"Made in Azerbaijan" brendinin təşviqində fərqlənən şirkətlər və iş adamları mükafatlandırılıb
Dekabrın 22-də Bakı Biznes Mərkəzində rəsmi şəxslərin, aidiyyəti dövlət qurumlarının, beynəlxalq təşkilatların nümayəndələri və iş adamlarının iştirakı ilə 2017-ci ildə "Made in Azerbaijan" brendinin təşviqi və sahibkarlığın inkişafına həsr olunmuş tədbir keçirilib. Tədbirdə İqtisadiyyat naziri Şahin Mustafayev ölkə başçısının rəhbərliyi ilə sistemli islahatların 2017-ci ildə də davam etdirildiyini, bu ilin ölkə iqtisadiyyatı üçün uğurlu keçdiyini, iqtisadiyyatın prioritet sahələrində müsbət nəticələrin əldə olunduğunu, biznes və investisiya mühitinin yaxşılaşdırılması, qeyri-neft ixracının stimullaşdırılması və digər tədbirlər nəticəsində Azərbaycanın iqtisadi potensialının daha da artdığını qeyd edib. Azərbaycan iqtisadiyyatında qeyri-neft sektorunun ixrac potensialının böyük olduğunu və bu potensialın reallaşdırılması məqsədilə Azərbaycan Respublikasının Prezidentı cənab İlham Əliyev tərəfindən yeni ixrac bazarlarına çıxışı təmin etməklə bağlı qarşıya mühüm vəzifələr qoyulduğunu diqqətə çatdıran İqtisadiyyat naziri qeyri-neft ixracının coğrafiyasının genişləndirilməsi, ənənəvi bazarlarda mövqelərimizin daha da gücləndirilməsi, rəqabətqabiliyyətli Azərbaycan məhsullarının, "Made in Azerbaijan" brendinin dünyada tanıdılması kimi məsələlərin vacibliyini qeyd edib. İqtisadiyyat naziri "Made in Azərbaycan" brendinin təşviqi məqsədi ilə təşkil olunmuş dəstək mexanizmlərinin uğurla həyata keçirildiyini bildirib, bu sahədə həyata keçirilən tədbirlər barədə məlumat verib. Diqqətə çatdırılıb ki, bu istiqamətdə həyata keçirilən tədbirlər artıq nəticələrini verməkdədir.
Belə ki, başa vurduğumuz 2017-ci ildə Almaniya, Əfqanıstan, Pakistan, Qətər, Qazaxıstan, Macarıstan, Çin, Rusiya, BƏƏ və Səudiyyə Ərəbistanıı olmaqla 10 ölkəyə 10 ixrac missiyası təşkil edilib, "Gulfood", "Worldfood Moscow" və "Anuga" kimi beynəlxalq əhəmiyyətli ərzaq sərgilərində, həmçinin "Prowein" və "Hong Kong International Wine & Spirits Fair " beynəlxalq şərab sərgilərində yerli şirkətlərin vahid ölkə stendi altında iştirakı təmin olunub, il ərzində qeyri-neft məhsullarının ixracına görə yerli sahibkarlara 2,7 milyon manatdan çox ixrac təşviqi ödənilib. Azərbaycan məhsullarının müxtəlif xarici bazarlara ixracına dair ilkin razılıqlar əldə edilib, sifarişlər qəbul olunub, müqavilələr imzalanıb və bir sıra hallarda faktiki ixrac həyata keçirilib. Şübhəsiz ki, dövlət səviyyəsində sahibkarlığın və ixracın dəstəklənməsi üçün bu atılan addımlar Azərbaycan iqtisadiyyatında ixrac hədəfli məhsul istehsalının miqyasının bundan sonra da əhəmiyyətli dərəcədə artmasına, məhsulların keyfiyyətinin daha da yaxşılaşmasına və həm yerli, həm də xarici bazarlarda rəqabətə davamlı yerli məhsulların çeşidlərinin genişlənməsinə gətirib çıxaracaqdır. Şahin Mustafayev özəl bölmənin inkişafına göstərdiyi böyük diqqət və qayğıya görə ölkə sahibkarları adından Azərbaycan Respublikasının Prezidentinə təşəkkür edib.
