İqtisadiyyat Nazirliyinin dəstəyi və Azərbaycanda İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Fondunun (AZPROMO) təşkilatçılığı ilə Azərbaycan Şərab İstehsalçıları və İxracatçıları Assosiasiyasının üzvləri ilə görüş keçirilib.
Tədbirdə iqtisadiyyat naziri Şahin Mustafayev Azərbaycan Respublikası Prezidentinin rəhbərliyi ilə qeyri-neft sektorunun inkişafı istiqamətində həyata keçirilən islahatlar, yerli istehsalın stimullaşdırılması, rəqabətədavamlı qeyri-neft məhsullarının istehsalı, ixracatçılara yaradılmış əlverişli şərait, "Made in Azerbaijan" brendinin xarici ölkələrdə tanıdılması və xarici investisiyaların təşviqi istiqamətində görülən işlər barədə məlumat verib.
İstehsalın və ixracın dəstəklənməsi üçün kompleks və ardıcıl tədbirlərin həyata keçirildiyini vurğulayan nazir Şahin Mustafayev Şərab İstehsalçıları və İxracatçıları Assosiasiyasının yaradılmasının sahibkarlığın inkişafı, eləcə də şərab istehsalı və ixracının artırılması, ölkəmizin ixrac imkanlarının genişləndirilməsi baxımından əhəmiyyətini qeyd edib. Qeyri-neft məhsulları ixracının artırılması istiqamətində özəl bölməyə hərtərəfli dövlət dəstəyi göstərildiyini vurğulayan iqtisadiyyat naziri bu sahədə ixracın təşviqi mexanizminin mühüm rol oynadığını diqqətə çatdırıb. Bildirilib ki, ixrac təşviqinin 45%-ə yaxını üzüm şərabı və digər spirtli içkilərin payına düşür.
Qeyd edilib ki, qeyri-neft ixracının genişləndirilməsi məqsədilə həyata keçirilən ixrac missiyalarında və sərgilərdə Azərbaycan istehsalı olan şərablara böyük maraq göstərilir. İndiyədək Azərbaycan məhsulu olan şərablar 7 ixrac missiyasında və 7 beynəlxalq sərgilərdə vahid ölkə stendində təmsil olunub. Azərbaycanın Belarus, Ukrayna və Latviyada yaradılmış ticarət evlərində yerli şərab məhsullarımız nümayiş olunur. Şərabçılığın inkişafı və təşviqi məqsədi ilə Çinin Şanxay şəhərində, daha sonra isə Pekin və digər şəhərlərdə, eləcə də Rusiyada Şərab Evlərinin açılması planlaşdırılır.
Tədbirdə Şərab İstehsalçıları və İxracatçıları Assosiasiyasının üzvləri şərab istehsalçılarına dəstək mexanizmlərinin və “Made in Azərbaycan” brendinin təşviqi tədbirlərinin sahibkarlara böyük stimul yaratdığını vurğulayıblar. Qeyd olunub ki, Şərab İstehsalçıları və İxracatçıları Assosiasiyasının üzvləri bir çox biznes-forumlarda və digər tədbirlərdə iştirak edir, məhsullarını təşviq etmək imkanı qazanır və uğurlu nəticələr əldə edirlər.
Görüşdə “2018–2025-ci illərdə Azərbaycan Respublikasında şərabçılığın inkişafına dair Dövlət Proqramı”ndan irəli gələn vəzifələr və onların icrası, şərab məhsullarının istehsalı və ixracının artırılması imkanları müzakirə olunub, sahibkarların təklifləri dinlənilib, sualları cavablandırılıb.

Были проведены обсуждения с виноделами
Состоялась встреча с членами Ассоциации виноделов и экспортеров Азербайджана при поддержке Министерства экономики и организации Азербайджанского фонда поощрения экспорта и инвестиций (AZPROMO).
На мероприятии, министр экономики Шахином Мустафаев представил участникам информацию о проводимых в области развития ненефтяного сектора реформах под руководством Президента Азербайджанской Республики, многочисленных мерах, выполненных в области стимулирования местного производства, конкурентоспособной ненефтяной продукции, благоприятных для экспортеров условиях, продвижении бренда «Made in Azerbaijan» зарубежом и привлечении иностранных инвестиций.
Министр Шахин Мустафаев, подчеркнув необходимость реализации комплексных и последовательных мер по поддержке производства и экспорта, отметил большое значение создания Ассоциации виноделов и экспортеров с точки зрения развития предпринимательства, а также увеличения производства и экспорта вина и расширения возможностей экспорта. Шахин Мустафаев также проинформировал, что частному сектору оказывается широкая государственная поддержка в увеличении экспорта ненефтяной продукции, и что механизм поощрения экспорта играет важную роль в этой области. Было отмечено, что около 45% стимулирования экспорта приходится на долю виноградного вина и других алкогольных напитков.
Было отмечено, что вина, производимые в Азербайджане, вызывают большой интерес в рамках экспортных миссий и выставок, проводимых в целях расширения ненефтяного экспорта. До настоящего времени Азербайджанские вина были представлены в 7 экспортных миссиях и 7 международных выставках в рамках единого стенда страны. Местные вина демонстрируются в коммерческих домах, созданных в Беларуси, Украине и Латвии. В целях развития и продвижения виноделия планируется открыть винные дома в Шанхае, Пекине и других городах Китая, а также в России.