İqtisadiyyat Nazirliyinin dəstəyi və müvafiq qurumlarının məsul şəxslərinin iştirakı, Azərbaycanda İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Fondunun (AZPROMO) təşkilatçılığı ilə ticarət şəbəkələrinin rəhbərləri ilə onlayn fotmatda görüş keçirilib.
Görüşdə İqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarov vurğulayıb ki, dövlət başçısı sahibkarlığın inkişafına böyük diqqət və qayğı göstərir, biznesin inkişafı daim dövlət tərəfindən dəstəklənir. Bu baxımdan, ticarətlə məşğul olan sahibkarların fəaliyyətinin genişlənməsi üçün də əlverişli şərait yaradılıb. Ticarət sahəsində fəaliyyət göstərən sahibkarlar koronavirus pandemiyasının mənfi təsirlərinin azaldılması, biznesin dəstəklənməsi, iş yerlərinin qorunub saxlanması məqsədilə dövlət tərəfindən göstərilən dəstək tədbirlərindən yararlanıblar.
Diqqətə çatdırılıb ki, aparılan islahatlar, liberallaşdırma, formalaşmış bazar iqtisadiyyatı digər sahələrlə yanaşı, ticarətin də inkişafı üçün əlverişli şərait yaradıb, pərakəndə ticarət sferası, bazarın həcmi son illər ərzində daha da genişlənib. Bu sahənin inkişafında ticarət şəbəkələri xüsusi rola malikdir. Ticarət şəbəkələri bazarı mal və xidmətlərlə təchiz edərək, əhalinin istehlak mallarına tələbatını ödəyir. Qeyd edilib ki, ticarət şəbəkələri pandemiya dövrünün məhdudiyyətlərinə baxmayaraq, fəaliyyətlərində dayanıqlılığı, təchizat zəncirinin davamlılığını, istehlakçıların tələblərinin tam və dolğun ödənilməsini təmin edib.
İqtisadiyyat naziri əmək münasibətlərinin leqallaşdırılmasına, satış əməliyyatlarına ictimai nəzarətin gücləndirilməsinə istiqamətlənmiş tədbirlər, vergi qanunvericiliyində ticarət, o cümlədən pərakəndə ticarət sahəsində sahibkarların vergi yükünün optimallaşdırılması, fəaliyyətinin stimullaşdırılması məqsədilə güzəşt və azadolmaları ehtiva edən dəyişikliklər barədə məlumat verib, görüşün əsas məqsədinin ticarət şəbəkələrinin qarşılaşdığı çətinliklərin öyrənilməsi və həlli istiqamətində tədbirlərin müəyyənləşdirilməsi olduğunu qeyd edərək, görüş iştirakçılarını fəal müzakirələrə, açıq dialoqa dəvət edib.
İqtisadiyyat Nazirliyinin tabeliyində Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyinin İdarə Heyətinin sədri Orxan Məmmədov görüşün dövlət-biznes dialoqu çərçivəsində həyata keçirilən tədbirlərin davamı olduğunu, sektorda mövcud vəziyyətin və sahibkarların gözləntilərinin öyrənilməsi, bu sahədə atılacaq addımların müzakirəsi baxımından əhəmiyyətini vurğulayıb, iri ticarət şəbəkələri və KOB-lar arasında münasibətlər, müvafiq sahənin tənzimlənməsi istiqamətində görüləcək işlər barədə məlumat verib.
“Ticarət şəbəkələrinin inkişafı” İctimai Birliyinin sədri Samir Abdullayev rəhbəri olduğu qurumun fəaliyyəti və nəzərdə tutulan tədbirləri, ticarət şəbəkələrinin işinin istehlakçı məmnunluğunun yüksəldilməsinə uyğun qurulması barədə fikirlərini bölüşüb.
Ticarət şəbəkələrinin rəhbərləri qarşılaşdıqları məsələlər barədə danışıb, pərakəndə ticarətin keyfiyyətinin daha da yaxşılaşdırılması istiqamətində təkliflərini səsləndiriblər.

При поддержке Министерства экономики и участии ответственных лиц соответствующих структур, Фондом поощрения экспорта и инвестиций в Азербайджане (AZPROMO) была организована встреча с руководителями торговых сетей в онлайн-формате.
На встрече министр экономики Микаил Джаббаров подчеркнул, что глава государства уделяет большое внимание развитию предпринимательства, развитие бизнеса постоянно поддерживается государством. В связи с этим созданы благоприятные условия для расширения деятельности предпринимателей, занимающихся торговлей. Предприниматели, работающие в сфере торговли, пользуются мерами государственной поддержки в целях снижения негативного воздействия пандемии коронавируса, поддержки бизнеса, сохранения рабочих мест.
Было отмечено, что проведенные реформы, либерализация, сформировавшаяся рыночная экономика, создали благоприятные условия для развития торговли наряду с другими сферами, сфера розничной торговли, объем рынка за последние годы еще больше расширились. Особую роль в развитии этой сферы играют торговые сети. Торговые сети снабжают рынок товарами и услугами, удовлетворяя спрос населения на потребительские товары. Было подчеркнуто, что торговые сети, несмотря на ограничения периода пандемии, обеспечили устойчивость своей деятельности, непрерывность цепочки поставок, полное удовлетворение потребностей потребителей.
Министр экономики проинформировал о мерах, направленных на легализацию трудовых отношений, усиление общественного контроля за торговыми операциями, изменениях в налоговом законодательстве с целью оптимизации налогообложения, стимулирования деятельности предпринимателей в сфере торговли, в том числе розничной, отметил, что основной целью встречи является изучение и определение мер по решению проблем, с которыми сталкиваются торговые сети, и призвал участников встречи к активному обсуждению и к открытому диалогу.
Председатель Правления Агентства по развитию малого и среднего бизнеса при Министерстве экономики Орхан Мамедов отметил, что встреча является продолжением мероприятий, осуществляемых в рамках диалога между государством и представителями бизнес-среды, подчеркнул важность изучения текущей ситуации в секторе и ожиданий предпринимателей, обсуждения шагов, которые необходимо предпринять в этой сфере, проинформировал о взаимоотношениях между крупными торговыми сетями и МСП, предстоящей работе по регулированию соответствующей сферы.
Председатель Общественного объединения "Развитие торговых сетей" Самир Абдуллаев поделился мнением о деятельности и намеченных мерах возглавляемой им организации, а также о том, как работа торговых сетей должна строиться в соответствии с повышением удовлетворенности потребителей.
Руководители торговых сетей рассказали о проблемах, с которыми они сталкиваются, озвучили свои предложения по дальнейшему улучшению качества розничной торговли.