Aprelin 29-da İqtisadiyyat Nazirliyinin dəstəyi, Azərbaycanda İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Fondu (AZPROMO) və Pakistan Ticarətin İnkişafı Qurumunun (TDAP) təşkilatçılığı ilə videokonfrans formatında Azərbaycan-Pakistan biznes forumu keçirilib.
Tədbirdə hər iki tərəfdən rəsmi şəxslərlə yanaşı, əczaçılıq, tekstil, sənaye, qida sənayesi və digər sahələrdə fəaliyyət göstərən şirkətlərin 90-dan çox nümayəndəsi iştirak edib.
Tədbirdə iqtisadiyyat nazirinin müavini Rövşən Nəcəf Azərbaycan və Pakistan arasındakı sıx dostluq münasibətlərindən danışıb, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti, Ali Baş Komandan İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə rəşadətli Ordumuzun qələbəsini vurğulayaraq, Pakistanın 44 günlük Vətən müharibəsi zamanı Azərbaycanın mövqeyini birmənalı dəstəkləməsinin yüksək qiymətləndirildiyini, ölkələrimiz arasında siyasi əlaqələrin yüksək səviyyədə olduğunu diqqətə çatdırıb.
Ölkələrimiz arasında həm iqtisadi, həm də digər sahələrdə əlaqələrinin daha da genişləndirilməsi üçün böyük potensial olduğunu diqqətə çatdıran Rövşən Nəcəf işgüzar dairələrin iştirakı ilə keçirilən tədbirlərin iqtisadi-ticarət əlaqələrinin genişlənməsində əhəmiyyətini vurğulayıb. Bildirilib ki, biznes təşəbbüslərinin stimullaşdırılması baxımından keçirilmiş tədbirlər yeni əməkdaşlıq imkanlarının yaranmasına, regionlararası tərəfdaşlıq sahəsində münasibətlərin inkişafına müsbət təsir göstərəcəkdir.
Azərbaycan-Pakistan iqtisadi əlaqələrinin inkişafı imkanlarından bəhs edən nazir müavini Pakistan iş adamlarını Azərbaycanda yaradılmış biznes mühitindən yararlanmağa, qeyri-neft sektorunun müxtəlif sahələrinə investisiya yatırmağa dəvət edib.
Pakistan İslam Respublikasının federal ticarət naziri Məhəmməd Saleh Əhməd Faruki çıxış edərək Pakistan-Azərbaycan iqtisadi-ticarət əlaqələrinin, qarşılıqlı investisiya əməkdaşlığının önəmini vurğulayıb, postpandemiya dövrü üçün nəzərdə tutulan layihələr, tədbirlər barədə məlumat verib.
Azərbaycanın Pakistandakı səfiri Əli Əlizadə ölkələrimiz arasında əlaqələrin inkişafına dair məlumat verib, bu cür tədbirlərin iki ölkənin biznes dairələri arasında əməkdaşlığln genişləndirilməsindəki əhəmiyyətli rol oynayacağını qeyd edib.
Pakistanın Azərbaycandakı Səfiri Bilal Haye iki ölkə arasında ticarət, investisiya qoyuluşu və digər sahələrdə əməkdaşlığın həyata keçirildiyini, Pakistan iş adamlarının Azərbaycanda uğurlu layihələr reallaşdırdığını bildirib, iqtisadi əməkdaşlığın inkişafı istiqamətləri barədə fikirlərini bölüşüb.
AZPROMO-nun rəhbəri vəzifəsini icra edən Yusif Abdullayev təmsil etdiyi qurumun fəaliyyətindən bəhs edib, xarici tərəfdaşlarla qarşılıqlı əlaqələrin genişləndirilməsi, qeyri-neft sektoruna investisiya yatırımın artırılması istiqamətində AZPROMO tərəfindən görülən işlər, Pakistan iş adamları ilə ticarət əlaqələrinin genişləndirilməsi məqsədilə həyata keçiriləcək layihələr dair məlumat verib.
