İqtisadiyyat Nazirliyinin dəstəyi və Azərbaycanda İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Fondunun (AZPROMO) təşkilatçılığı ilə Azərbaycan Şərab İstehsalçıları və İxracatçıları Assosiasiyasının üzvləri ilə görüş keçirilib.
Tədbirdə iqtisadiyyat naziri Şahin Mustafayev Azərbaycan Respublikası Prezidentinin rəhbərliyi ilə qeyri-neft sektorunun inkişafı istiqamətində həyata keçirilən islahatlar, yerli istehsalın stimullaşdırılması, rəqabətədavamlı qeyri-neft məhsullarının istehsalı, ixracatçılara yaradılmış əlverişli şərait, "Made in Azerbaijan" brendinin xarici ölkələrdə tanıdılması və xarici investisiyaların təşviqi istiqamətində görülən işlər barədə məlumat verib.
İstehsalın və ixracın dəstəklənməsi üçün kompleks və ardıcıl tədbirlərin həyata keçirildiyini vurğulayan nazir Şahin Mustafayev Şərab İstehsalçıları və İxracatçıları Assosiasiyasının yaradılmasının sahibkarlığın inkişafı, eləcə də şərab istehsalı və ixracının artırılması, ölkəmizin ixrac imkanlarının genişləndirilməsi baxımından əhəmiyyətini qeyd edib. Qeyri-neft məhsulları ixracının artırılması istiqamətində özəl bölməyə hərtərəfli dövlət dəstəyi göstərildiyini vurğulayan iqtisadiyyat naziri bu sahədə ixracın təşviqi mexanizminin mühüm rol oynadığını diqqətə çatdırıb. Bildirilib ki, ixrac təşviqinin 45%-ə yaxını üzüm şərabı və digər spirtli içkilərin payına düşür.
Qeyd edilib ki, qeyri-neft ixracının genişləndirilməsi məqsədilə həyata keçirilən ixrac missiyalarında və sərgilərdə Azərbaycan istehsalı olan şərablara böyük maraq göstərilir. İndiyədək Azərbaycan məhsulu olan şərablar 7 ixrac missiyasında və 7 beynəlxalq sərgilərdə vahid ölkə stendində təmsil olunub. Azərbaycanın Belarus, Ukrayna və Latviyada yaradılmış ticarət evlərində yerli şərab məhsullarımız nümayiş olunur. Şərabçılığın inkişafı və təşviqi məqsədi ilə Çinin Şanxay şəhərində, daha sonra isə Pekin və digər şəhərlərdə, eləcə də Rusiyada Şərab Evlərinin açılması planlaşdırılır.
Tədbirdə Şərab İstehsalçıları və İxracatçıları Assosiasiyasının üzvləri şərab istehsalçılarına dəstək mexanizmlərinin və “Made in Azərbaycan” brendinin təşviqi tədbirlərinin sahibkarlara böyük stimul yaratdığını vurğulayıblar. Qeyd olunub ki, Şərab İstehsalçıları və İxracatçıları Assosiasiyasının üzvləri bir çox biznes-forumlarda və digər tədbirlərdə iştirak edir, məhsullarını təşviq etmək imkanı qazanır və uğurlu nəticələr əldə edirlər.
Görüşdə “2018–2025-ci illərdə Azərbaycan Respublikasında şərabçılığın inkişafına dair Dövlət Proqramı”ndan irəli gələn vəzifələr və onların icrası, şərab məhsullarının istehsalı və ixracının artırılması imkanları müzakirə olunub, sahibkarların təklifləri dinlənilib, sualları cavablandırılıb.

The meeting was held with the members of Azerbaijan Wine Manufacturers and Exporters Association by the support of the Ministry of Economy and the organization of Azerbaijan Export and Investment Promotion Fund (AZPROMO).
In the event, the Minister of Economy Shahin Mustafayev provided information on the reforms held in the field of development of non-oil sector under the leadership of the President of the Republic of Azerbaijan, works done in the field of stimulation of local production, competitive non-oil products, favorable conditions for exporters, promotion of "Made in Azerbaijan" brand abroad and promotion of foreign investments.
The minister Shahin Mustafayev emphasizing implementation of complex and consistent measures to support production and export, stressed the importance of creation of the Wine Manufacturers and Exporters Association in terms of entrepreneurship development, as well as the increase of wine production and export, and expansion of our export opportunities. Emphasizing that comprehensive state support was provided to the private sector in increasing the export of non-oil products, the Minister of Economy pointed out that the export promotion mechanism plays an important role in this area. It was noted that about 45% of the export incentives account for grape wine and other alcoholic beverages.
It was noted that the wines produced in Azerbaijan gain great interest in the export missions and exhibitions carried out in order to expand non-oil exports. So far, wines produced in Azerbaijan have been represented in 7 export missions and 7 international exhibitions on a single country stand. Our local wines are demonstrated at commercial houses created in Belarus, Ukraine and Latvia. In order to develop and promote wine-making, it is planned to open wine houses in Shanghai, China, and then to Beijing and other cities, as well as in Russia.
In the event, the members of the Wine Manufacturers and Exporters Association emphasized that the support mechanisms for wine producers and the promotion of "Made in Azerbaijan" brand were a great stimulus for entrepreneurs. It was noted that members of the Wine Producers and Exporters Association are participating in many business forums and other events, promoting their products and achieving successful results.