Kənd təsərrüfatı naziri Heydər Əsədov ölkə rəhbərliyi tərəfindən bu sahəyə böyük diqqət və qayğı gəstərildiyini vurğulayıb, qəbul olunmuş qərar və sərəncamlar, həyata keçirilən institusional islahatlar və kənd təsərrüfatı məhsulları istehsalçılarına yaradılan şərait, kənd təsərrüfatı məhsullarının ixracının stimullaşdırılması tədbirlərindən danışıb. Aparılan uğurlu iqtisadi siyasətin tərkib hissəsi olan aqrar islahatların real nəticələr verdiyi və bu sektorda fəaliyyət göstərən sahibkarların rolu qeyd edilib.
Dövlət Gömrük Komitəsinin sədri Aydın Əliyev çıxışında Azərbaycan Respublikasının Prezidentinin gömrük sahəsində qarşıya qoyduğu vəzifələri, 2017-ci ildə bu sahədə həyata keçirilən islahatları və görülmüş işləri diqqətə çatdırıb.
Sahibkarlar (İşəgötürənlər) Təşkilatları Milli Konfederasiyasının prezidenti Məmməd Musayev sahibkarlığın inkişafına göstərilən dövlət qayğısından danışıb, sahibkarlığın dəstəklənməsi, dövlət - sahibkar münasibətlərinin daha da inkişafı istiqamətində həyata keçirilən islahatların əhəmiyyətini vurğulayıb.
Meyvə və Tərəvəz İstehsalçıları və İxracatçıları Assosiasiyasının sədri Bəşir Quliyev dövlət başçısının tapşırığı və İqtisadiyyat Nazirliyinin dəstəyi ilə ötən il yaradılan Assosiasiya tərəfindən meyvə-tərəvəz istehsalı və ixracı istiqamətində görülən işləri diqqətə çatdırıb.
Fındıq İstehsalçıları və İxracatçıları Assosiasiyasının sədri İsmayıl Orucov Azərbaycanda findıqçılığın inkişafı üçün geniş imkanların olduğunu və bu sahədə dövlət dəstəyi ilə keçirilən təşviq tədbirlərinin rolunu vurğulayıb. Qeyd olunub ki, Assosiasiyaya üzv olan şirkətlər yeni dəstək mexanizmlərindən, xüsusilə ixrac təşviqi və "Made in Azerbaijan" brendinin tanıdılması ilə bağlı tədbirlərdən faydalanır, ixrac imkanlarını genişləndirirlər.
Tədbirdə dövlət başçısının Sərəncamı ilə Azərbaycan Respublikasının iqtisadi inkişafına verdikləri töhfəyə və sahibkarlığın genişləndirilməsi ilə bağlı dövlət siyasətinin həyata keçirilməsində səmərəli fəaliyyətlərinə görə təltif olunan 23 sahibkara və sahibkarlar təşkilatlarının nümayəndələrinə orden və medallar, 2017-ci ildə "Made in Azerbaijan" brendinin təşviqi sahəsində müəyyən edilmiş nominasiyalar üzrə seçilmiş 8 şirkətə İqtisadiyyat Nazirliyi tərəfindən mükafatlar təqdim olunub.

22 декабря в Бакинском бизнес-центре с участием официальных лиц, ведомственных государственных учреждений, представителей международных компаний и бизнесменов состоялось мероприятие, посвященное продвижению бренда «Made in Azerbaijan» и развитию бизнеса в 2017 году.
