Mayın 18-də Bakıda Heydər Əliyev Mərkəzində keçirilən Azərbaycan-Litva biznes forumu işini müzakirələrlə davam etdirib.
Hər iki ölkənin rəsmiləri ilə yanaşı, İKT, qida sənayesi, kənd təsərrüfatı, tikinti, təhsil, tibb və digər sahələri təmsil edən iş adamlarının iştirakı ilə keçirilən biznes forumda Azərbaycan-Litva iqtisadi əməkdaşlığı barədə məlumat verən iqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarov dövlət başçılarının biznes forumda iştirakının əlaqələrin inkişafına ən yüksək səviyyədə verilən dəstəyin və önəmin göstəricisi olduğunu vurğulayıb.
Qeyd olunub ki, iki ölkə arasında tərəfdaşlıq qarşılıqlı hörmət və dostluq üzərində qurulub, keçirilən tədbirlər, aparılan müzakirələr əlaqələrin daha da möhkəmlənməsinə və genişlənməsinə stimul verəcək. Bununla yanaşı, “Şərq Tərəfdaşlığı” təşəbbüsü, Azərbaycan Respublikası Hökuməti ilə Litva Respublikası Hökuməti arasında İkitərəfli Əməkdaşlıq üzrə Hökumətlərarası Komissiya əlaqələrimizin genişlənməsində, müxtəlif sahələrdə layihələrin həyata keçirilməsində səmərəli platformalardır.
Tədbirdə həmçinin Azərbaycanın əlverişli biznes və investisiya mühiti, güzəştlərin tətbiq edildiyi sənaye parkları, aqroparklar barədə məlumat verilib. Vurğulanıb ki, ölkəmizin 2030-cu ilədək sosial-iqtisadi inkişaf prioritetləri Litva ilə tərəfdaşlığın inkişafına şərait yaradır. Belə ki, “yaşıl” iqtisadiyyatın genişləndirilməsi və işğaldan azad edilmiş ərazilərimizin bərpası istiqamətlərində əməkdaşlıq üçün böyük perspektivlər var. “Aİ Biznes Mühiti Hesabatı 2021” hesabatına əsasən, Azərbaycanda təmsil olunan Avropa İttifaqı ölkələri şirkətlərinin 80 faizinin iqtisadi fəaliyyət üçün yenidən ölkəmizi seçmək, 53 faizinin isə Azərbaycanda biznes fəaliyyətini genişləndirmək niyyətini vurğulayan iqtisadiyyat naziri Litva iş adamlarını ölkəmizdə yaradılmış biznes mühitindən yararlanaraq fəal əməkdaşlığa dəvət edib.
Litvanın iqtisadiyyat və innovasiya nazirinin müavini xanım Jovita Neliupşiene ölkəsinin Azərbaycanla tərəfdaşlığa önəm verdiyini qeyd edib, iqtisadi əlaqələrin inkişafı potensialı barədə fikirlərini bölüşüb. Azərbaycanda “yaşıl” iqtisadiyyata keçid istiqamətində görülən işləri vurğulayan nazir müavini bu sahədə əməkdaşlığın qarşılıqlı fayda verəcəyinə əminliyini ifadə edib. Qeyd olunub ki, enerji, İKT, turizm, nəqliyyat və digər sahələrdə də tərəfdaşlığın genişləndirilməsi üçün böyük imkanlar vardır.
Sonra Azərbaycan Respublikasının İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Agentliyinin – AZPROMO-nun rəhbəri Yusif Abdullayev və Litva Prezidentinin müşaviri Vaidas Auqustinavicius biznes və investisiya mühiti barədə təqdimatlarla çıxış ediblər.

Азербайджано-литовский бизнес-форум, состоявшийся 18 мая в Центре Гейдара Алиева в Баку, продолжил свою работу в формате дискуссий.
На бизнес-форуме, Министр экономики Микаил Джаббаров проинформировал присутствовавших официальных лиц из обеих стран и деловых людей, представляющих ИКТ, пищевую промышленность, сельское хозяйство, строительство, образование, медицину и другие области, об азербайджано-литовском экономическом сотрудничестве, подчеркнув, что участие глав государств в бизнес-форуме является показателем высочайшего уровня поддержки и важности развития отношений.
Было отмечено, что партнерство между двумя странами основано на взаимном уважении и дружбе, а проведенные мероприятия и обсуждения придадут импульс дальнейшему укреплению и расширению отношений. Кроме того, инициатива Восточного партнерства и Межправительственная комиссия по двустороннему сотрудничеству между Правительством Азербайджанской Республики и Правительством Литовской Республики являются эффективными платформами для расширения наших отношений и реализации проектов в различных сферах.
На мероприятии также была представлена информация о благоприятном деловом и инвестиционном климате в Азербайджане, индустриальных парках и агропарках, где применяются льготы. Было подчеркнуто, что приоритеты социально-экономического развития страны до 2030 года создают условия для развития партнерства с Литвой. Таким образом, открываются большие перспективы сотрудничества в расширении “зеленой” экономики и восстановлении наших освобожденных территорий. Ссылаясь на отчет ЕС о деловой среде в 2021 году, Министр экономики Литвы подчеркнула, что 80 процентов компаний из стран-членов ЕС в Азербайджане вновь предпочли бы нашу страну, а 53 процента планируют расширить свою бизнес-активность в Азербайджане. Она призвала литовских предпринимателей использовать созданную в нашей стране бизнес-среду для налаживания активных партнерских связей.
Заместитель министра экономики и инноваций Литвы Йовита Нелюпшене отметила, что ее страна придает большое значение партнерству с Азербайджаном, и поделилась своим мнением о потенциале развития экономических связей. Подчеркнув проводимую в Азербайджане работу по переходу к “зеленой” экономике, заместитель министра выразила уверенность, что сотрудничество в этой сфере будет взаимовыгодным. Было отмечено, что имеются большие возможности для расширения партнерства в сфере энергетики, ИКТ, туризма, транспорта и в других областях.
Затем глава AZPROMO - азербайджанского Агентства поощрения экспорта и инвестиций Юсиф Абдуллаев и Вайдас Аугустинавичюс, советник президента Литвы, выступили с презентациями о деловом и инвестиционном климате.