Azərbaycanın investisiya imkanları təqdim olunub
Fevralın 25-də İran İslam Respublikasının Şərqi Azərbaycan vilayətinin iş adamlarından ibarət nümayəndə heyətinin Azərbaycana səfəri çərçivəsində İqtisadiyyat Nazirliyinin dəstəyi, Azərbaycanda İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Fondunun (AZPROMO) təşkilatçılığı ilə Bakıda Azərbaycan-İran işgüzar görüşü keçirilmişdir.
Tədbirdə mədən, qida, kimya, yüngül sənaye, tikinti və mebel istehsalı sahələrində fəaliyyət göstərən 50-dən çox azərbaycanlı və iranlı iş adamı iştirak etmişdir.
İqtisadiyyat nazirinin müavini Sahil Babayev Azərbaycan və İran arasında siyasi-iqtisadi əlaqələrin inkişaf etdiyini, dövlət başçılarının qarşılıqlı rəsmi səfərlərinin əməkdaşlığın genişlənməsində mühüm əhəmiyyətini vurğulamışdır. Qeyd edilmişdir ki, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin bu günlərdə İran İslam Respublikasına rəsmi səfəri çərçivəsində aparılmış müzakirələr və imzalanmış sənədlər iki ölkə arasında əməkdaşlığın inkişafında mühüm əhəmiyyət kəsb edir.
Azərbaycan və İran arasında müxtəlif sahələr üzrə işçi qrupları fəaliyyət göstərir, birgə biznes forum, işgüzar görüş və sərgilər təşkil olunur. Bununla belə, iki ölkə arasında iqtisadiyyatın müxtəlif sahələrində əlaqələrin genişləndirilməsi üçün böyük imkanlar var. Sahil Babyev Şərqi Azərbaycan vilayətinin iş adamlarının ölkəmizə səfəri çərçivəsində təşkil edilmiş bugünkü işgüzar görüşün də əməkdaşlığın inkişafına, ticarət əlaqələrinin genişlənməsinə töhfə verəcəyini bildirmişdir. Sahil Babayev iranlı sahibkarları azərbaycanlı həmkarları ilə fəal əməkdaşlığa dəvət etmişdir.
Tədbirdə İran iş adamlarına Azərbaycanda yaradılmış əlverişli biznes və investisiya mühiti, sahibkarlara göstərilən dövlət dəstəyi mexanizmləri, xarici investorlar üçün yaradılmış əlverişli şərait barədə geniş məlumat verilmişdir.
İranın Azərbaycandakı Fövqəladə və Səlahiyyətli səfiri Möhsün Pakayin ölkələrimiz arasında əməkdaşlığın digər sahələrdə olduğu kimi iqtisadi sahədə də uğurla davam etdiyini vurğulamışdır. İki ölkə arasında əlaqələrin yeni inkişaf mərhələsinə qədəm qoyduğunu diqqətə çatdıran səfir Pakayin  yüksək səviyyəli qarşılıqlı səfərlərinin, keçirilmiş görüşlərin Azərbaycan-İran əlaqələrinin inkişafına təkan verdiyini xüsusi qeyd etmişdir.
İşgüzar görüş Azərbaycan və İran iş adamlarının əlaqələrin genişləndirilməsi perspektivlərinin müzakirə olunduğu ikitərəfli görüşlərlə davam etmişdir.

Investment opportunities of Azerbaijan were presented
During the visit of a delegation of East Azerbaijan province of Islamic Republic of Iran, Azerbaijan-Iran business meeting was organized by Azerbaijan Export and Investment Promotion Foundation (AZPROMO), with a support of the Ministry of Economy on February 25.
More than 50 Azerbaijani and Iranian businessmen operating in mining, food industry, chemistry, light industry, construction and furniture production attended the business meeting.
Deputy Minister of Economy Sahil Babayev pointed out the development of political and economic ties between Azerbaijan and Iran, and emphasized the importance of mutual visits of heads of state in expanding cooperation. It was noted that the discussions held and the documents signed within the framework of Azerbaijani President Ilham Aliyev's official visit to the Islamic Republic of Iran in these days was of great importance to the development of cooperation between the two countries.
Working groups in various fields between Azerbaijan and Iran are operating, joint business forums, meetings and exhibitions are organized. Iran is one of the main trade partners of Azerbaijan. However, there are great opportunities for expansion of relations between the two countries in various sectors of the economy. Today's business meeting will contribute to the development of cooperation, as well as enhancing trade relations between the two countries. Mr. Sahil Babayev invited Iranian businessmen to active cooperation with Azerbaijani counterparts.
Iranian businessmen were informed on favorable business and investment climate, state support mechanisms for entrepreneurs, favorable conditions for foreign investors in Azerbaijan.
The Ambassador of the Islamic Republic of Iran Mohsen Pakayin noted that cooperation continued successfully in the economic field between the two countries, as in other areas.
Noting the relations between the two countries entered a new stage of development, the ambassador pointed out that high-level mutual visits, meetings gave an impetus to the development of the Azerbaijani-Iranian relations.