На мероприятии министр экономики Шахин Мустафаев отметил, что систематические реформы под руководством Президента были продолжены и в 2017 году и выделил что, нынешний год был успешным для страны, были достигнуты положительные результаты в различных областях экономики в связи с улучшением бизнес среды и поощрением инвестиций, продолжилось стимулирование не нефтяного экспорта и других видов деятельности. Возрос экономический потенциал Азербайджана. Министр особо выделил, что доля экспортного потенциала ненефтяного сектора в экономике Азербайджана довольно велика, и для реализации этого потенциала президент Азербайджанской Республики г-н Ильхам Алиев поставил важные задачи по обеспечению внедрения новых экспортных рынков, отметил важность таких вопросов, как расширение ненефтяной экспортной географии, дальнейшей консолидации наших позиций на существующих рынках, а также внедрения конкурентоспособной азербайджанской продукции и продвижения бренда «Made in Azerbaijan» по всему миру. Министр экономики сказал, что поддерживающие механизмы, организованные для продвижения бренда «Made in Azerbaijan»», были успешно осуществлены, и более того, уже достигнуты положительные результаты по этим мерам.
Таким образом, в 2017-ом году было организовано 10 экспортных миссий в 10 стран мира: Германию, Афганистан, Пакистан, Катар, Казахстан, Венгрию, Китай, Россию, ОАЭ и Саудовскую Аравию; обеспечено участие азербайджанских компаний с единым стендом страны в таких международных продовольственных выставках как «Gulfood», «Worldfood Moscow» и «Anuga», а также на международных выставках вина и спиртных напитков «Prowein» и «Hong Kong International Wine & Spirits Fair»; в течение года для экспорта ненефтяной продукции местным предпринимателям было выплачено более 2.7 млн.манатов суммы поощрения экспорта; были достигнуты первоначальные договоренности об экспорте азербайджанской продукции на различные внешние рынки, подписаны контракты и в некоторых случаях, был осуществлен фактический экспорт.
Несомненно, эти шаги, предпринятые для поддержки бизнеса и инвестиций на государственном уровне, позволят и в дальнейшем значительно увеличить долю экспортной продукции в экономике Азербайджана, обеспечит дальнейшее улучшение качества продукции, а также усилит конкурентоспособность местной продукции как для внутреннего, так и для внешнего рынков.
Шахин Мустафаев выразил благодарность Президенту Азербайджанской Республики в силу его особого внимания и поддержке развития частного сектора.
Министр сельского хозяйства Гейдар Асадов также высоко оценил особое внимание и заботу со стороны Президента и рассказал о принятых главой государства Законах, изданных Указах, проведенных институциональных реформах для развития этой области, и создания благоприятной бизнес среды для экспортеров сельскохозяйственной продукции, а также стимулирования экспорта сельскохозяйственной продукции. Он также отметил, что проведенные реформы в рамках успешной экономической политики дают фактические результаты и отражают значимость предпринимателей, занятых в этой области.
Председатель Государственного Таможенного Комитета Айдын Алиев в своем выступлении выделил задачи, поставленные Президентом Азербайджанской Республики перед Государственным таможенным комитетом, и рассказал о реформах и мерах, проводимых в этой области до 2017 года.
Президент Национальной Конфедерации Организаций Предпринимателей (работодателей) Мамед Мусаев рассказал о государственной заботе о бизнесе и отметил важность проводимых реформ для поддержки бизнеса и развития отношений между государством и бизнесменом.
Председатель Ассоциации Производителей Фруктов и Овощей Азербайджана Башир Гулиев рассказал о мероприятиях по производству и экспорту фруктов и овощей, проведенных Ассоциацией, созданной в прошлом году по Указу Президента Азербайджанской Республики, и поддержке Министерства экономики.
Председатель Ассоциации производителей и экспортеров фундука Азербайджана Исмаил Оруджев отметил, что существует большой потенциал развития ореховодства в Азербайджане и выделил важность мер поощрения, осуществляемых при государственной поддержке. Было также отмечено, что компании-члены Ассоциации используют новые вспомогательные механизмы, в частности, содействие экспорту и меры по развитию бренда «Made in Azerbaijan» и повышению экспортного потенциала.
На мероприятии по распоряжению Президента Азербайджанской Республики 23 бизнесмена и представители предпринимательских организаций были награждены орденами и медалями за вклад в развитие экономики Азербайджанской Республики и эффективную деятельность по реализации государственной политики в области совершенствования бизнеса, и 8 компаниям, отобранным по номинации продвижения бренда «Made in Azerbaijan» были присуждены награды Министерством экономики.