Yanvarının 28-də Azərbaycanda İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Fondunun (AZPROMO) fəaliyyəti, “Made in Azerbaijan” brendinin təşviqi istiqamətində görülən işlər və qarşıda duran vəzifələrə dair onlayn formatda mətbuat konfransı keçirilib. AZPROMO-nun rəhbəri vəzifəsini icra edən Yusif Abdullayev qeyri-neft sektorunun inkişafı istiqamətində həyata keçirilən tədbirlər, yerli istehsalın stimullaşdırılması, rəqabətədavamlı qeyri-neft məhsullarının istehsalı, ixracatçılara yaradılmış əlverişli şərait, “Made in Azerbaijan” brendinin xarici ölkələrdə tanıdılması və xarici investisiyaların təşviqi istiqamətində görülən işlər barədə məlumat verib.
Qeyd olunub ki, 2020-ci il ərzində AZPROMO-nun dəstəyi ilə Azərbaycan şirkətləri Almaniyada “Beynəlxalq Yaşıl Həftə 2020”, Rusiyada “Prodexpo 2020” və “WorldFood Moscow 2020”, BƏƏ-də “Gulfood 2020” və Çində “3-cü Çin Beynəlxalq İdxal” sərgilərində iştirak edib, Azərbaycan məhsulları “Made in Azerbaijan” vahid ölkə stendində nümayiş olunub. 2021-ci ildə də Azərbaycan sahibkarlarının beynəlxalq sərgilərdə iştirakı nəzərdə tutulur.
Məlumat verilib ki, “Made in Azerbaijan” brendinin təşviqi məqsədilə indiyədək Azərbaycan şirkətlərinin xarci ölkələrə 33 ixrac missiyası təşkil olunub, məhsullarımız 33 beynəlxalq sərgidə vahid ölkə stendində təqdim edilib.
2020-ci ildə ixrac təşviqinin ödənilməsi ilə bağlı daxil olan müraciətlər əsasında 97 sahibkarlıq subyektinə 9,6 milyon manatdan çox ixrac təşviqi ödənilib. “Made in Azerbaijan” brendinin təşviqi istiqamətində önəmli mexanizmlərdən olan “ixrac təşviqinin geri ödənilməsi” mexanizminin tətbiqi 2020-ci ilin 31 dekabr tarixindən başa çatdırılıb. Ümumilikdə indiyədək daxil olan 3297 müraciət əsasında, 3214 məktub-sərəncam verilib, 153 sahibkarlıq subyektinə 27 mln manatadək ixrac təşviqi ödənilib.
Ölkə iqtisadiyyatına birbaşa xarici investisiyaların cəlb edilməsinin AZPROMO-nun əsas fəaliyyət istiqamətlərindən olduğunu vurğulayan Yusif Abdullayev bu sahədə görülən işlər, həyata keçirilən tədbirlər barədə məlumat verib. Bildirilib ki, Beynəlxalq Maliyyə Korporasiyası ilə birgə “Birbaşa xarici investisiyaların təşviqinə dair 2021-2025-ci illər üçün Strategiya” hazırlanır və strategiyada investorlara xüsusi fərdi xidmətlərin göstərilməsi nəzərdə tutulur.
Mətbuat konfransında Azərbaycanın ixrac və investisiya imkanlarının təşviqi, yerli şirkətlərin xarici tərəfdaşları ilə işgüzar əlaqələrinin genişləndirilməsi və Azərbaycan iqtisadiyyatına investisiya qoyuluşunun artırılması istiqamətində tədbirlərin davam etdirildiyi vurğulanıb. Sonda jurnalistlərin sualları cavablandırılıb.

В AZPROMO состоялся онлайн-брифинг по итогам 2020 года
28 января состоялась онлайн пресс-конференция о деятельности Фонда поощрения экспорта и инвестиций в Азербайджане (AZPROMO), работе, проводимой в направлении продвижения бренда «Made in Azerbaijan» и предстоящих задачах. Исполняющий обязанности главы AZPROMO Юсиф Абдуллаев проинформировал участников о мерах, предпринимаемых для обеспечения развития ненефтяного сектора, стимулировании местного производства, производстве конкурентоспособной ненефтяной продукции, а также о благоприятных условиях, созданных для экспортеров, продвижении бренда «Made in Azerbaijan» в зарубежных странах и работе, проводимой в области поощрения иностранных инвестиций.
Было отмечено, что в течение 2020 года при поддержке AZPROMO азербайджанские компании приняли участие в выставках «Международная Зеленая Неделя 2020» в Германии, «Prodexpo 2020» и «WorldFood Moscow 2020» в России, «Gulfood 2020» в ОАЭ и «3-й Китайский Международный Импорт» в Китае, где азербайджанская продукция была представлена на едином стенде страны «Made in Azerbaijan». В 2021 году также предусмотрено участие азербайджанских предпринимателей в международных выставках.
Было сообщено, что с целью продвижения бренда «Made in Azerbaijan» было организовано 33 экспортных миссии азербайджанских компаний в зарубежные страны, где наша продукция была представлена на едином стенде страны на 33 международных выставках.
На основании поступивших в 2020 году обращений, связанных с выплатой экспортных поощрений, 97 субъектам предпринимательства выплачено экспортных поощрений на сумму более 9,6 млн. манатов. 31 декабря 2020 года было завершено внедрение механизма «возмещения экспортного стимулирования» - одного из важных механизмов продвижения бренда «Made in Azerbaijan». В целом на основании поступивших до сих пор 3297 обращений выдано 3214 писем-распоряжений, 153 субъектам предпринимательства выплачено стимулирование экспорта на сумму до 27 млн. манатов.
Подчеркнув, что привлечение прямых иностранных инвестиций в экономику страны является одним из основных направлений деятельности AZPROMO, Юсиф Абдуллаев проинформировал участников мероприятия о проделанной работе и осуществляемых мерах в этой сфере. Было отмечено, что совместно с Международной финансовой корпорацией разрабатывается «Стратегия по стимулированию прямых иностранных инвестиций на 2021-2025 годы», которая предусматривает предоставление инвесторам специальных индивидуальных услуг.
На пресс-конференции было подчеркнуто, что продолжаются мероприятия по продвижению экспортных и инвестиционных возможностей Азербайджана, расширению деловых связей местных компаний с зарубежными партнерами и увеличению инвестиций в экономику страны. В заключение журналисты услышали ответы на свои вопросы.