qarşılıqlı maraq doğuran suallar cavablandırılmışdır.
Sahibkarlıq sahəsində əməkdaşlığa dair Dəyirmi Masada hər iki ölkənin dövlət qurumlarının nümayəndələrinin və iş adamlarının çıxışları dinlənilmiş, AZPROMO tərəfindən Azərbaycanda biznes və investisiya imkanlarına dair məlumat verilmiş, Rusiya Federasiyasının Ticarət və Sənaye Palatasının funksiya və xidmətlər sistemi haqqında videoçarx nümayiş olunmuş, iş adamları arasında ikitərəfli görüşlər keçirilmişdir.
Forumda yekun nitqi ilə çıxış edən Azərbaycan Respublikasının iqtisadiyyat və sənaye naziri Şahin Mustafayev və Rusiya Federasiyasının regional inkişaf naziri İqor Slyunyayev Qəbələdə keçirilmiş V Azərbaycan-Rusiya Regionlararası Forumun işinin uğurlu olduğunu, iki ölkə arasında əlaqələrin inkişafına öz töhfəsini verəcəyini vurğulamışlar.
Sonra 23-24 iyun tarixlərində keçirilmiş dəyirmi masalar (turizm, humanitar, aqrar, bankçılıq, sahibkarlıq, investisiya, nəqliyyat və energetika sahələri üzrə) çərçivəsində aparılan müzakirələr və əldə olunan nəticələr barədə moderatorların məruzələri dinlənilmişdir. Daha sonra Azərbaycan və Rusiya arasında əməkdaşlığa dair bir sıra sənədlər – Azərbaycan Respublikasının İqtisadiyyat və Sənaye Nazirliyi ilə Rusiya Federasiyasının Regional İnkişaf Nazirliyi arasında qarşılıqlı anlaşmaya dair, Rusiyanın İnvestisiya Agentliyi ilə AZPROMO arasında əməkdaşlıq haqqında memorandumlar, eləcə də Həştərxan Turizm Birliyi ilə Azərbaycan Turizm Assosiasiyası arasında turizm sahəsində əməkdaşlıq haqqında, Ural Turizm Assosiasiyası və Azərbaycan Turizm Assosiasiyası arasında turizm sahəsində əməkdaşlıq barədə, "Həştərxan regional kanal"ı MMC ilə Azərbaycanın regional televiziyası arasında sazişlər imzalanmışdır.
Forum çərçivəsində Azərbaycanın və Rusiyanın bir sıra şirkətləri arasında da əməkdaşlığa dair sənədlər imzalanmışdır. Belə ki, forum zamanı Rusiya Federasiyasının Rastov vilayətinin İqtisadi İnkişaf Nazirliyi ilə Azərbaycanın "Mətanət A" şirkəti arasında Saziş, Rusiyanın "Aqroholdinq starıysad" ASC ilə Azərbaycanın "CTC Holdinq" şirkəti arasında əməkdaşlıq haqqında Saziş, "Dağıstan Ticarət Evi" ASC ilə Azərbaycanın "Azeksfrukt" şirkəti arasında əməkdaşlıq haqqında Saziş, "Dağıstan Steklotara" MMC ilə "Azərsun Holdinq" arasında qablaşdırma ilə bağlı təchizat sahəsində əməkdaşlıq haqqında Saziş, Dağıstanın "Yuqaqroholdinq" şirkəti ilə Azərbaycanın "İnvestment Group" MMC arasında Müqavilə imzalanmışdır.
