Xarici ölkələrdə Azərbaycanın ticarət evlərinin fəaliyyətinə dair müzakirələr aparılıb
Azərbaycan məhsullarının ixracının genişləndirilməsi və “Made in Azerbaijan” brendinin xarici bazarlarda tanıdılması məqsədilə ticarət evlərinin açılması əhəmiyyətli tədbirlərdəndir. İqtisadiyyat Nazirliyinin dəstəyi və Azərbaycanda İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Fondunun (AZPROMO) təşkilatçılığı ilə avqustun 15-də Bakı Biznes Mərkəzində keçirilən İxracatçılar Klubunun növbəti iclası da məhz Azərbaycanın xarici ölkələrdəki ticarət evlərinin yaradılmasına və fəaliyyətinə həsr olunub. Tədbirdə iqtisadiyyatın müxtəlif sahələrində fəaliyyət göstərən istehsalçı şirkətlərin 150-ə yaxın nümayəndəsi iştirak edib.
İqtisadiyyat nazirinin müavini Rüfət Məmmədov qeyd edib ki, Azərbaycan Respublikası Prezidentinin tapşırığına uyğun olaraq, Azərbaycan məhsullarının ixracının dəstəklənməsi, ixracın həcminin və coğrafiyasının genişləndirilməsi, "Made in Azerbaijan" brendinin təşviqi məqsədilə artıq 3 ölkədə - Belarus, Latviya və Ukraynada Azərbaycan Ticarət Evi fəaliyyət göstərir. Azərbaycanın ilk ticarət evi 2017-ci ildə Belarusda açılıb. Ukrayna və Latviyadakı ticarət evləri isə bu il fəaliyyətə başlayıb. Ticarət evlərində Azərbaycan şirkətlərinin istehsal etdiyi müxtəlif növ məhsulların daimi sərgisi fəaliyyət göstərir. Bu sərgilərdə şərab və konyak, meyvə şirələri, kompotlar, mineral sular, tərəvəz, mürəbbələr, turşular, konservlər, bitki yağları, çay, xalça, tekstil, ipək və kosmetika malları, elektrik avadanlıqları, plastik məmulatlar və s. nümayiş olunur. 2018-ci ilin sonunadək isə Birləşmiş Ərəb Əmirlikləri, Polşa, Çin, Qazaxıstan və Rusiyada Azərbaycanın ticarət və şərab evlərinin açılması nəzərdə tutulur.
Nazir müavini Rüfət Məmmədov iş adamlarını Azərbaycanın xarici ölkələrdəki ticarət evlərində yaradılmış imkanlardan faydalanmağa və səmərəli əməkdaşlığa dəvət edib, bunun müvafiq ölkələrə ixracın artırılmasında əhəmiyyətini vurğulayıb.
İclasda Azərbaycanda qeyri-neft sektorunun inkişafı istiqamətində reallaşdırılan tədbirlər, iqtisadiyyatın şaxələndirilməsi, "Made in Azerbaijan" brendinin təşviqi və bu məqsədlə tətbiq olunan mexanizmlər, biznes mühitinin davamlı olaraq yaxşılaşdırılması istiqamətində görülən işlər barədə də məlumat verilib.

Состоялись обсуждения по деятельности Азербайджанских торговых домов зарубежом
Открытие торговых домов с целью расширения экспорта азербайджанской продукции и популяризации бренда “Made in Azerbaijan” на зарубежном рынке является одним из важных мер. Очередное заседание Клуба Экспортеров, проведенное 15 августа в Бакинском Бизнес Центре при поддержке Министерства Экономики и организации Фонда Поощрения Экспорта и Инвестиций в Азербайджане (AZPROMO), было посвящено учреждению Азербайджанских торговых домов зарубежом и их деятельности. На мероприятии приняли участие около 150 представителей компаний-производителей, специализирующихся в различных сферах экономики.
Замминистра экономики Руфат Мамедов отметил, что согласно распоряжению Президента Азербайджанской Республики, с целью поддержки экспорта Азербайджанской продукции, расширения объема и географии экспорта, а также поощрения бренда “Made in Azerbaijan”, уже в трех странах – Беларуси, Латвии и Украине действуют Азербайджанские Торговые Дома. Первый Торговый Дом Азербайджана был открыт в 2017 г. в Беларуси. Торговые Дома в Украине и Латвии приступили к деятельности в этом году. В Торговых Домах действует постоянная выставка с различной продукцией, производимой Азербайджанскими компаниями. На данных выставках демонстрируются вино и коньяк, фруктовые соки, компоты, минеральная вода, овощи, варенья, соленья, консервы, растительные масла, чай, ковры, текстиль, шелк и косметические продукты, а также электрическое оборудование, пластиковые изделия и др. До конца 2018 г. планируется открытие Азербайджанских Торговых Домов в Объединенных Арабских Эмиратах и Польше.
Замминистра Руфат Мамедов призвал предпринимателей воспользоваться возможностями, созданными в Азербайджанских Торговых Домах зарубежом и к выгодному сотрудничеству, а также демонстрировать местную продукцию в большем объеме и ассортименте на постоянных выставках, действующих в данных торговых домах.
На заседание была представлена информация о мероприятиях, реализованных в направлении развития ненефтяного сектора Азербайджана, а также о проделанной работе по поощрению бренда “Made in Azerbaijan” и продолжительному усовершенствованию бизнес среды.
В завершении были даны ответы на вопросы, интересующие предпринимателей по деятельности торговых домов.