İqtisadiyyat Nazirliyinin dəstəyi və müvafiq qurumlarının məsul şəxslərinin iştirakı, Azərbaycanda İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Fondunun (AZPROMO) təşkilatçılığı ilə ticarət şəbəkələrinin rəhbərləri ilə onlayn fotmatda görüş keçirilib.
Görüşdə İqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarov vurğulayıb ki, dövlət başçısı sahibkarlığın inkişafına böyük diqqət və qayğı göstərir, biznesin inkişafı daim dövlət tərəfindən dəstəklənir. Bu baxımdan, ticarətlə məşğul olan sahibkarların fəaliyyətinin genişlənməsi üçün də əlverişli şərait yaradılıb. Ticarət sahəsində fəaliyyət göstərən sahibkarlar koronavirus pandemiyasının mənfi təsirlərinin azaldılması, biznesin dəstəklənməsi, iş yerlərinin qorunub saxlanması məqsədilə dövlət tərəfindən göstərilən dəstək tədbirlərindən yararlanıblar.
Diqqətə çatdırılıb ki, aparılan islahatlar, liberallaşdırma, formalaşmış bazar iqtisadiyyatı digər sahələrlə yanaşı, ticarətin də inkişafı üçün əlverişli şərait yaradıb, pərakəndə ticarət sferası, bazarın həcmi son illər ərzində daha da genişlənib. Bu sahənin inkişafında ticarət şəbəkələri xüsusi rola malikdir. Ticarət şəbəkələri bazarı mal və xidmətlərlə təchiz edərək, əhalinin istehlak mallarına tələbatını ödəyir. Qeyd edilib ki, ticarət şəbəkələri pandemiya dövrünün məhdudiyyətlərinə baxmayaraq, fəaliyyətlərində dayanıqlılığı, təchizat zəncirinin davamlılığını, istehlakçıların tələblərinin tam və dolğun ödənilməsini təmin edib.
İqtisadiyyat naziri əmək münasibətlərinin leqallaşdırılmasına, satış əməliyyatlarına ictimai nəzarətin gücləndirilməsinə istiqamətlənmiş tədbirlər, vergi qanunvericiliyində ticarət, o cümlədən pərakəndə ticarət sahəsində sahibkarların vergi yükünün optimallaşdırılması, fəaliyyətinin stimullaşdırılması məqsədilə güzəşt və azadolmaları ehtiva edən dəyişikliklər barədə məlumat verib, görüşün əsas məqsədinin ticarət şəbəkələrinin qarşılaşdığı çətinliklərin öyrənilməsi və həlli istiqamətində tədbirlərin müəyyənləşdirilməsi olduğunu qeyd edərək, görüş iştirakçılarını fəal müzakirələrə, açıq dialoqa dəvət edib.
İqtisadiyyat Nazirliyinin tabeliyində Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyinin İdarə Heyətinin sədri Orxan Məmmədov görüşün dövlət-biznes dialoqu çərçivəsində həyata keçirilən tədbirlərin davamı olduğunu, sektorda mövcud vəziyyətin və sahibkarların gözləntilərinin öyrənilməsi, bu sahədə atılacaq addımların müzakirəsi baxımından əhəmiyyətini vurğulayıb, iri ticarət şəbəkələri və KOB-lar arasında münasibətlər, müvafiq sahənin tənzimlənməsi istiqamətində görüləcək işlər barədə məlumat verib.
“Ticarət şəbəkələrinin inkişafı” İctimai Birliyinin sədri Samir Abdullayev rəhbəri olduğu qurumun fəaliyyəti və nəzərdə tutulan tədbirləri, ticarət şəbəkələrinin işinin istehlakçı məmnunluğunun yüksəldilməsinə uyğun qurulması barədə fikirlərini bölüşüb.
Ticarət şəbəkələrinin rəhbərləri qarşılaşdıqları məsələlər barədə danışıb, pərakəndə ticarətin keyfiyyətinin daha da yaxşılaşdırılması istiqamətində təkliflərini səsləndiriblər.

Development of retail trade discussed
With the support of the Ministry of Economy and the participation of officials from relevant departments, the Azerbaijan Export and Investment Promotion Foundation (AZPROMO) organized an online meeting with the heads of retail chains.
At the meeting, Minister of Economy Mikayil Jabbarov stressed that the head of state draw special attention and care to the development of entrepreneurship, and business development is always supported by the state. From this viewpoint, enabling environment have been created for the expansion of the activities of entrepreneurs dealing with trade. Businesses in the commercial sector have taken advantage of government support measures to mitigate the negative impact of the coronavirus pandemic, support businesses and protect jobs.
It was noted at the meeting that reforms, liberalization and the formation of a market economy have created favorable conditions for the development of trade, among other things, and the retail sector and the size of the market has expanded in recent years. Trade networks have a special role in the development of this area. These chains meet the needs of the population for consumer goods, supplying the market with goods and services. Despite the limitations of the pandemic period, retail chains have ensured the sustainability of their activities, the stability of the supply chain and the full and complete satisfaction of consumer needs.
The Minister of Economy informed about the measures aimed at legalizing labor relations, strengthening public control over sales operations, including about changes in tax legislation covering discounts and exemptions in order to optimize the tax burden and stimulate the activities of entrepreneurs in the field of trade, including retail trading, and noted that the main purpose of the meeting was to study the challenges faced by trade networks and identify measures to address them, and invited the participants to active discussions and open dialogue.
Chairman of the Board of the Small and Medium Business Development Agency under the Ministry of Economy Orkhan Mammadov stressed that the meeting was a continuation of the activities carried out as part of the state-business dialogue, and that it’s important in studying the current situation in the sector and the expectations of entrepreneurs and in discussing steps to be taken in this area, and informed about the relations between large trade networks and SMBs, and the efforts to be carried out to regulate the relevant area.
Chairman of the "Trade Networks Development" Public Association Samir Abdullaev shared his views on the activities and planned measures of the organization headed by him and on building retail chains activities in line with increasing consumer satisfaction.
The heads of retail chains spoke about the challenges they face and voiced proposals for further improving the quality of retail.