V Azərbaycan-Rusiya Regionlararası Forumunun iştirakçılarının Azərbaycan Respublikasının və Rusiya Federasiyasının prezidentlərinə müraciəti qəbul olunmuşdur. Qeyd edək ki, iyunun 24-də V Azərbaycan-Rusiya Regionlararası Forumunda iştirak etmək məqsədilə ölkəmizdə səfərdə olan Rusiya Federasiyasının regional inkişaf naziri İqor Slyunyayev Rusiyada layihələr həyata keçirən Azərbaycan şirkətlərinin rəhbərləri ilə görüşmüşdür. Görüşdə cənab Slyunyayev Azərbaycan şirkətlərinin Rusiyada həyata keçirdikləri layihələrin icrası ilə maraqlanmış, iş adamlarının istəklərini dinləmişdir. Görüşdə həmçinin, əlaqələrin daha da genişləndirilməsi ilə bağlı müzakirələr aparılmışdır.
Rusiya nümayəndə heyəti həmçinin, iyunun 24-də Qəbələ Konserv Zavodunda, Qəbələ Atıcılıq Mərkəzində olmuş, Qəbələnənin turizm potensialı ilə tanış olmuşdur.

Several documents were signed during the V Azerbaijan-Russia Interregional Forum
On June 24, the V Azerbaijani-Russian Interregional Forum continued in Gabala. The roundtables on the relations and prospects for cooperation in the fields of agriculture, tourism, banking, and business were held on the second day of the Forum.
The information on tourism potential of the two countries and the measures carried out for the development of this area were given to the participants, as well as the prospects of cooperation in this field were discussed in the Roundtable on Opportunities for cooperation in tourism. Along with representatives of the state bodies of Azerbaijan and Russia, the representatives of tourism companies attended the Roundtable.
The views on the experience in the field of agriculture in both countries, the advanced technologies and innovations applied in this area, the expansion of exports, the production of ecologically clean agricultural products were exchanged, as well as various presentations were held by the companies in the Roundtable on Agriculture. Roundtable was attended by representatives of the relevant government agencies, companies that specialize in the agricultural area, institutions and educational institutions.
The history of the development of cooperation between Azerbaijan and Russian banks, achievements, joint projects and future prospects for cooperation were discussed in the Roundtable on Banking held with the participation of the representatives of the Central Bank and a number of commercial banks, the National Fund for Entrepreneurship Support, as well as the Russian banks. At the same time, exchange of experience between the banks of the two countries, the possibilities of further expansion of business relations were discussed; questions of mutual interest were answered, too.
The representatives of the government agencies of both countries and businessmen delivered speeches, AZPROMO informed about business and investment opportunities in Azerbaijan, a video on the functions and services of Chamber of Commerce and Industry of the Russian Federation were displayed, bilateral meeting were held between businessmen.
Making closing remarks at the forum, the Minister of Industry and Economy Shahin Mustafayev and Minister of Regional Development of the Russian Federation Igor Slyunyayev pointed out that the forum would contribute to the development of bilateral relations between the two countries.
Then the moderators' reports were heard on the discussions and conclusions of the round tables held on June 23-24 (tourism, humanities, and agriculture, banking, business, and investment, transport and energy sectors).
The agreements on the cooperation have been signed with a number of Azerbaijani and Russian companies within the framework of the forum. In particular, the agreements on the cooperation were signed among the Russian Ministry on economic development of the Rostov region and the Azerbaijani "Matanat A" company, Russian "Agroholding Stariy Sad" OJSC and the Azerbaijani "CTC Holding" company, "Trade House of Dagestan" JSC and Azexfruit company. The agreement on cooperation in the sphere of delivery of glass to Azerbaijan was signed between the Dagestan Glass containers LLC and Azersun Holding. Also an agreement was signed between the Dagestan's "Yugagroholding" and "Investment Group" LLC of Azerbaijan.
The forum adopted an appeal addressed to the Presidents of Azerbaijan and Russia.
It should be noted that the Minister of Regional Development of the Russian Federation Igor Slyunyayev met with the heads of the Azerbaijani companies that implementing projects in Russia. During the meeting, Igor Slyunyayev interested in the implementation of projects carried out in Russia, as well as listened to the businessmen' requests. The expansion of relations were also discussed in the meeting.
The Russian delegation visited Gabala Canning Factory, Gabala Shooting Center, and got acquainted with tourism potential of Gabala.