Azərbaycanın 2012-ci ildə turizm sahəsindən əldə etdiyi gəlirlər 89% artaraq 2,433 mln ABŞ dolları təşkil etmişdir
BMÜTT-nin cari ilin iyul ayında çap olunan "UNWTO Tourism Highlights, 2013 edition" nəşrində 2011-ci ilə nisbətdə 2012-ci ilin Avropa regionu üzrə beynəlxalq turist sayının artma faizi qeyd olunmuşdur. Göstəricilərə əsasən, artım templərinə görə MDB ölkələri liderlik edir. 2012-ci ildə Azərbaycana gələn turistlərin sayı 1,986 milyon təşkil edərək, 2011-ci ildəki müvafiq göstəricidən (1,562 milyon) 27% artıq olub. Bu isə Azərbaycan üçün hətta digər ölkələrlə müqayisədə belə kifayət qədər yüksək göstəricidir.
Avropa ölkələri (MDB ölkələri daxil olmaqla) üzrə sıralamanı nəzərə alaraq, turist sayının artma faizinə görə top-5 ölkələr aşağadakılardır:
1. Gürcüstan - 36%
2. Azərbaycan - 27%
3. Moldova - 19%
4. Andorra - 15%
5. Rusiya - 13%
Eyni zamanda, turizm sahəsində əldə olunan ümumi gəlir göstəricilərini nəzərdən keçirsək, Azərbaycan 2011-ci ildə 1,287 milyon ABŞ dolları, 2012-ci ildə isə 2,433 milyon ABŞ dolları ümumi gəlir əldə etmişdir. Bu da, 89 % artıma bərabərdir. Müqayisə üçün qeyd etmək olar ki, 2012-ci ildə Gürcüstanın ümumi turizm gəlirləri 1,411 milyon ABŞ dolları, Moldovanın - 213 milyon ABŞ dolları, Rusiyanın isə 11,187 milyon ABŞ dolları təşkil etmişdir.  (mənbə Azərbaycan Respublikasının Mədəniyyət və Turizm Nazirliyinin internet səhifəsi)

UNWTO: Azerbaijan’s profit from tourism in 2012 grew by 89% up to $2.4 million
The World Tourism Organization (UNWTO) included Azerbaijan in Top 5 on the growth of tourist inflow in percentage ratio.
The Ministry of Culture and Tourism informs that in its UNWTO Tourism Highlights 2013 edition the UNWTO has published data on changes in European tourism, including the CIS countries for 2012 compared to 2011.
"According to UNWTO estimates, the CIS countries are leading in the growth of tourist inflow. So, the 1st place on the growth of tourist inflow as a percentage belongs to Georgia with index of +36%, 2nd place to Azerbaijan (+27%), the 3rd to Moldova (19%), the 4rth to Andorra (+15%), and 5th to Russia (+13%)," the edition says.
The publication also provides information about the profits from the tourism industry. So, if in 2011 Azerbaijan earned a profit of $1.287 million from tourism and in 2012 profits rose by 89% up to $2.4 million. At that, profit of Georgia from tourism in 2012 reached $1.4 million, Moldova - $213 million, and Russia - $11.187 million.