Xarici ölkələrdə Azərbaycanın ticarət evlərinin fəaliyyətinə dair müzakirələr aparılıb
Azərbaycan məhsullarının ixracının genişləndirilməsi və “Made in Azerbaijan” brendinin xarici bazarlarda tanıdılması məqsədilə ticarət evlərinin açılması əhəmiyyətli tədbirlərdəndir. İqtisadiyyat Nazirliyinin dəstəyi və Azərbaycanda İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Fondunun (AZPROMO) təşkilatçılığı ilə avqustun 15-də Bakı Biznes Mərkəzində keçirilən İxracatçılar Klubunun növbəti iclası da məhz Azərbaycanın xarici ölkələrdəki ticarət evlərinin yaradılmasına və fəaliyyətinə həsr olunub. Tədbirdə iqtisadiyyatın müxtəlif sahələrində fəaliyyət göstərən istehsalçı şirkətlərin 150-ə yaxın nümayəndəsi iştirak edib.
İqtisadiyyat nazirinin müavini Rüfət Məmmədov qeyd edib ki, Azərbaycan Respublikası Prezidentinin tapşırığına uyğun olaraq, Azərbaycan məhsullarının ixracının dəstəklənməsi, ixracın həcminin və coğrafiyasının genişləndirilməsi, "Made in Azerbaijan" brendinin təşviqi məqsədilə artıq 3 ölkədə - Belarus, Latviya və Ukraynada Azərbaycan Ticarət Evi fəaliyyət göstərir. Azərbaycanın ilk ticarət evi 2017-ci ildə Belarusda açılıb. Ukrayna və Latviyadakı ticarət evləri isə bu il fəaliyyətə başlayıb. Ticarət evlərində Azərbaycan şirkətlərinin istehsal etdiyi müxtəlif növ məhsulların daimi sərgisi fəaliyyət göstərir. Bu sərgilərdə şərab və konyak, meyvə şirələri, kompotlar, mineral sular, tərəvəz, mürəbbələr, turşular, konservlər, bitki yağları, çay, xalça, tekstil, ipək və kosmetika malları, elektrik avadanlıqları, plastik məmulatlar və s. nümayiş olunur. 2018-ci ilin sonunadək isə Birləşmiş Ərəb Əmirlikləri, Polşa, Çin, Qazaxıstan və Rusiyada Azərbaycanın ticarət və şərab evlərinin açılması nəzərdə tutulur.
Nazir müavini Rüfət Məmmədov iş adamlarını Azərbaycanın xarici ölkələrdəki ticarət evlərində yaradılmış imkanlardan faydalanmağa və səmərəli əməkdaşlığa dəvət edib, bunun müvafiq ölkələrə ixracın artırılmasında əhəmiyyətini vurğulayıb.
İclasda Azərbaycanda qeyri-neft sektorunun inkişafı istiqamətində reallaşdırılan tədbirlər, iqtisadiyyatın şaxələndirilməsi, "Made in Azerbaijan" brendinin təşviqi və bu məqsədlə tətbiq olunan mexanizmlər, biznes mühitinin davamlı olaraq yaxşılaşdırılması istiqamətində görülən işlər barədə də məlumat verilib.

Opening Azerbaijan trading houses for the purpose of enhancement of Azerbaijan products export and promotion of “Made in Azerbaijan” brand in foreing markets is of great importance. The next meeting of Exporters Club held on August 15 in Baku Business Center with support of the Ministry of Economy and the organization of Azerbaijan Export and Investment Promotion Foundation (AZPROMO) was dedicated to the establishment and activity of Azerbaijan trading houses abroad. About 150 representative of producers companies dealing with various economy spheres attended the event.
Deputy Minister of Economy Rufat Mammadov noted that in compliance with the order of Azerbaijan Republic President, for the purpose of support Azerbaijan products export, enhancement of export volume and geography, as well as “Made in Azerbaijan” brand promotion, Azerbaijan Trading Houses function already in 3 countries – Belarus, Latvia and Ukraine. The first Trading House of Azerbaijan was opened in Belorus in 2017. The trading houses in Ukraine and Latvia started this year. At the permanent exhibition in the trading houses are presented various products manufactured by Azerbaijani companies, such as wine and cognak, fruit juices, stewed fruits, mineral water, vegetables, jams, pickles, vegetable oils, tea, carpets, textile, silk and cosmetic products, as well as electrical equipment, plastic manufactures add etc. The opening of trading houses in United Arabian Emirates and Poland is planned till the end of 2018.
Deputy-minister Rufat Mammadov invited the businessmen to take advantage of the prospects created in Azerbaijan Trading Houses abroad and beneficial corporation and present local products in a greater volume and assortment at the permanent exhibitions functioning in these trading houses as well.
At the meeting the information on the measures carried out towards the development of nonoil sector of Azerbaijan, promotion of “Made in Azerbaijan” brand, as well as those conducted for the permanent improvement of business environment was provided.
At the end, the questions interesting the businessmen on the activity of trading houses were responded.