İyunun 9-da ABŞ Beynəlxalq İnkişaf Agentliyi (USAİD), Azərbaycanda İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Fondu (AZPROMO) və ABŞ-Azərbaycan Ticarət Palatası (USACC) arasında işgüzar görüş keçirilib.
Görüşdə çıxış edən USAID-in Azərbaycan üzrə missiyasının direktoru Caydev Sinqx və USACC İdarə Heyətinin sədri Reza Vəziri Azərbaycan və ABŞ arasında ticarət əlaqələri barədə məlumat verib, üçtərəfli əməkdaşlığın ABŞ və Azərbaycan arasında iqtisadi əlaqələrin inkişafına töhfə verəcəyini vurğulayıb, qarşılıqlı ticarət və investisiya əməkdaşlığının inkişaf perspektivləri barədə fikirlərini bölüşüblər.
AZPROMO-nun rəhbəri Yusif Abdullayev Azərbaycanda biznes və investisiya mühitinin daha da yaxşılaşdırılması sahəsində həyata keçirilən islahatlar haqqında məlumat verib, təmsil etdiyi qurumun fəaliyyəti, xarici investorların cəlb edilməsi istiqamətində gördüyü işlərdən danışıb.
Görüş çərçıvəsində də USAİD, AZPROMO və USACC arasında üçtərəfli əməkdaşlıq haqqında memorandum imzalanıb.
Sənəddə Azərbaycanda istehsal olunan kənd təsərrüfatı məhsullarının yeni bazarlara çıxarılması və təşviqi işlərinin aparılması, Azərbaycan iqtisadiyyatına xarici sərmayə yatırımının genişləndirilməsi məsələləri əksini tapıb.

9 июня состоялась рабочая встреча между Агентством США по международному развитию (USAID), Фондом поощрения экспорта и инвестиций в Азербайджане (AZPROMO) и Американо-азербайджанской торговой палатой (USACC).
Выступившие на встрече директор миссии USAID по Азербайджану Джайдеф Синкх и председатель правления USACC Реза Вазири представили информацию о торговых связях между Азербайджаном и США, подчеркнули, что трехстороннее сотрудничество будет способствовать развитию экономических связей между США и Азербайджаном, а также поделились мнениями о перспективах развития взаимного торгового и инвестиционного сотрудничества.
Глава AZPROMO Юсиф Абдуллаев проинформировал о реформах, осуществляемых в сфере дальнейшего улучшения бизнеса и инвестиционного климата в Азербайджане, рассказал о деятельности представляемой им организации и работе по привлечению иностранных инвесторов.
В рамках встречи также был подписан меморандум о трехстороннем сотрудничестве между USAID, AZPROMO и USACC.
В документе отражены вопросы экспорта и продвижения производимой в Азербайджане сельскохозяйственной продукции на новые рынки, а также расширения иностранных инвестиций в экономику Азербайджана.