İyunun 9-da ABŞ Beynəlxalq İnkişaf Agentliyi (USAİD), Azərbaycanda İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Fondu (AZPROMO) və ABŞ-Azərbaycan Ticarət Palatası (USACC) arasında işgüzar görüş keçirilib.
Görüşdə çıxış edən USAID-in Azərbaycan üzrə missiyasının direktoru Caydev Sinqx və USACC İdarə Heyətinin sədri Reza Vəziri Azərbaycan və ABŞ arasında ticarət əlaqələri barədə məlumat verib, üçtərəfli əməkdaşlığın ABŞ və Azərbaycan arasında iqtisadi əlaqələrin inkişafına töhfə verəcəyini vurğulayıb, qarşılıqlı ticarət və investisiya əməkdaşlığının inkişaf perspektivləri barədə fikirlərini bölüşüblər.
AZPROMO-nun rəhbəri Yusif Abdullayev Azərbaycanda biznes və investisiya mühitinin daha da yaxşılaşdırılması sahəsində həyata keçirilən islahatlar haqqında məlumat verib, təmsil etdiyi qurumun fəaliyyəti, xarici investorların cəlb edilməsi istiqamətində gördüyü işlərdən danışıb.
Görüş çərçıvəsində də USAİD, AZPROMO və USACC arasında üçtərəfli əməkdaşlıq haqqında memorandum imzalanıb.
Sənəddə Azərbaycanda istehsal olunan kənd təsərrüfatı məhsullarının yeni bazarlara çıxarılması və təşviqi işlərinin aparılması, Azərbaycan iqtisadiyyatına xarici sərmayə yatırımının genişləndirilməsi məsələləri əksini tapıb.

A business meeting between the United States Agency for International Development (USAID), the Azerbaijan Export and Investment Promotion Foundation (AZPROMO), and the United States-Azerbaijan Chamber of Commerce (USACC) was held on June 9.
Speaking at the meeting, Mission Director for the United States Agency for International Development (USAID) in Azerbaijan and Chairman of the US-Azerbaijan Chamber of Commerce (USACC) Reza Vaziri discussed trade relations between Azerbaijan and the United States and emphasized that trilateral cooperation will help develop economic relations between the United States and Azerbaijan as well as shared their views on prospects for mutual trade and investment cooperation.
The head of AZPROMO Yusif Abdullayev shared information about reforms implemented in Azerbaijan to improve the business and investment climate further and spoke about the activity his organization has implemented to attract foreign investors in the country.
During the meeting, USAID, AZPROMO, and USACC have signed a memorandum on trilateral cooperation.
The document reflected the issues of the export and promotion of Azerbaijan's agricultural products to new markets, including the expansion of foreign investment in the economy of Azerbaijan.