Yanvarının 28-də Azərbaycanda İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Fondunun (AZPROMO) fəaliyyəti, “Made in Azerbaijan” brendinin təşviqi istiqamətində görülən işlər və qarşıda duran vəzifələrə dair onlayn formatda mətbuat konfransı keçirilib. AZPROMO-nun rəhbəri vəzifəsini icra edən Yusif Abdullayev qeyri-neft sektorunun inkişafı istiqamətində həyata keçirilən tədbirlər, yerli istehsalın stimullaşdırılması, rəqabətədavamlı qeyri-neft məhsullarının istehsalı, ixracatçılara yaradılmış əlverişli şərait, “Made in Azerbaijan” brendinin xarici ölkələrdə tanıdılması və xarici investisiyaların təşviqi istiqamətində görülən işlər barədə məlumat verib.
Qeyd olunub ki, 2020-ci il ərzində AZPROMO-nun dəstəyi ilə Azərbaycan şirkətləri Almaniyada “Beynəlxalq Yaşıl Həftə 2020”, Rusiyada “Prodexpo 2020” və “WorldFood Moscow 2020”, BƏƏ-də “Gulfood 2020” və Çində “3-cü Çin Beynəlxalq İdxal” sərgilərində iştirak edib, Azərbaycan məhsulları “Made in Azerbaijan” vahid ölkə stendində nümayiş olunub. 2021-ci ildə də Azərbaycan sahibkarlarının beynəlxalq sərgilərdə iştirakı nəzərdə tutulur.
Məlumat verilib ki, “Made in Azerbaijan” brendinin təşviqi məqsədilə indiyədək Azərbaycan şirkətlərinin xarci ölkələrə 33 ixrac missiyası təşkil olunub, məhsullarımız 33 beynəlxalq sərgidə vahid ölkə stendində təqdim edilib.
2020-ci ildə ixrac təşviqinin ödənilməsi ilə bağlı daxil olan müraciətlər əsasında 97 sahibkarlıq subyektinə 9,6 milyon manatdan çox ixrac təşviqi ödənilib. “Made in Azerbaijan” brendinin təşviqi istiqamətində önəmli mexanizmlərdən olan “ixrac təşviqinin geri ödənilməsi” mexanizminin tətbiqi 2020-ci ilin 31 dekabr tarixindən başa çatdırılıb. Ümumilikdə indiyədək daxil olan 3297 müraciət əsasında, 3214 məktub-sərəncam verilib, 153 sahibkarlıq subyektinə 27 mln manatadək ixrac təşviqi ödənilib.
Ölkə iqtisadiyyatına birbaşa xarici investisiyaların cəlb edilməsinin AZPROMO-nun əsas fəaliyyət istiqamətlərindən olduğunu vurğulayan Yusif Abdullayev bu sahədə görülən işlər, həyata keçirilən tədbirlər barədə məlumat verib. Bildirilib ki, Beynəlxalq Maliyyə Korporasiyası ilə birgə “Birbaşa xarici investisiyaların təşviqinə dair 2021-2025-ci illər üçün Strategiya” hazırlanır və strategiyada investorlara xüsusi fərdi xidmətlərin göstərilməsi nəzərdə tutulur.
Mətbuat konfransında Azərbaycanın ixrac və investisiya imkanlarının təşviqi, yerli şirkətlərin xarici tərəfdaşları ilə işgüzar əlaqələrinin genişləndirilməsi və Azərbaycan iqtisadiyyatına investisiya qoyuluşunun artırılması istiqamətində tədbirlərin davam etdirildiyi vurğulanıb. Sonda jurnalistlərin sualları cavablandırılıb.

On 28 January 2021, an online press conference was held on the activities of the Azerbaijan Export and Investment Promotion Foundation (AZPROMO), the work done to promote the Made in Azerbaijan brand, and the future challenges. Yusif Abdullayev, acting head of AZPROMO, told the audience about measures taken to ensure the development of the non-oil sector, promotion of local production, production of competitive non-oil sector products, creation of favorable conditions for exporters, promotion of the Made in Azerbaijan brand abroad, and foreign investments in the country.
It was noted that AZPROMO has supported Azerbaijani companies’ participation in the International Green Week 2020 in Germany, Prodexpo 2020 and WorldFood Moscow 2020 in Russia, Gulf Food 2020 in the UAE, and the 3rd China International Import Exhibition in China, with Azerbaijani products presented at the Made in Azerbaijan stand. In 2021, Azerbaijani entrepreneurs are expected to participate in international exhibitions.
As reported earlier, 33 export missions of Azerbaijani companies to foreign countries have been organized to promote the Made in Azerbaijan brand whereby our products were presented at 33 international exhibitions.
Following their applications for export benefits, 97 business entities received more than AZN 9.6 million of export benefits in 2020. The Reimbursement Mechanism of Export Promotion, one of the important mechanisms to promote the Made in Azerbaijan brand, was introduced on 31 December 2020. In total, to process 3,297 applications received to date, 3,214 orders were issued, 153 business entities were paid export benefits to the amount of up to AZN 27 million.
Having underlined that attraction of direct foreign investments in the country's economy constitutes one of the main areas of AZPROMO's activity, Yusif Abdullayev informed of the work done and measures taken in this area. It was noted that the "Strategy for attracting foreign direct investment for the years 2021-2025" is currently developed jointly with the International Finance Corporation, and the strategy envisages the provision of special individual services to investors.
At the press conference, it was noted that measures are taken to promote export and investment opportunities of Azerbaijan as well as to expand business ties of local companies with foreign partners and increase investment in the economy of Azerbaijan. In the end, journalists asked questions and received answers.