İqtisadiyyat Nazirliyinin tabeliyində Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyinin (KOBİA) İdarə Heyətinin sədri Orxan Məmmədov ölkəmizdə kiçik və orta sahibkarlığın inkişafı istiqamətində reallaşdırılan tədbirləri, bu sahədə agentliyin fəaliyyətini, eləcə də KOB sahəsində Pakistanın müvafiq qurumları və sahibkarlıq subyektləri ilə əməkdaşlıq imkanlarını diqqətə çatdırıb.
Sonda Azərbaycanın və Pakistanın biznes və investisiya mühitinə dair təqdimatlar edilib, iş adamları arasında ikitərəfli görüşlər təşkil olunub.

29 апреля при поддержке Министерства экономики, при организации Фонда поощрения экспорта и инвестиций в Азербайджане (AZPROMO) и Управления по развитию торговли Пакистана (TDAP) в формате видеоконференции состоялся азербайджано-пакистанский бизнес-форум.
На мероприятии, наряду с официальными лицами, с обеих сторон приняли участие более 90 представителей компаний, работающих в фармацевтической, текстильной, промышленной, пищевой и других сферах.
На мероприятии заместитель министра экономики Ровшан Наджаф поведал о тесных дружественных отношениях между Азербайджаном и Пакистаном, отметил победу нашей доблестной армии под руководством Президента Азербайджанской Республики, Верховного Главнокомандующего Ильхама Алиева, высоко оценил недвусмысленную поддержку Пакистаном позиции Азербайджана в ходе 44-дневной Отечественной войны, отметил высокий уровень политических связей между нашими странами.
Отметив большой потенциал для дальнейшего расширения связей между нашими странами, как в экономической, так и в других сферах, Ровшан Наджаф подчеркнул важность мероприятий, проводимых с участием деловых кругов в направлении расширения торгово-экономических связей. Было отмечено, что мероприятия, проводимые с точки зрения стимулирования бизнес-инициатив, окажут положительное влияние на создание новых возможностей сотрудничества, развитие отношений в сфере межрегионального партнерства.
Говоря о возможностях развития азербайджано-пакистанских экономических связей, замминистра пригласил пакистанских бизнесменов воспользоваться созданной в Азербайджане бизнес средой, вкладывать инвестиции в различные сферы ненефтяного сектора.
В своем выступлении федеральный министр торговли Исламской Республики Пакистан Мухаммед Салех Ахмед Фаруки подчеркнул важность торгово-экономических связей между Пакистаном и Азербайджаном, взаимного инвестиционного сотрудничества, проинформировал о проектах и мероприятиях, предусмотренных на постпандемический период.
Посол Азербайджана в Пакистане Али Ализаде проинформировал о развитии связей между нашими странами, отметив, что подобные мероприятия будут играть важную роль в расширении сотрудничества между бизнес-кругами двух стран.
Посол Пакистана в Азербайджане Билал Хайи отметил, что между двумя странами осуществляется сотрудничество в сфере торговли, инвестиций и других сферах, посол также подчеркнул, что пакистанские бизнесмены реализуют успешные проекты в Азербайджане, поделился мнением о направлениях развития экономического сотрудничества.
Исполняющий обязанности руководителя AZPROMO Юсиф Абдуллаев поведал о деятельности представленной им структуры, рассказал о работе, проделанной AZPROMO в направлении расширения взаимодействия с зарубежными партнерами, увеличения инвестиций в ненефтяной сектор, проектах, которые будут реализованы с целью расширения торговых связей с пакистанскими бизнесменами.
Председатель Правления Агентства по развитию малого и среднего бизнеса (АРМСП) при Министерстве экономики Орхан Мамедов рассказал о реализуемых в нашей стране мерах по развитию малого и среднего предпринимательства, деятельности агентства в этой сфере, а также о возможностях сотрудничества в сфере МСП с соответствующими структурами и субъектами предпринимательства Пакистана.
В заключение были проведены презентации, посвященные бизнес и инвестиционной среде Азербайджана и Пакистана, организованы двусторонние встречи между бизнесменами.